Участници

SafeValue must use [property]=binding:  (see http://g.co/ng/security#xss)

Как да „научим“ мозъка да поема повече информация?

Участници

Ива Бойкова Райкова

Студент по обществено здраве

30 юли 2020 15:13

Привет на участниците в дискусията! Аз искам да споделя своя опит в запомнянето. Когато учих доста усилено за кандидатстудентските изпити, учих кажи речи близо 15-16 часа, беше доста изтощаващо да помниш нещо, което препрочиташ за стотен път и в един момент мозъка блокира. Затова аз започнах да уча на лека музика, която да ме успокоява, пиех кафе само сутрин, през останалото време наблягах на ч... Вижте повече

д-р Нурджан Балджиева

Нервни болести / Неврология

2 фев 2020 19:54

Физическа активност,здравословна храна,добър сън,писане и разказване на заученото ..

д-р Невин Месру Садъкова

Общопрактикуващ лекар

1 фев 2020 16:10

Във връзка с това,че запомнянето е свързано с приятни усещания,мога да потвърдя,че е така.Всеки знае,че Хигиена-та е счукна.Никога обаче няма да забравя приятните лекции при проф.Джеджев,лека му пръст,който с примери ни обясняваше всичко.Помня и като сега,когато ни обясняваше за изследването на органолептичните свойства на водата,как млад колега помъкнал 10литрова туба към ХЕИ.А изследващият му... Вижте повече

д-р Стефан Първанов

Обща медицина

31 яну 2020 21:50

Здравейте.Може ли да се увеличи способността на мозъка да учи с игри като Brain trainer,Brain Exercise with Dr. Kawashima,Train your Brain with Dr. Kawashima [HI2U],Brain Training - Deluxe Edition (2009)

Надежда Желева

Нефрология

17 дек 2019 15:20

Здравейте, дискусията е много интересна. Не съм невролог, но ще изкажа моето мнение. Първо считам, че трябва да се научим как да релаксира мозъка-чрез тишина, медитация, слушане на любима релаксираща музика. Второ, присъединявам се към колегите по-горе писали: повторение на наученото чрез писане, повторно четене, слушане, разказване на друг за прочетеното, визуализиране. И все пак всичко е мног... Вижте повече

Tatyana Borisova

22 ное 2017 22:12

Здравейте! Темата е изключително интересна и се радвам, че имам възможност да задам въпросите си. Най-напред: въпреки че донякъде се опира до индивидуалност кои са най-благоприятните часове на деня за заучаване на количество информация и съответно - за нейното максимално възпроизвеждане в писмена форма? Влияе ли кафето върху концентрацията и паметта, а натуралният шоколад? Какъв според Вас е на... Вижте повече

Михаил Игнатов

Студент по медицина

21 ное 2017 13:14

Здравейте!
Имам няколко въпроса.
1. На какво се дължи това че човешкият мозък запаметява по-лесно неща, които сме видели...например от картина или видео? А по-трудно неща, прочетени или чути сякаш помним по-трудно?
2. При воденето на записки, помним ли по-добре отколкото ако само слушаме лектора? Т.е. писането на това, което трябва да запомним помага ли?
3. Има ли някаква връзка меж...
Вижте повече

д-р Нейко Нейков

21 ное 2017 18:08

Здравейте, 

1. Начините на заучаване варират, както на база система на обучение, така и на база индивидуални фактори, така и на самия вид информация която трябва да бъде научена. В зависимост от израстването и първите години на обучение е възможно да бъде стимулирани развитието на аудио-визуалната памет (в момента обучението в детски градини и "предучилищно" обучение се осланя на тези ...
Вижте повече

Михаела Димитрова

5 яну 2018 11:30

Чувала съм, че ако слушането само на аудиозаписи не е ефективен начин на учене, трябва задължително мозъкът да има и зрително възприятие на текст. Вярно ли е това? И бързото четене което напоследък много се говори за него полезно ли е за доброто помнене? 

д-р Невин Месру Садъкова

Общопрактикуващ лекар

1 фев 2020 14:56

Всичко казано дотук е точно поднесено.Няма да забравя как на лекция по хирургия,а и после като преповтарях написаното за Перитонит,всичко ми беше много абстрактно.Когато се случи да вляза на точно такава операция и държах екартьорите,а после прибирайки се,прочетох отново лекцията,се учудих защо не ми е било ясно досега.Всъщност на лекцията це описано точно какво се прави по време на операцията.🙂

Лилия Благоева

14 ное 2017 17:45

Здравейте и поздрави за интересната тема. Чела съм в различни книги за личностно развитие, че ученето непосредствено преди лягане и веднага след събуждане дава много добри резултати. Интересува ме дали това е така и има ли някакви научни доказателства в тази посока. Благодаря!

д-р Мария Вескова Чолакова

20 ное 2017 08:00

Има клинични изпитвания, вкл. в Харвард, които доказват, че заучаването на нова информация 1-2 часа преди сън, е по-ефективно.

Viktoria Nikolova

16 ное 2017 12:18

Здравейте. Отдавна се интересувам от Сугестопедията като един забавен начин за учене на чужди езици и се надявам специалистите тук да кажат своето мнение. 

д-р Мария Вескова Чолакова

20 ное 2017 07:56

Спорна е ролята на сугестопедията. Това е метод създаден от проф. Георги Лозанов. Смята се, че по този начин се запеметява по-голям обем информация, но все ощо липсват досатъчно клинични изпитвания. Затова не е широко разпрострен този метод на заучаване на информация.

д-р Ваня Шипочлиева дм

Социална медицина и здравен мениджмънт

26 яну 2018 16:19

Трансмедия ТВ: Ванина Бодурова за тайните на сугестивното в педагогиката и резервите , които имаме.