Публикация
Пушаческа кашлица: Симптоми, причини и терапии

Може да бъде различена от другите видове кашлица по симптоми като храчки, пукащ звук при дишане и свистенето в гърдите.
Хората, които пушат, често развиват кашлица. Тя се дължи на опитите на организма да изчисти химикалите, които навлизат в дихателните пътища и белите дробове при тютюнопушенето.
Ако кашлицата е упорита и продължава повече от 3 седмици, говорим за пушаческа кашлица. В началото тя може да е суха, но после може да бъде придружена от храчки. Другите симптоми, които могат да се появят, са възпалено гърло и болки в гърдите, обяснява изданието Medical News Today.
Колко пушачи имат такава кашлица?
Пушаческата кашлица е едно от най-често срещаните оплаквания сред почитателите на никотина. Изследване сред млади военни установява, че 40% от участниците, които пушат всеки ден, и 27% от тези, които палят цигара от време на време, се оплакват от хронична кашлица и храчки в един или друг период от живота си.
Вероятно процентът на пушачите, които кашлят, е по-висок, тъй като възрастта на участниците в проучването била между 18 и 21 години, а този тип кашлица се среща по-често сред дългогодишни пушачи.
Важно е да се отбележи, че не всички пушачи развиват такъв тип кашлица, но тя е много често срещана сред дългогодишните и упорити пушачи.
Симптоми
Задушаване и болки в гърдите са симптоми, които могат да съпътстват пушаческата кашлица. В ранните стадии кашлицата обикновено е суха, после може да се появят храчки. Те могат да бъдат:
- безцветни;
- оцветени от кръв;
- жълто-зелени;
- бели.
Други симптоми, които се появяват заедно с кашлицата:
- пукащ звук при дишане;
- гръдна болка;
- липса на въздух;
- възпалено гърло;
- свирене в гърдите.
Кашлицата обикновено е първото най-неприятно нещо за пушача, след като се събуди. След това с напредването на деня тя отшумява. С напредването на годините симптомите се влошават, освен ако човек не откаже цигарите.
Ен-Ти-Тус капсули - виж промоцията ТУК
Как да я различим?
Пушаческата кашлица може да бъде различена от другите видове по симптоми като храчки, пукащия звук при дишане и свистенето в гърдите. Трудно обаче правим разлика между кашлица, свързана със заболяване на дробовете като рак и пушаческа кашлица. Затова е важно човек редовно да ходи на профилактични прегледи, като това важи в особена степен за пушачите.
Лечение и домашни терапии
Без съмнение, най-ефективният метод за спиране на кашлицата е отказване на цигарите. Дори да направите това обаче, първоначално кашлицата ще продължава и дори може да се увеличи. Обикновено този преходен период трае около 3 месеца, но при някои хора може да продължи доста по-дълго, тъй като тялото се чисти от токсините, натрупани в дихателните пътища.
Съвети за облекчаване на симптомите:
- Бъдете винаги хидратирани;
- Правете гаргара;
- Пийте мед с топла вода или чай;
- Ползвайте таблетки за смучене;
- Правете упражнения с дълбоко дишане и издишане;
- Вдишвайте пара;
- Пробвайте овлажнител за въздух;
- Правете физически упражнения;
- Хранете се здравословно;
- Повдигайте главата с възглавница през нощта.
Не е добре да потискате тази кашлица, защото тя помага за изчистване на токсините от белите дробове. Винаги се консултирайте с лекар, преди да вземете медикамент за потискане на кашлицата.
Ен-Ти-Тус - виж промоциите ТУК
Кога трябва да търсим лекар?
Важно е да отидем на лекар в следните случаи:
- Кашлицата продължава повече от 2 – 3 седмици. Хроничната кашлица е един от най-разпространените симптоми на рака на белия дроб;
- Ако симптомите ви пречат в ежедневието. Те могат да включват проблеми със съня, постоянна болка в гърлото или гърдите, драстично намаляване на теглото, главоболие и жълто-зелени храчки.
Търсете незабавна лекарска помощ в случай на:
- Изпускане на урина;
- Кашлица с кръв;
- Припадъци след кашлица;
- Болка в ребрата.
Също така е препоръчително да обсъдите с лекаря си какво ще последва, след като откажете цигарите, както и когато обмисляте използването на медикаменти за потискане на пушаческата кашлица.
Коментари