Пролетта - време за диета или време да започнем да се храним правилно?

Участници

Мнения

Пролетта - време за диета или време да започнем да се храним правилно?

Участници

Мнения

avatar
д-р Мариана Костадинова

Педиатрия

6 фев 2018 20:27

Ето един интересен сайт за алтернативно здраве и медицина - много добра компилация по тази тема: http://lovebooklet.com/2018/02/03/6048/comment-page-1/" target="_blank">http://lovebooklet.com/2018/02/03/6048/comment-page-1/>

avatar
Петер Иванов 4 юни 2016 20:19

Гъвкава диета


https://aestheticbyscience.com/2015/11/29/iifym-какво-трябва-да-знаем-за-гъвкавата-ди/" target="_blank">IIFYM – Гъвкава диета, какво трябва да знаем за нея

avatar
Д-р Бюлент Нихат

Медицинска онкология

4 юни 2016 11:34

Не е задължително двете понятия да се изключват взаимно.

avatar
д-р Наталия Василева Кръстева

Хомеопатия

19 май 2015 10:45

Съжалявам за дългия пост. Това е една моя статия от началото на април, когато в кабинета се втурнаха пациентки с молба към мен да им помога да свалят килограмите. Позволявам си да я публикувам, защото смятам, че ще бъде полезна.Настъпи сезона на ‪#‎диетите‬! Пролет е времето се затопли и ето, че дойде време да погледнем на телата си по друг начин. Започнахме да забелязваме впитите в телата ни дънки, тесните ризки, които са се свили, но не само от сушилнята. И о ужас! Всеки от нас се е сдобил през дългата зима с някой излишен ‪#‎килограм‬. По този повод забелязах, как в интернет има мания за ‪#‎здравословно‬ ‪#‎отслабване‬, чудодейни елексири и фантастични диети стигащи до крайности. Търсенията на диетата панацея, която да ни направи единствени и неповторими почти мигновенно водят до истерия и пълнене на сайтовете с глупости. За да Ви бъде по-лесно да се ориентирате в това наистина море от методи, програми и системи за хранене и за да направите правилен избор, нека да се отправим на малка екскурзия в света на диетите: Първи тип диети-с умерено намаляване на енергийната стойност. Същността е проста: намаляваме приема на калории, като в началото обикновено се избира такъв хранителан режим, чийто енергийна стойност е по-малка от разхода с около 600 ккал. Ако стриктно я следвате , сваляте за около месец между 2 и 6 килограма. Ако няма медицински противопоказания калорийния прием може да се намали повече, като се достигне до дневна дажба около 800 ккал./24 ч., което ще доведе до загуба на 10-12 кг. за месец. Обаче приемането на по-малко от 1200 ккал/дн се възприема от организма като глад. Тазии диета е изключително рискована, трудна за изпълнение и изисква задължително наблюдение от лекар. Освен, че са изключително трудни за изпълнение, че трябва да се правят под лекарски контрол този тип диети водят и до -слабост, умора, понижаване на трудоспособността, виене на свят, колапс, нередовен стомах, суха кожа, косопад, промяна в хормоналния баланс, и т.н. И не на последно място- ефекта е краткотраен.Когато започнете да се храните по стария си начин, обмяната на веществата е все още забавена и вие не само бързо възвръщате изгубените килограми, но и си добавяте и нови. Друг тип диети са с ограничаване на даден градивен елемент - мазнини, въглехидрати, белтъчини Според диетата предложена от Американската асоциация на диетолозите(Unified diet), приема на мазнини трябва да се намали до 26-30% на денонощие, като съотношението на растителни:животински мазнини трябва да е 1:1. Този начин на храненен е изключително труден за изпълнение в ежедневието за дълго време. освен това при продължително спазване се нарушава функцията на червата, появява се запек, развива се жлъчен застой, в следствие се образуват камъни в бъбреците.Може да се развие дефицит на мастноразтворими витамини, остеопороза, и други нарушения на обмяната на веществата. Друга диета с ограничаване на градивни елемнети за тялото е Диетата на Аткинс с ограничаване на въглехидратите. През първите седмици се отслабва изключително интензивно, НО не за сметка на мастните натрупвания, а ан глокогена в мусклите, който запълва недостига на глюкоза в организма, а също така и на вода.Теглото намалява, но обемът не! Пълната противополжност на "ограничителните диети" са диетите с повишаване на приема на мазнини, въглехидрати или протеини Защо са вредни? Диетите с увеличаване приема на мазнини и намаляване на приема на въглехидрати, водят до нарушаване на обмяната на веществата. Те могат да се практикуват само от напълно здрави хора и да са за кратък период.Проблемът е, че ограничаване на приема на въглехидрати води до умора, виене на свят и обезводняване на организма При диетите с увеличаване приема на въглехидрати , проблема е, че те не са достатъчно балансирани и винаги се налага да се приемат допълнително витамини и протеинови добавки. Подобна е диетата на Орниш, направена за пациенти с Исхемична болест на сърцето, където идеята е да се наблегне на вегетарианската храна. И все пак тази диета не е предназначена за дълъг период от време. Разновидност на този тип диети е и средиземноморската диета, която се основава на приема на бавноусвояващи се въглехидрати, във вид на зеленчуци. Изключват се мазните месни и млечни продукти. Тя е особено подходяща за хора със затлъстяване и сърдечно-съдови оплаквания. Пример за диета с повишаване вноса на протеини е диетата"Зоната". Авторът и препоръчва да се увеличи съдържанието на протеини в менюто с 30% и да се намалява въглехидратите с до 40%. Това е сравнително лесна и ефективна, особено в началото диета, но понижения прием на въглехидрати води до апатия, понижаване на работоспособността, потиснатост, сприхавост .... Не искам да оставате с впечатление, че не одобрявам тези диети. Напротив всички те имат ефект, особено в началото и можете да ги прилагате за кратко време. Но за съжаление след известно бързо и стремглаво сваляне на теглото идва период на застой, през който човек се обезкуражава, изоставя отчаян диетата и възвръща бързичко изгубените килограми. Какво да правим? Лично моята практика ми е показала, че да постигнем надежден и дълготраен резултат с разни хитроумни диети е невъзможно. За да отслабнеш, трябва да повярвяш, че си способен да промениш изцяло начина си на живот. Отслабването е комплекс от методи, които трябва да станат част от ежедневието Ви. Само така ще успеете да се раделите с ненужните килограми и да избегнете връщането им.Дано поне малко съм била полезна.

д-р Кръстева, много полезен материал! Мисля си, че ако публикувате тази статия и във Вашия профил, със сигурност ще достигне до повече хора, интересуващи се от темата.

avatar
д-р Наталия Василева Кръстева

Хомеопатия

19 май 2015 11:07

Добра идея

avatar
д-р Наталия Василева Кръстева

Хомеопатия

19 май 2015 13:38

Радвам се, че съм била полезна. Статията вече е публикувана на профила ми.

Никога не съм успявала да пазя диети или по-скоро, май никога не съм имала такива желания. Абсолютно съм съгласна съм с д-р Кръстева, че  всичко се свежда до правилното хранене, баланса и качеството на живота, който водим. Истината е, че и мотивацията играе важна роля - човек ако иска да се храни здраовловно и балансирано, ще го направи и рано или късно ще бъде одувлетворен от резултатите.

avatar
д-р Наталия Василева Кръстева

Хомеопатия

18 май 2015 12:03

Като холистичен лекар в моя кабинет идват и хора, които искат да им дам чудотворни съвети за бързо отслабване с природни и хомеопатични средства.Истината е една, няма диета панацея, нито хранителна добавка или лекарство, с които хранейки се да слабееш.Всичко е в баланса - на количеството и качеството на храната.Хомеопатичните и природни средства само ще ви помогнат, но ако вие не сте мотивирани и не повярвате в себе си, ако нямате желание за промяна в цялостния начин на живот, то и резултатите няма да ви удовлетворяват.

avatar
Аманита Петрова 19 май 2015 17:24

най-лесно е с вълшебно хапче, вместо с усилия и самоконтрол. Жалко, че не е измислено такова хапче (засега)

Албена от zdravei.ogr всекидневно предлага полезни вкусотии, с които отслабваш здравословно похапвайки! Този приятен млечен шейк е любимият ми! Вкусът е много мек, а рецептата ти позволява да използваш замразени горски плодове по избор – малини, къпини, боровинки, ягоди… Горските плодове са една супер храна! Те са страхотни антиоксиданти, богати са на фибри и ценни хранителни вещества, засилват имунната ни система, стимулират мозъка и подобряват концентрацията. СЪСТАВКИ: 500 мл ядково мляко (конопено, бадемово, овесено, орехово или друго) 1 банан 1 шепа спанак 1 шепа замразени горски плодове Добавки: 3-4 фурми НАЧИН НА  ПРИГОТВЯНЕ: Сложи всички съставки в блендера и блендирай за около 45 секунди или до готовност :)

avatar
Албена Хюбнер 29 апр 2015 13:25

:-)Видях си името и макар явно да не е адресирана към мен рецептата, толкова ми хареса, че възнамерявам още днес да я изпробвам. Интересна ми изглежда комбинацията между спанак и плодове.

Наистина е така, аз винаги през пролетта минавам на предимно зеленчукови диети. Не е някаква специална, но докато през зимата може да се каже, че всеки ден консумирам месо, когато дойде пролетта и излязат пресните зеленчуци, наблягам предимно на салатите. Не го правя с цел да отслабна, а за да осовободя организма си. Но ми прави впечатление през последните години, че когато хапвам ранни зеленчуци ме боли корем. Някой има ли подобен проблем? Чувствам тежест и червата ми къркорят