724
Участника
185
SafeValue must use [property]=binding:  (see http://g.co/ng/security#xss)

ТАБУ ЛИ Е САМОЛЕЧЕНИЕТО ПРИ ГРИП?

Отворена дискусия
724
Участника
185
Участника
185

Петрунка Сафронова

1 фев 2020 19:38

Вирусите попадат и могат да съществуват само в болни, повредени клетки на живи организми. В трите фактора, от които зависи клетъчното здраве - хранене, дишане и извеждане на отпадъците, микроелементът йод е стратегически важен. Единствената ефективна профилактика срещу вирусите - грипни, китайски, е йодната. Безопасният йод, съгласно препоръчителните от СЗО дози за деца и възрастни, трябва... Вижте повече

проф. Виктория Дойчева, дм

18 яну 2020 14:36

В никакъв случай не трябва да се прилага самолечение. При първи симптоми е добре да се започне антивирусна терапия Озелтамивир или Занамивир. Единствената профилактика на усложненията е поставяне на противогрипна ваксина през есента.

д-р Светлозар Сардовски, кардиолог Sardovski MD cardiologist consultant

Кардиология

18 яну 2020 15:14

Аз мисля, че точно такъв е случая с грипа, когато т.нар от мен "информирано самолечение" е от полза. Как предлагате да се започне лечението, още при първите симптоми на грипа? Предполагам, че ако не може самолечение, трябва да се отиде на лекар? Бихте ли дали съвет, как да стане това, при комбинаията от почти невъзможност да се стане от леглото, ако е празничен ден примерно, как хем да няма са... Вижте повече

д-р Гинка Даскалова

Педиатрия

20 яну 2020 12:03

Много ми харесва правилото за трите дни , влошава ли се? Няма правила , но все пак .

Nickey Kolchev

10 яну 2020 23:07

Интересно ми е как без вирусология лл ще отдиференцират грип от каквото и да било друго. при оплаквания от сорта на ОВИ колко ЛЛ ще назначат вирусологично изследване...което между другото май не се покрива и от здравна каса. освен това повечето такива изследвания реално не се правят в провинцията, с изключение на плевен и пловдив, а пробите се изпращат... как се съхраняват, как се транспортират... Вижте повече

Кардиология

11 яну 2020 14:00

Аз съм написал как се познава пооплакванията с голяма вероятност. Докато излезе Резултата от вирусологията, пациента или вече се е излекувал или има усложнения, така, че резултат от вирусологията няма значение за започване на антивирусно лечение

д-р Десислава Кателиева

26 яну 2020 20:00

интересно ,как ще диференцира пациента грипа от всички други вирусни заболявания с внезапно начало.С последната задача често не се сравме лекарите , камо ли пациент без опит и познания . Неуморното желание на един кардиолог да се прави на инфекционист ме по скоро забавлява отколкото интригува. Д-р Сардовски колко пациента с грип минаха тази година през кардиологичния ви кабинет ?Защото аз вчера... Вижте повече

Кардиология

28 яну 2020 09:24

Отново за д-р Кателиева: СТАНОВИЩЕ на CDC (CENTERS OF DISEASE CONTROL AND PREVENTION): "ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БЪРЗИ ТЕСТОВЕ ЗА ГРИП (RIDT) ПРИ ВЗЕМАНЕ НА КЛИНИЧНИ РЕШЕНИЯ RIDTs могат да бъдат използвани за подпомагане на диагностични и лечебни решения за пациенти при клинични условия, като например дали да се предписват антивирусни лекарства. ОБАЧЕ, поради ограничената 50-70%, чувствителност на тест... Вижте повече

д-р Людмила Крумова Костова

Педиатрия

7 яну 2020 09:29

Здравейте, Д-р Сардовски!Съгласна съм и напълно подкрепям изказаните от Вас становища относно епидемията от Грип и необходимата профилактика.Информирането на обществото за ползите и вредите от приложеното самолечение е важен фактор за превенция от възможните настъпили усложнения при всяка епидемия,но не бива за се подценява основната роля на личните лекари при индивидуалния контакт с всеки пац... Вижте повече

Кардиология

10 яну 2020 17:14

Целта е ,не да се подценяват личните лекари, целта е да се провокира изработване на национален алгоритъм за ефективно поведение с/у грипа, който и личните лекари да ползват. В моята дългогодишна практика, по-скоро са малцинство лекарите, изписващи п/впгрипни препарати, докато ,мнозинството изписват АБ и симптоматични средства.

д-р Десислава Кателиева

26 яну 2020 20:04

национален алгоритъм се изработва от хора с финансов интерес , какъвто явно сте вие и целите да повишите боя на продададени опаковки тамифлу в национлен мащаб , без прецизна лекарска и лабораторна оценка на съсътоянието на пациента . Масово ОПЛ за поредна година тъпчат пациентите си с тамифлу по телефона , а като дойдат в спешнияили неотложния кабинет се оказва разцъфтяла бактериална инфекция ... Вижте повече

д-р Елена Дочева

Вътрешни болести

8 фев 2020 14:28

Колега, това са единични случаи, а не правило. Пациентите трябва да се съветват да поддържат връзка с лекаря относно протичането на болестта. Никой не стимулира самолечението. Доколкото има такова при индикацията "Грип", то трябва да е под лекарски контрол. Посъветвайте моля, какво друго освен Тамифлу да предпиша на пациент с Грип

Кардиология

28 яну 2020 09:35

Само напомням: Всеки може да си пише, каквото си иска, само, че всеки трябва да е отговорен за писанията си. Си ли?

Кардиология

28 дек 2019 12:35

Ето тазгодишните ми синтезирани препоръки за Грипа... ОТНОВО ВАЖНО! ГРИПА ИДЕЕЕ.... ХОРА, ако се появи комбинацията от:: 1. НЕОЧАКВАНО И БЪРЗО, в рамките на няколко часа, развитие на оплаквания от: 2. ВТРИСАНЕ с висока температура НАД 38 градуса, ЗАБОЛИ ви ЦЯЛОТО ТЯЛО вкл. ОЧИТЕ, с ГЛАВОБОЛИЕ и се СХВАНЕТЕ до тежка СЛАБОСТ, с невъзможност да станете от леглото, появи се и КАШЛИЦА 3. В сезона... Вижте повече

Вижте всички...

д-р Десислава Кателиева

26 яну 2020 20:07

д-р Сардовски, гледайте си кардиологията

Кардиология

1 фев 2020 10:10

Гледам, каквото си искам, защото и виждам, а не само гледам...

д-р Невин Месру Садъкова

Общопрактикуващ лекар

1 фев 2020 14:42

От личният си опит,мога да кажа,че препаратът Авирон,действа отлично.Изписвала съм го на много мои пациенти.Тамифлу и Реленца също са много добри,но са трудно откриваеми,поне в аптеките в провинцията.

Nickey Kolchev

24 ное 2019 18:38

Трудно ще се опази от грип човек, особено ако работи в затворен колектив. Щамовете са прекалено изменчиви и затова лично според мен и ваксините са със съмнителен ефект. По-скоро съблюдаване на стандартните хигиенни мерки и възпрепятстване на евентуалните усложнения, при вече констатирано заболяване. За съжаление масова е все още практиката да се изписват антибиотици ,, на кьораво", без антибио... Вижте повече

Вижте всички...

Nickey Kolchev

27 ное 2019 00:18

Може би точно тук е мястито, д-р Сардовски да обясните връзката между инфекциозните(в това число грипните щамове) и сърдечно-съдовите заболявания. Тиражират се различни теории, вкл. за вирусологична етиология дори на АХпТ. Спрягат се дори експериментални ваксини.За много вирусни щамове, регулярно ваши колеги предупреждават по медиите, че при неадекватно лечение водят до СС усложнения. И всъщнос... Вижте повече

Кардиология

30 ное 2019 14:33

Връзката е описана и действа по два начина. Единият е чрез увеличаване кислородната нужди на сърцето, свързнаи с фебрилно-интоксикационният синдром и другият е директна сърдечна и/или съдова увреда от възпалението, свързано с инфекцията.
Противовирусните препарати, засега са най-ефективните и единствени за директна борба срещу грипния вирус, като доказано ускоряват времето до клинично... Вижте повече

д-р Янка Темелкова

Педиатрия

20 яну 2020 11:16

От около 15 години се ваксинирам.Работя като ОПЛ ,така че нямам шанс да прескоча грипен вирус.Повече от леко заболяване в тези години не ми се е случвало.Аз не мога да съм в болнични ,когато преглеждам по цял ден в условията на епидемия.Така че определено не смятам,че ваксините не действат.

Стоил Петров Станков

23 ное 2019 11:32

Подкрепям информираното самолечение но за целта трябват платформи ( като тази ), в която да има съвети от хора с квалификация. Преди няколко дни се натъкнах на софтуер разработен от верига аптеки, който под формата на тест дава резултати за това дали и от какво е болен човек. Ето такива експерименти не подкрепям !

Анонимен

10 окт 2019 11:46

Идва грипът и вече всички около мен са болни. Как да се спася?

Вижте всички...

Анонимен

10 окт 2019 23:05

В момента се въртят вирусите, не е грипът. А за предпазване-имунитет и култура, когато някой е болен ( изключвам децата) поне маска може да си сложи. Не съм против ваксините за грип, но преди няколко години си поставих такава, в грипния пик имах неразположение и бързо отшумя до поредната есен, когато реших да не слагам отново и се разболявах няколко пъти до пролетта. Това ме отказа от противогр... Вижте повече

Кардиология

16 ное 2019 11:22

Ваксина, ако сте пропуснали, когато ви "хване" антигрипенн противувирусен препарат, който съм вече описал, но с "пааай се"и с шуслерови соли не става/

Кардиология

16 ное 2019 11:23

Ваксина, ако сте пропуснали, когато ви "хване" антигрипенн противувирусен препарат, който съм вече описал, но с "пааай се"и с шуслерови соли не става/

Анонимен

8 мар 2019 13:58

отговорът е -Не! За съжаление, така стоят нещата..

д-р Десислава Кателиева

21 фев 2019 16:00

Така и не ми стана ясно : 1.Как авторът- каърдиолог на дискусията стигна до изводи на дискусията: "Обобщавайки коментарите , преобладаващото мнозинство от здравните специалисти (над 90%) са в подкрепа на изложеното от мен мнение, за значима очаквана полза от "информирано самолечение" с противовирусни препарати при заболелите от грип".Така и не става ясно кой е здравен работник , кой е пац... Вижте повече

Кардиология

11 мар 2019 10:24

Винаги ще има някои, на които никога няма да им стане ясно,.  Важното е на повечето да им е ясно. 

Анонимен

13 дек 2019 16:58

Става въпрос за други Вирусни инфекции не за Грип,

д-р Янка Темелкова

Педиатрия

20 яну 2020 11:18

Разбирам защо кардиолог се заема с въпроса за грипа-много сърдечно болни боледуват тежко и усложняват сърдечната недостатъчност

Кардиология

20 яну 2020 18:20

Не само заради това, аз съм и интернист и преди всичко съм лекар. Според мен всеки лекар трябва да се стреми да има по-голяма обща здравна култура, особено за социално-значимите заболявания, а не само "тесен" поглед...но това е вече лукс и отмиращо понятие.