Отворена
Първоначално с този въпрос се обърнахме към:
Проф. Красимир Иванов, ректор на МУ-Варна:
В момента в Европа има дефицит от над 1 милион лекари. А за да бъде подготвен един пълноценен лекар, са необходими 10 години. Нужни са инвестиции в медицинското образование и в лечебните заведения, както и в достойни възнаграждения за положения труд.
Проф. Славчо Томов, ректор на МУ-Плевен:
Основният аргумент, който всички изтъкват, е че заплащането на лекарите, особено на младите лекари, не е достатъчно. Но това не е единствената причина колеги да напускат страната. Апелирам за развитие на иновациите в медицинските университети, за възможности студентите да се занимават с наука. В много от случаите младите заминават в чужбина заради добрите условия за специализация.
Д-р Юлиян Йорданов, зам.-председател на БЛС:
В глобален план отдавна се наблюдава едно движение на лекарите от Източна към Западна Европа, а от Западна Европа – към САЩ. На година ние издаваме около 400 – 450 сертификата, които служат на младите колеги за работа в чужбина. Всеки лекар, искащ такъв сертификат, попълва една анкета, от която става ясно, че липсата на адекватни възможности за специализация и за кариерно развитие е на първо място в мотивите за напускане на България. И едва след това е ниското заплащане.
Д-р Мариана Симеонова, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации:
Бих искала да видя, че директорите на болниците избират своите специалисти, не само младите, но и всички единствено според техните способности, без влиянието на никакви други фактори. А в обществен план ние имаме дефицит на уважение към лекарите, на заслужения им висок статут.
Д-р Георги Кръстев, председател на РК на БЛС – Пловдив:
Първото основно нещо е да се промени отношението на изпълнителната власт към медицинската общност. Нашата общност реагира на лошото отношение и на разклатеното доверие към медиците по един много ясен начин – с миграция навън. А това, че ни приемат навсякъде, е доказателство за високото качество на нашите медицински специалисти. Постоянното натякване тук, че едва ли не постоянно източваме здравната система, не може да доведе до нищо добро. Друг е въпросът защо липсва справедливост в обществото, като този дефицит особено болезнено се усеща в солидарния здравноосигурителен модел-
Проф. Мария Куклева, зам.-ректор „Учебна дейност“, МУ – Пловдив:
Емиграцията на лекари от България към чужбина освен всичко друго е и доказателство за високото качество на медицинското образование в нашата страна. Проблемите, пред които лекарите се изправят трябва да бъдат решени от държавата и от нейните институции с помощта на професионалните и съсловните медицински организации.
Доц. Добромир Димитров, зам.-декан на Медицинския факултет, МУ – Плевен:
Нужни са ясни правила за отговорностите и кариерното развитие на младите лекари. Те трябва да имат сигурност как ще се развие професионалният им живот, ако изпълняват съответно заложените критерии.
Пълните им мнения вижте във видеото:
Описание
Уважаеми лекари, фармацевти, преподаватели, специалисти по здравни грижи, лаборанти и студенти,
от дълги години говорим, че нямаме достатъчно медицински специалисти в България, но до момента много малко е направено, за да се промени тази ситуация. Напротив, дефицитът със сигурност ще се задълбочава, защото става дума за европейски проблем. И по силата на елементарната човешка логика, всеки отива да работи там, където ще получи най-добри условия, не само във финансов аспект, но и като професионална и обществена изява.
Повече от 25 години като медицински журналист контактувам с работещите в здравеопазването на всички нива. Сигурен съм, че решението на проблема трябва да произлезе от медицинската общност. Нека предложенията как да задържим лекарите в България, да дойдат от вас.
Когато се натрупа критична маса от аргументирани и авторитетни мнения, уверявам ви, има кой да ги чуе.
Петър Галев, модератор на дискусията
Коментари
Този коментар е изтрит от създателя му
Драги д-р Илиев, следя от много дълго време публичната Ви активност като лекар и гражданин и мога да потвърдя, че винаги сте имал аргументирано мнение по най-горещите здравни и медицински теми. Не смятайте, че мненията, изложени в дискусиите в CredoWeb нямат значение. Уверявам Ви, че представителите на институциите не просто ги четат в платформата, но и ние редовно им ги изпращаме. Няма друг начин да се променим към по-добро, освен като излагаме и отстояваме мненията си и да дискутираме в професионална среда, където всеки стои с името си, а не с жълти псевдоними и реч на анонимната омраза. Като модератор - благодаря Ви за изразената позиция.
Такива проучвания се правят навсякъде по света.И се заплащат, което само по себе си не е корупция. Корупция е че се съгласяваме да ни плащат за получаване на предварително зададени резултати. А това ни компрометира като хора способни да правят изследвания и наука.
Тъжна картина описвате, драги проф. Методиев. Далече съм от мисълта да защитавам каквито и да е нечестни практики. Само едно сравнение: споменавате "нормалните държави", където лекарите не се поддават лесно на манипулации. Но там медиците с официалния си доход са заслужено в най-горния социален слой на обществото и не им се налага да си смятат стотинките за всекидневните нужди. Сигурен съм, че един от начините това, за което говорите, да престане, е драстично увеличаване на легалните лекарски заплати, както и намаляване на финансовото неравенството в самата гилдия. Защото и тук има отлично заплатени специалисти. Но средният доход никак не е добре...
Болниците ни са в обидно мизерно състояние. Всеки, който има поне грам самоуважение и уважение към болните избира да работи или в чужбина или в частните болници. Лошото в частните болници е че единствената цел на лечението е финансовата печалба и това обърква представите за смисъл на професията. Особено при младите лекари. Повечето от нас нямат манталитета на търговци, а ни го налагат насила.
БРАВО КОЛЕГА , МН. ТОЧНО , КРАТКО И ЯСНО. ЩО ЕТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ В БЪЛГАРИЯ .В ГОЛЯМАТА СИ ЧАСТ ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕ"ОПАЗВАНЕ" Е ТВЪРДЕ НЕЗАДОВОЛИТЕЛНО , А ЗА ЧАСТНОТО Е ТОЧНО ТАКА ! НЕКА И МЕДИЦИТЕ СТАНАТ ПРИОРИТЕТ НА ОБЩЕСТВОТО , ДА НИ ОСВОБОДЯТ ОТ МИСЪЛТА ЗА ДОХОДИ ОТ НАША ТА ДЕЙНОСТ И ДА ИЗИСКВАТ ОТ НАС ДА ЛЕКУВАМЕ И ДА ЗДРАВЕОПАЗВАМЕ . ТАКА КАТО ЗАПОЧВАТ ДОБРИТЕ ПРАКТИКИ И ПРОМЕНИ В ОБРАЗОВАНИЕТО . КАКТО ИМА ЛЕКАРИ И ЛЕКАРИ ТАКА ИМА УЧИТЕЛИ И УЧИТЕЛИ , НО НА ВСИЧКИ ДА СЕ ОСИГОРИ ДОБРО ЗАПЛАЩАНЕ И ДА СЕ ПОВИШИ КОНТРОЛА И ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ВСЕКИ ОТ НАС. ТОВА Е В ПОЛЗА НА САМОТО ОБЩЕСТВО !!! ПОЗДРАВИ !
Много точно ”обърква представите за смисъл на професията”
Виждаме какви са промените предлагани от МЗ спрямо ОПЛ,предлагат се глоби от 1500 до 6000лв за сгрешена рецепта,което означава,че се цели ликвидиране на лекари и практики.Говорим,за дефицит на лекари и същевременно доунищожаваме последните останали,За тези 18 години, Здравният геноцид доведе до отпадане на лекари,в резултат на депресия или онко заболявания в резултат на съществуващата зловеща здравна реформа,лекарите са обявени за прстъпници!
Освен реални реформи в медицинското образование, необходимо е да се създадат условия за развитие на младите кадри - не просто да си намерят място за специализация и работа, но и да е интересна за тях, оценена от обществото и със съответното финансово измерение. Иначе няма да стане...
Shte zadarjim mladite s realni reformi v medizinskoto obrazovanie i zdravnata sistema!
Това не е кирилица!Срамота!
С тези условия няма как...!
Ето кака Корнелия намери решение...ще задължи лекарите да работят 5 години в мизерни общински болници срещу една ''социална кошница'' от хляб,мляко и яйца :D
Добре, когато младият лекар "измести" шефа си, какво се получава? Ами и той, младият лекар, започва да действа (както си го описал) ТОЧНО КАТО "БИВШИЯ" СИ ШЕФ!!! ЕТО ТОВА Е КОНКУРЕНЦИЯТА!!!
Защо пък изместването на шеф с гореописаните характеристики да е гаранция, че младият също би действал мнително,унизително и необективно ? Ако някой не може да ти бъде добър пример, то поне би бил добро предупреждение...
Защо трябва да се измисля топлата вода? Синът ми е лекар в чужбина. Замина точно , когато по всички медии оплюваха масово лекарите след Горнооряховските записи, а там, където е , страхотно уважават лекарската професия и те гледат като Господ.
П.п. Забравих най-важното. Здравеопазването в нормалните държави е приоритет. Организацията на здравеопазването е задължение на Държавата. За да специализираш там не трябва да си плащаш.Държавата те подпомага да започнеш специализация. Въпреки, че НЕ държат Хипократова клетва, всички работещи в тази сфера спазват правилата. Освен това първото правило за лекаря там е - Да пази собствения си живот и здраве, за да може да се грижи за другите. В България лекарят има само задължения, никакви права. Единственото му право е, че може да преглежда и лекува безплатно пациента.
И НИЕ БЪЛГАРСКИТЕ !!!! ЛЕКАРИ ИСКАМЕ ТОВА . ПРАВИЛА , ДОСТОЙНСТВО , КОНТРОЛ И УВАЖЕНИЕ . ЗА ДА СМЕ ПОЛЕЗНИ НА ОБЩЕСТВОТО !!!!
ЕТО, ТОВА ТРЯБВА ДА СТАНЕ У НАС НЕЗАВИСИМОСТ НА ЗАПЛАЩАНИЯТА ОТ РАБОТАТА НА ЛЕКАРЯ ,КАТЕГОРИЗАЦИЯ,ПРАВИЛА И ПОВЕЧЕ ГОЛЕМИ ДЪРЖАВНИ БОЛНИЦИ ,ЗА СМЕТКА НА МНОГОТО ЧАСТНИ,КЪДЕТО ОСНОВНОТО ПРАВИЛО Е ПЕЧАЛБАТА