Пролетна умора

145 Последователи

Пролетната умора (на медицински език - астения) е популярно название на временно настроение или физическо състояние, обикновено характеризиращо се със състояние на ниска енергия и умора. Много хора изпитват такива симптоми на прага на лятото, когато се сменят сезоните. В повечето случаи не става дума за истинско заболяване, а по-скоро явление, свързано с промените в организма след дългата зима заради хормони, дефицити на витамини и други хранителни вещества.

 

Терминът астения означава липса на жизненост или намаляване на физическата сила. Пролетната умора изглежда е по-разпространена при деца, възрастни хора и жени, главно между 35 и 50 години.

 

В определени случаи може да става дума за по-сериозно състояние като сезонна депресия или намалена функция на щитовидната жлеза. Хората, които имат хронично сърдечносъдово заболяване, или са склонни към мигрена, световъртежи, също по-често страдат от пролетна умора. В повечето случаи обаче с това понятие се описва постепенната адаптация на организма от ленивия зимен режим към по-активния летен начин на живот.

Защо се появява пролетната умора

Някои хора се чувстват по-добре от по-дългите дни и повишаващи се температури навън, докато други се чувстват постоянно уморени, чувствителни към промените във времето и страдат от ниско кръвно налягане през повечето време. Точните причини за „пролетната умора“ все още не са напълно ясни, но експертите са съгласни по един основен въпрос: тялото се адаптира трудно към промените. Освен това през пролетта времето все още не се е стабилизирало, има дни, в които температурите се променят рязко. Това също влияе на способността ни да се адаптираме.

 

Други фактори, за които има данни, че влияят, включват хормоните, кръвното налягане и храненето. По-дългите дни могат да нарушат нашия мелатонин-серотонинов баланс, докато повишаващите се температури могат да разширят кръвоносните съдове и да понижат кръвното ни налягане. В такива моменти се чувствате отпуснати и сякаш без енергия, спи ви се повече.

 

По-голямото количество слънчева светлина през пролетта активира производството на повишаващия настроението хормон серотонин сутрин, докато в същото време мелатонинът, който отговаря за съня, е все още много активен. Взаимодействието на тези два хормона стресира тялото, което води до умора.

 

В допълнение организмът е поизчерпал запасите си от витамини, минерали антиоксиданти и други важни за тонуса вещества. През зимата достъпът до прясна храна е по-труден. На масата се слагат по-често мазни, тежки ястия, които засищат. Тялото ни се стреми да натрупа „запаси“ от енергия за студените месеци. Това обаче ни прави летаргични. Плюс, че в студа прекарваме по-малко време навън. Насищането с кислород на кръвта и тъканите е намалено.

Тези зимни „навици“ влияят върху физическото благосъстояние през пролетта

Има и още нещо: Смяната на часовото време през пролетта може да доведе до умора и отпадналост. По-дългият ден кара много хора да остават будни до късно и така те не могат да се наспят. 

 

Каквито и да са причините зад пролетната умора, на симптомите може активно да се противодейства. Планът включва повече слънце, чист въздух, движение и богата на витамини диета. Обикновено са необходими до две седмици, за да се почувствате по-добре, ако сте започнали да вземате необходимите мерки.

1.     Внимателно с кофеина!

Изкушението е голямо след първото сутрешно кафе да изпиете второ и дори трето. Ако сте от хората, които са с повишена чувствителност към кофеина, ограничете кафето. Вместо това си направете чай матча (японски зелен чай).

Този чай е идеалният източник на ободряваща енергия. Основната разлика с кафето се крие в начина, по който матча доставя кофеин в мозъка. Този от чая се абсорбира и освобождава бавно за период от 6-8 часа, което означава, че осигурява устойчив тласък на енергия, а не бърз скок на възбудимостта и разтреперване, които се наблюдават при прекаляване с кафето.

2. Започнете деня с контрастен душ

Вземането на контрастни душове е доказан начин за стимулиране на имунната система. Прави ни по-устойчиви на болести, подобрява кръвообращението и повишава способността ни да се концентрираме.

Ако никак не понасяте хладната вода, може да опитате с посещения на сауна. Тя също подобрява имунитета, като стимулира образуването на интерферон.

3. Заложете на правилното хранене

Време е да сложим на масата свежи сезонни продукти. Заменете туршиите с пресни салати, а шоколада – с ягоди. Пригответе менюто, като добавите спанак, коприва, рукола или лапад. Ясно е, че трябва да се намалят мазнините в ястията, тлъстото месо да се замени с пилешко, пуешко или риба.

Друго основно правило: Намалете порциите, яжте възможно най-малко преработени храни (готови закуски, колбаси и др.). Пълнозърнестите храни засищат по-добре и доставят ценни хранителни вещества за намаляване на умората.

Прекалено калоричният обяд или вечеря може да повлияе на вашата енергия. Помните, как сте се чувствали мудни след обилно хранене? Това е така, защото тялото хвърля много усилия, за да смели това голямо хранене, вместо да снабдява с енергия цялото тяло.

4. Раздвижете кръвообращението

Ако не практикувате никакъв любителски спорт, включете в графика си поне повече ходене пеша или каране на велосипед. Най-добре е да установите редовна рутинна тренировка – фитнес, йога, пилатес, плуване или каквото друго ви е на сърце. Дори работата в градината е интензивна физическа дейност. Всичко, което включва движение, ще подобри метаболизма и ще засили кръвообращението. В резултат не само ще свалите няколко килограма, но и ще станете по-енергични и мотивирани.

5. Пийте достатъчно вода

Вашето тяло се нуждае от достатъчно вода, за да работи правилно. Много хора търсят магически детокс съвети, а забравят простото правило – трябва да се пие достатъчно вода. Правилото е 30 мл на 1 кг телесно тегло или поне 1,5 л на ден. Става дума за вода, а не за газирани напитки, бира или вино.

Какво да ядем срещу пролетната умора

В допълнение към съветите дотук, ето няколко основни насоки за подходящи храни, с чиято помощ ще преодолеем по-скоро пролетната умора.

 

Пресни, сезонни плодове и зеленчуци

Колкото по-прясна е храната, толкова повече хранителни вещества съдържа тя. За разлика от преработените храни, които могат да бъдат лишени от хранителни вещества заради по-дългия срок на годност, пресните храни обикновено съдържат повече биоактивни и полезни вещества. Избирайте сезонни плодове и зеленчуци – те са узрели естествено.

 

Постни протеини

Червените меса, покрити с мазнина, добавят наситени мазнини към вашата диета. По-постните меса, като пилешко, пуешко и риба, все още осигуряват качествен протеин, но съдържат по-малко наситени мазнини. Риба с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, като сьомга и риба тон, може да добави полезни, здравословни за сърцето мазнини.

 

Пълнозърнести храни и сложни въглехидрати

Точно като преработените храни, рафинираните въглехидрати като захари и бяло брашно добавят малко хранителни вещества. Изборът на пълнозърнести храни и сложни въглехидрати гарантира, че тялото ви получава пълните ползи от обвивката на зърното, което добавя фибри към вашата диета.

 

Ядки и семена

Ядките и семената са едни от най-добрите храни за борба с умората и глада. Получаването на разнообразие от ядки и семена във вашата диета може да осигури здравословни хранителни вещества и енергия. Опитайте бадеми, бразилски орехи, кашу, лешници, пекани, орехи, слънчоглед, сусам и тиквени семки. Препоръчва се консумацията на сурови, несолени версии. Те са идеални като снакс между основните хранения. Не забравяйте, че все пак са доста калорични. Половин шепа е достатъчна за междинна закуска.

 

Витамини и хранителни добавки

В определени случаи си заслужава да помислим и за хранителни добавки, които да помогнат да си върнем жизнеността, концентрацията и енергията по-бързо. По възможност се консултирайте с лекар или фармацевт, особено ако приемате и други лекарства, например при хронични заболявания. Аминокиселини, антиоксиданти, витамин Д, витамини от групата В, цинк, магнезий са част от елементите, които бихте могли да изберете.

Амбинор - за повече енергия

 

Банани

Някои проучвания сравняват ефекта от бананите с този на въглехидратни спортни напитки при велосипедисти, които се нуждаят от продължителна енергия за дългите си карания. Бананът предлага точно толкова гориво за ездачите, колкото и напитката. Тези популярни и лесно достъпни плодове са пълни с калий, фибри, витамини и идеалното количество въглехидрати за прилив на естествена енергия.

 

Овесени ядки

Голяма купа овесени ядки съдържа много засищащи фибри и дори малко протеин. Освен това е добре за хора, които изпитват скокове и спадове на кръвната захар от преработените зърнени храни. Овесените ядки стават не само за закуска сутрин, може да се приготвят по много и различни начини, да се комбинират със зеленчуци и месо. Съвет: Купете обикновени овесени ядки, без добавени аромати и захари. Те носят само допълнителни калории, но не и полезна стойност.

 

Семена от чия

Семената от чия са отличен източник на продължителна енергия благодарение на комбинацията от въглехидрати, здравословни мазнини и засищащи фибри, които съдържат. Две супени лъжици чия осигуряват около 24 грама въглехидрати и цели 4,8 грама омега-3, които са полезни за сърцето и с противовъзпалителен ефект. За ежедневни цели, поръсването на няколко супени лъжици семена от чиа на сутрешното смути или добавянето на една лъжица към следобедното ви кисело мляко може да осигури достатъчно енергия, за да надвиете умората.

 

Автор Илияна Ангелова

Публикации

Магнезият и умората
Магнезият и умората