Публикация

Безплатни консултации за възпалителни чревни заболявания в ИСУЛ през май

Безплатни консултации за възпалителни чревни заболявания в ИСУЛ през май

Безплатни консултации за пациенти с хронични възпалителни чревни заболявания (ХВЧЗ) ще се провеждат от 7 до 31 май 2024 г. в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Май е Световният месец за борба с този тип заболявания.

 

С термина ХВЧЗ се означават група заболявания на храносмилателния тракт, най-разпространени от които са болест на Крон (БК) и улцерозен колит (УК). Според eвропейски и световни епидемиологични данни между 12 и 20 000 би трябвало да е броят на засегнатите от болест на Крон и улцерозен колит у нас, но много малка част от тях се лекуват. Точният брой на засегнатите е неизвестен, тъй като България е от малкото страни в Европейския съюз, която е все още без работещ регистър на двете заболявания.


Прегледите ще се провеждат в Клиника по гастроентерология от 8:30 до 14:00 часа.

Необходимо е предварително записване най-късно до 10 май 

на тел. 02 94 32 618 (между 9:00 и 14:30 часа).


Консултациите са насочени към пациенти, които:

  • са диагностицирани с ХВЧЗ;
  • имат неуточнен (неовладяващ се с терапия) диаричен синдром;
  • имат наличие на патологични примеси в изпражненията;
  • имат роднини, които са диагностицирани с болест на Крон или улцерозен колит или друго, асоциирано с тях автоимунно заболяване (напр. болест на Бехтерев, ревматоиден артрит).

За прегледите не се изисква направление. Добре е пациентите да носят цялата си налична документация

При необходимост те ще бъдат запланувани за хоспитализация с цел безплатна допълнителна диагностика и провеждане на лечение.

 

За хроничните възпалителни чревни заболявания


Болестта на Крон и улцерозният колит са имуномедиирани заболявания, които засягат основно млади, активни хора между 15 и 35 години. Нелечими са, но има голямо значение ранната диагноза и редовното проследяване на болестта. Без това могат да настъпят сериозни усложнения, които са инвалидизиращи и дори животозастрашаващи в някои случаи. Поставянето на диагнозата е трудно – изисква се посещение в специализиран център.

Рискови фактори за развитие на ХВЧЗ

  • тютюнопушене – любопитно е, че употребата на цигари има различно влияние върху болестта на Крон и улцерозния колит. Тютюнопушенето увеличава 2 пъти вероятността да се разболееш от болест на Крон, особено при жените. Същевременно има известен протективен ефект при улцерозен колит.
  • хигиенна хипотеза - намаленото излагане на чревни бактерии и подобрената хигиена през ранния живот може да доведе до неподходящи имунологични реакции на по-късен етап.
  • заразяване със специфичен тип бактерии (E. сoli).
  • редовен прием на някои медикаменти – нестероидни противовъзпалителни средства (обезболяващи), антибиотици, контрацептиви.
  • „западният начин на живот“ – нередовно или хранене на крак, прием на Junk food, безалкохолни напитки, съдържащи много захар.
  • стресът – за него е доказано, че може да влоши или да инактивира симптомите при ХВЧЗ.

Източник: „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Коментари