Публикация
Последният случай във Фонда за лечение на деца прелял чашата на търпението на здравния министър

Д-р Тинка Троева уволнена заради грубо погазване на правилата. Тя щяла да търси правата си в съда
Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров заяви, че многократно е имал поводи да не бъде доволен от работата на бившия директор на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева, решението за уволнението й е в „резултат на натрупвания“.
„Последният случай преля чашата на моето търпение“, отбеляза проф. Петров пред БНТ, като поясни, че без основания д-р Троева е изпратила дете с чернодробна недостатъчност за изследване в Германия, при положение, че същите изследвания преди това са били направени у нас. А пък след това е задействала и процедура за трансплантация в чужбина, без детето да е вписано в регистъра на Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ), както е по закон. Донор на 5-месечното бебе е неговата майка.
„Грубо погазване на правилата, разписани в правилника, в закона за работа. Нещо, което постави мен в много деликатна ситуация“, подчерта здравният министър, на когото е даден за подписване формуляр S2 за лечение в чужбина. Според правната дирекция в МЗ, проверила случая, даването на съгласие за финансиране на трансплантация извън страната в този случай е закононарушение.
На мен ми се поднася цялото досие със съответния формуляр S2 да подпиша за 120 хил. евро, при положение, че не са изпълнени законовите изисквания – най-вече две – че това дете е консултирано в трансплантационен център в България и този център го е регистрирал в ИАТ. Нито едното, нито другото е направено и аз съм изправен пред дилемата - ако не подпиша, детето е в риск, ако подпиша – ставам клиент на прокуратурата. Това е самоуправство. Т.е. аз подписвам за едни пари, за които нямам никакво законово основание. И това аз не можех да простя, подчерта министърът.
Той поясни, че такива трансплантации се правят в болница „Лозенец“, а резултатите са абсолютно съпоставими с тези във водещи европейски клиники. „Директорът на тази болница, както и на Военномедицинската академия, не са били уведомени за случая“, обяви министърът.
Проф. Петров добави, че 10 хил. евро са изхарчени само за изследвания в Германия. Детето все пак ще бъде транспалантирано в чужбина, защото е в тежко състояние и има риск за живота му - ако бъде върнато в България, трябва да мине всички процедури. „А аз искам да му помогнем на това дете. Защото е българско дете“, аргументира се проф. Николай Петров.
Министърът на здравеопазването допълни, че има съмнения за нелоялни практики на клиниките в Германия - цената на операцията е една за чужденци, друга за българи.
Пенка Георгиева, член на Обществения съвет на фонда, призна, че е имало административни нарушения, но те според нея не са повод за уволнение на директора на институцията. Тя подчерта, че решението за изпращането на детето в чужбина не е взето еднолично от д-р Троева, а е било обсъждано на заседание на Обществения съвет. Взети са под внимание становищата на двама специалисти – „елита на българските лекари“, които са били категорични, че детето трябва да замине за чужбина.
Българските лекари в Обществения съвет винаги са категорично против заминаването на деца в чужбина, ако могат да се лекуват у нас. Държат на българската медицина, на качеството, на помощта. Ние също вярваме в тях. Нямаше съмнения за изпращането на детето в чужбина, поясни Пенка Георгиева пред националната телевизия.
Д-р Тинка Троева беше уволнена в понеделник с мотива системно нарушаване на Правилника за дейността и организацията на работата на фонда, на реда за издаване на формуляр S2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които и притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към фонда за лечение.
Не очаквах министерството и лично министърът на здравеопазването да стигне дотук, така че съм си потърсила адвокат и ще правя изявление само с негово съгласие. И след като обсъдя с него това, което казвам. Разбира се, че ще се защитавам, каза в телефонно интервю за БНТ д-р Троева.
На въпрос защо документите са отишли за подпис без детето да бъде включено в регистъра на Агенцията по трансплантациите, тя обясни: „То е вписано в протокола на обществените поръчки. Това не е задължение на фонда“.
Коментари