Колко време преди забременяването е редно да се спре пушенето - и бъдещата майка и бъдещия баща?

Участници

Мнения

Default image
д-р Димитър Борисов Георгиев, дм

Колко време преди забременяването е редно да се спре пушенето - и бъдещата майка и бъдещия баща?

Участници

Мнения

Споделете:

Радвам се за темата. Но не се радвам, че доктори говорят против тютюнопушенето. И ще ви кажа защо. Защото само с говорене нищо не се постига. След като знаете какви са ефектите защо не се забранят със закон? Защо не се съберат всички доктори и да го решат това? Родители пушат в домовете си пред децата си! Лично съм присъствал, децата им започват да се закашлят и чак тогава "родителите" се сещат да отворят да проветрят. В развитите държави отдавна намалиха цигарите гражданите. Има забрани за рекламиране на цигари дори. Тук в БГ всичко е опорочено. Преди 20-тина години са ми разказвали, че докторите са говорели против цигарите на майките и те не са пушили толкова колкото сега. Сега съм чувал доктор да казва, че до 3 цигари на ден при бременни нямало проблеми. Същото се отнасяло и за пиене на "лек" алкохол тип бяло вино! До една чаша можело! От вас докторите зависи здравето на масите. Но и от вас зависят корпорациите за лекарства. Вие трябва да си изберете какво искате за всички.

avatar
Д-р Павел Павлов

Общопрактикуващ лекар

7 юли 2015 22:34

Според едно проучване 15 години след спиране на цигарите тялото на бившия пушач се възстановява напълно. 

Има проучване, че храненето на майката 500 дни преди зачеването влияе върху плода. Значи представете си цигарите как се отразяват...

Според мен лично, би трябвало влияние да има храненето през целият живот.

avatar
Пом.-фарм. Ниделина Петкова

Фармация

15 сеп 2023 18:26

Счита се че след втория триметър на бременността може да се приема парацетамол. Преди зачеването трябва да има изчистване на организма, за някои медикаменти поне около 4 месеца, всичко зависи от годините на приемане на токсини или медикаменти. За една година приблизително 4 месеца.

avatar
Павел Морев

Студент по дентална медицина

13 яну 2015 10:20

Чел съм, че минимум месец преди да започнат опитите за забременяване трябва да се спрат цигарите и всички никотинови продукти (дъвки, лепенки...). Една приятелка следваше някаква таблица - постепенно намаляваше броя на цигарите, които пушеше в рамките на няколко седмици, и после като ги спря напълно изчака месец и тогава почна опитите. 

avatar
Тина Малинова 13 яну 2015 09:26

Колкото по-рано, толкова по-добре. Важи и за двамата. Цигарите имат невероятно негативен ефект върху семенната течност http://invitro-plovdiv.com/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2010-08-07-11-45-55&catid=34:2009-11-08-10-50-46&Itemid=60" target="_blank">http://invitro-plovdiv.com/index.php?option=com_content&view=article&id=101:2010-08-07-11-45-55&catid=34:2009-11-08-10-50-46&Itemid=60>

avatar
д-р Димитър Борисов Георгиев, дм

Акушерство и гинекология

24 яну 2015 08:55

истината е, че пусивното пушене води у децата до много завишена честота на астма и други белодробни болести. около една бременна жена и една родилка не трябва да се пуши въобще, защото дори пасивното пушене-а то е резултат не само на тютюневия дим, но и на имплегнирането на дрехите с кантран и никотин-има ужасни резултати

Познавам много жени, които вярват, че ако пушат в първите месеци от бременността, не е вредно за бебето. Дори имам приятелка, която пушеше докато роди и сега детето страда от силна алергия. Като чета компетентните отговори тук, стигам до извода, че може да е в резултат на пушенето на майката. Или греша?

Знам за майка която пушила докато била бременна и сега дъщеря и страда от образуване на камъни в бъбреците. За друга ми бяха казали, че детето и е било с увредени бъбреци в следствие на пушене и пиене по време на бременност. Има и такива деца които са имали и мозъчни увреждания в следствие на лошите навици на родителите си като пушене и пиене. Дано поне хората разберат, че всичко оказва влияние. Да не чакат някой друг да им казва.