Публикация

Холистични тълкувания на проблемния детски гръбнак

Холистични тълкувания на проблемния детски гръбнак

„Проблемите с прегърбването при децата по-скоро се появяват от чувството на изоставеност. Това се получава, когато те са пренебрегвани от родителите си, които са вечно заети, пътуващи, работещи, гледащи в телефоните и таблетите си, когато децата не усещат тяхната любов.“


Учебната година започна и децата тръгват отново прегърбени под тежестта на раниците си, но се оказва, че някои от тях остават в тази поза дори и след като свалят чантите от гърба си.

 

Как може едно дете да се прегърби от мъка? Деница Андонова, холистичен терапевт и посланик на инициативата ЗАЩОТО ЗДРАВЕТО ИМА ЗНАЧЕНИЕ, споделя: „Проблемите с прегърбването при децата по-скоро се появяват от чувството на изоставеност. Това се получава, когато те са пренебрегвани от родителите си, които са вечно заети, пътуващи, работещи, гледащи в телефоните и таблетите си, когато децата не усещат тяхната любов.“

Как реагират тялото и гръбнакът на детето в подобна ситуация? Деница Андонова пояснява, че от холистична гледна точка има взаимовръзка между емоциите, енергията на тялото и неговата физическа обвивка. В китайската медицина, която е основата на целия холистичен подход, тази взаимовръзка е много видима. Съществуват пет елемента, които имат много важна роля - вода, дърво, огън, земя и метал. Те представляват енергийни канали в нашето тяло и всеки е свързан с дадена емоция. Когато един от тях бъде блокиран, започват да се появяват проблеми във физическото ни състояние. А то зависи и от преживените емоции, които дават отражение върху цялото тяло.

 

Разказвайки това, Деница се обръща с апел и към родителите: „Призовавам всички родители - нека да станем по-наблюдателни и да видим през какво точно преминава нашето дете. Какви проблеми има то и как се справя с тях, дали изобщо се справя?“ Според нея това е възможно тогава, когато човек слуша тялото си: „Първо трябва да се вслушаме в своите чувства и емоции. Според китайската медицина, ако дадена емоция остане в нашето тяло и съзнание между година и половина и две, възможността тя да се превърне в симптом, диагноза или вид неразположение е огромна. Важно е да наблюдаваме през какво преминаваме и оттам нататък да направим всичко възможно, за да освободим проблема(??) и напрежението по правилен начин. Именно поради тази причина е необходимо да чуваме собствените си емоции, а аз вярвам, че децата са доста по-напред от нас, възрастните, по отношение на това – нека просто ги чуем и ние.“

 

Деница Андонова е сред занимаващите се с науката кинезиология, която се определя като нова и не дотам позната в България. Всъщност това е наука за движението на енергията. Тя обяснява как протичат енергийните канали (меридианите) в нашето тяло и дава насока как там, където има блокаж, той да бъде освободен. Деница е категорична, че според този метод човекът е водещият, а кинезиологът превежда нуждите на тялото. И допълва: „Специалистите по кинезиология използват тест за определени мускулни групи, които отговарят за тези енергийни канали. Има над 300 техники, с които борави кинезиологията, а тя е сравнително нова холистична лечебна наука. Първоначално е измислена от лекари за лекари, но след това се отваря и за неспециалисти – хора, които искат да включат това знание в своята холистична практика. С кинезиология може да се види каква е блокираната емоция, какъв е процентът на жизнена енергия в тялото, на стреса в него. Разбира се, тялото само посочва с коя от всичките тези техники е най-добре в дадения момент да се работи. А що се касае до проблемите на костно-мускулната система – има специални техники, които са за корекция на стойка. Те проверяват 42 мускулни групи, коригират дисбаланса и обхващат целия скелет.“

 

Като пример за добра практика при работата ѝ с похватите на кинезиологията Деница посочва партньорите, с които работи – компаниите, които консултира заедно със своите колеги. Там те правят анкети, физиологични замервания и използват различни способи, за да откриват проблемите – това им дава отправна точка за разговор с мениджърите и екипите. Оказва се, че над 80% процента от хората имат проблем с болки в кръста, гърба, ставите или липса на добра стойка. Същевременно и много други хора работят в офиси, имат същите столове и климатици, но нямат същите болки. По този повод Деница казва: „Вярвам, че някаква емоция или някакъв енергиен блокаж имат роля в това да се отключи такъв вид болка и проблем. Затова в работата си търся начини да покажа пред ръководителите и служителите, че има връзка между емоциите и физическите дисбаланси.“ И за финал споделя: Храненето е също много важно –необходимо e да подберем правилно продуктите, начина на приготвяне и да приемаме в определени часове. По какъв начин приемаме храната спрямо нашето емоционално състояние, е от особено значение – заетите хора мислят за всичко останало, но не и за чинията си. Така се появяват проблеми с наднормени килограми, както и дефицити в тялото – под стрес клетките се заключват и не приемат храна, образуват токсини. Затова е необходимо да си осигурим не много – около 15 минути време за себе си, в което да похапнем на спокойствие.“

Коментари