За специалисти
Уважаеми колеги,
Искам да ви поканя на дискусия за аортните заболявания, в която да обсъдим всички аспекти – от рисковите и предразполагащи фактори, през профилактиката и диагностиката до различните подходи в съвременното лечение – хирургически и ендоваскуларни методи.
Това ни задължава да познаваме рисковите фактори и особено острите прояви на аортните заболявания, за да можем да поставим навременна адекватна диагноза и да осигурим на пациента достъп до високотехнологично лечение.
В дискусията участват и двама представители на моя екип от Аджибадем сити Клиник – София: д-р Ивета Ташева и д-р Зоран Станков.
Като основен рисков фактор за настъпването на аортна дисекация е доказана артериалната хипертония с принос в 80 на сто от случаите. Две трети от засегнатите пациенти са мъже. Захарният диабет и тютюнопушенето са други доказани рискови фактори.
При по-младите пациенти сериозна роля играят генетичните синдроми, които са вродени, напр. синдрома на Марфан.
Нашето мнение е, че това е едно и също заболяване с две проявления и то именно в контекста на наследственото предразположение. Най-често става въпрос за така наречените еластопатии: слабост на медията, на средния слой от стената на аортата. И кагото са налице посочените по-горе други предразполагащи фактори, вероятността за инцидент нараства многократно. Напр. за аневризма на абдоминалната аорта рискът нараства 7 пъти!
В съвременните европейски и американски клинични ръководства лечението на аортните заболявания – дисекация и аневризма се разглеждат заедно. Всички си спомнят термина „дисекираща аневризма“, но има аневризми без дисекация, както и дисекации без аневризма. Става въпрос за различно проявление на един и същи патологичен процес.
Изключително важно е всеки пациент, който е носител на съответните рискови фактори, да бъде изпращан на доплерехографско изследване на сърцето и съдовете, а при установено нарастване размера на възходящата и/или на абдоминалната аорта, да се предприеме КТ с контраст. В момента това изследване е златният стандарт за установяване на аортна патология.
През последните години ендоваскуларното лечение на аортата става златен стандарт на световно ниво. В нашия център го прилагаме успешно от много години 24 часа в денонощието и 365 дни в годината.
През последните години усилено обсъждаме разпределението на средствата в здравеопазването. Важно е да се отделят средства и за съвременното лечение на аортните заболявания, защото те са с много висока смъртност, а адекватното лечение връща пациентите като активни членове на обществото.
Ще очакваме вашите коментари, клиничен опит и въпроси в нашата дискусия.
Коментари