Участници

SafeValue must use [property]=binding: 03cdd0c0737a86e8b82eb26d39b268ee (see http://g.co/ng/security#xss)

ЗА И ПРОТИВ АБОРТИТЕ ПО ЖЕЛАНИЕ

Участници

Default image

проф. Петър Петров

bb31cf81cb66a415978c82a0916ee195

Описание

Здравейте,

Преди Дванадесетата национална конференция на акушер-гинеколозите от доболничната помощ реших да инициирам с вас дискусия на тема: „ЗА И ПРОТИВ АБОРТИТЕ ПО ЖЕЛАНИЕ“.

Темата ще бъде представена и обсъдена задълбочено и на традиционния форум на Националния съюз на акушер-гинеколозите от доболничната помощ, който ще се проведе в Несебър от 20 до 22 септември 2019 г. Участието Ви в тази дискусия е много важно, защото на базата на Вашите мнения, на предстоящата конференция ще излезем с предложение до основните институции, които регламентират реда в здравната система у нас.

Моята лична позиция е да се въведе забрана на абортите по желание, но не абсолютна, разбира се, а в определени граници:

• Ако жената е жертва на сексуално насилие, за да защитим достойнството й;
  • Ако е преживяла три Цезарови сечения, защото бременността е рискова за здравето на жената;
  • Всички медицински показания за риск от аномалии на плода;

Трябва много внимателно да се подхожда при жени, които искат да направят аборт по желание при първа бременност.

Уверен съм, че мярката ще има двояк ефект – от една страна ще повлияе благоприятно върху демографската картина, както и за здравето на жената, които ще се спасят от всякакви усложнения, включително и от стерилитет.

Нека припомня, че в нашата страна с отчетливо изразен отрицателен прираст, който вече наподобява самоунищожение на нацията, по документи всяка година се правят около 70 000 аборта по желание. Реалният им брой е значително по-голям – смятам, че не пада под 100 000, но част от тях се представят за спонтанни. 

Какво е Вашето мнение?

С какви случаи се сблъсквате във Вашата практика?

Как помагате на жените да вземат правилното решение?

Очаквам да се включите активно в дискусията, която засяга не само здравето на нашите пациенти, но и работата ни като лекари!

Деница Йотова

27 сеп 2020 22:31

Ако детето е нежелано, по-добре да се абортира. Много деца се появяват нежелани, живеят в нелюбов или направо биват захвърлени на роднини... Тези деца израстват травмирани - стават или насилници, или жертви. Много малка част осъзнават, че не са виновни за нещастния живот на майките си, и успяват да преодолеят с години вменяваната вина, че "мама е провалила живота си" заради тях. Мисля, че трябв... Вижте повече

Валентин Александров Павлов

5 юни 2020 14:51

Против Абортите.Това е убийство .Не приемам желаното на младите момичета за аборт ,а са били в църквата нали

Николай Валериев Николов

14 апр 2020 12:46

Единствено при доказано изнасилване и прочие,защото с тези темпове ще станем малцинство в държавата си,което при демокрацията означава,че много неща ще се променят а мечтите на някои децата им да имат всичко ще са гибелни за наследниците им и техния живот

проф. Петър Петров

Акушерство и гинекология

19 фев 2020 13:49

Благодаря на всички, които се включиха в дискусията. Вашата активност очертава актуалността на проблема и отваря врати за бъдещи дискусии по темата, докато не се намери нормативно и регламентирано решение. Оставам на разположение на всички, които се интересуват от рискове и последствия от прекъсването на нежелана бременност.

г-жа Румяна Стражакова

8 фев 2020 19:42

Да съгласна съм.Защото това е право на личен избор по различни причини.

Валентин Александров Павлов

5 юни 2020 14:51

Извинете но какви причини

Деница Йотова

27 сеп 2020 22:32

По такива, каквито един мъж никога не би осъзнал.

Веселин синапов

1 фев 2020 15:49

Против

Никола Овчарски

31 яну 2020 14:38

Благодаря

Десислава Драг вичева

22 дек 2019 22:16

1.Не,но има време за дете ако е желано .От двама души. 2.Ако е била изнасилена може да го премахне. Да направи аборт. З.Също така и домашното насилие .

Анонимен

28 ное 2019 09:58

Не може да се отговори с категорично "Да" или "Не". Много зависи от ситуацията. Има случаи на забременели след изнасилване, забременяване в неподходящ момент и т.н. Имам едно желано и чакано дете и след него забременях 2 пъти като на магия. Използвани бяха контрацептиви, следене на фертилен период и т.н., но се стигна до хапчетата за прекъсване на бременността. Някои ще кажат, че ни е било писа... Вижте повече

Николай Валериев Николов

14 апр 2020 12:34

На 3 деца ли викате цяла тумба ? :) Така правите лоша услуга на другите си 2 деца,защото нямаше да са много лигавени и подсигурени,но щяха да имат бъдеще а сега се задават времена,когато ще настане време разделно за българщината а самите българи ще бъдем малцинство,което при демократично управление означава,че може да се реши,че българския няма да е официален или пък православието а жените да с... Вижте повече

Юлия Савова

14 апр 2020 14:52

Аз съм на 37 г. и имам 4 деца, т.е. "тумба и нещо". Да уточня, че сме българи, а не цигани. Вдъхновихме много семейства покрай нас да се решат на трето дете. Имаме и други познати семейства с 4 деца. Нашите деца са щастливи, обичани и не са лишени от всичко необходимо да растат, да спортуват и да се учат. Моля да не квалифицирате останалите семейства и говорете единствено и само за себе си. Ако... Вижте повече

Виктория Христова В.

13 окт 2019 10:47

Лично аз не бих си го причинила, но мисля, че жената трябва да има право на избор.