Публикация

Ефектите на физическите упражненията върху Имунната система

Физическите упражнения влияят благотворно на имунната система, но дали винаги е така? Може да разберете в тази статия.


Знаем, че упражненията, които се изпълняват системно и в правилна дозировка, водят до положителни адаптации в различните системи  на човешкия организъм. Доказателствата за това се трупат и променят нашата клинична практика и подход. От пациентите се очаква да са все по-активни, да се мобилизират все по-рано и това в повечето случаи води до по-бързо възстановяване след множество остри заболявания или хронични състояния.

 

Като физиотерапевти, ние адресираме чрез физическите упражнения тъканите, но също така се стремим да променим  и да постигнем положителни промени в поведението и отношението на пациентите към физическото натоварване. Добър пример е това научно проучване (виж тук) от 2017 година, в което се прави ревю на научните доказателства относно вярванията и страховете на физиотерапевтите при хронична болка в кръста и как те се отразяват на клиничната им практика. Не е учудващо, че терапевти, които имат притеснения и страхове за натоварването на пациенти с хронична болка в кръста не натоварват достатъчно хората, с които работят. Тези терапевти  дават по-леки упражнения и съветват пациентите си да са по-малко активни. Неща, които са недопустими в светлината на съвременните научни доказателства (виж тук)

В тази статия сме избрали да говорим за Имунната система и ефекта на упражненията върху нея. Имунната система е изключително сложна система, която работи постоянно в тясно сътрудничество с Нервната ни система, за да опази организма  от вредни влияни на различни патогени. Има множество класификации на Имунната система, но в тази статия ще я  използваме следнта:

Неспецифичен имунитет

Неспецифичният имунитет е насочен срещу всички потенциални опасности, които биха могли да застрашат хомеостазата на организма. Има много Форми на неспецифичен имунитет, като в тази статия само ще ги посочим без да се отклоняваме от основната тема:

  • клетъчен ;
  • хуморален;
  • реологичен;
  • абразивен;
  • температурен;

Втората група е специфичния имунитет, която ни интересува основно и която се влияе пряко от количеството физическо натоварване и неговата системност. Формите на специфичен имунитет са:

  • клетъчен (Т-килърни и Т-хелперни лимфоцити);
  • хуморален ( специфични антитела, които имунната система разработва за определен патоген);

Как се влияе в краткосрочен план Имунната система от физически упражнения?

Основният фактор, който определя влиянието  на упражненията са тяхната интензивност. Лекото, до средно натоварване води до минимални, маргинални ефекти, които в кратък срок не водят до особена промяна в имунната активност. Според това научно проучване (виж тук) упражнения със средна интензивност водят до усилено кръообръщения, което води и до по-бързо достигане на белите кръвни телца до мястото на потенциална опасност и по-бърза реакция.

Важен компонент във влиянието на упражненията е  изръсването на определени хормони. Дейността на тези хормоните е изключително важна, за да може да се осигурят и регулират оптималните условия, които да помогнат на човек да се справи с физическото натоварване. Важни хормони са: човешкия растежен хормон, инсулин, глюкагон, норепинефрин (норадреналин), епинефрин (адреналин), кортизол. Последните три от изброените, са основните виновници за имунна супресия след  високоинтензивно и продължително натоварване. Да, имунната система бива подтисната няколко часа след на физическите упражнения. Има множество научни проучвания, които подкрепят този ефект. Те твърдят, че след интензивно физическо натоварване съществува един “отворен прозорец” от 1-3 часа, в който адаптивния клон на имунна система (клетъчен и хуморален) са  с намалена дейност (виж тук) (виж тук) (виж тук) (виж тук).

Тези резултати ни дават основание да твърдим, че след  интензивни упражнения човек би могъл да развие инфекциозно заболяване, поради наличието на този “отворен прозорец”. Има доста разпространени митове сред закоравелите трениращи индивиди, че с тренировка се убиват бактериите и вирусите, но това не се подкрепя от съвременните научни проучвания. Нормално е, ако сте болни да си останете вкъщи и да се лекувате и почивате, за да може имунната ви система да си свърши работата, а не да бъде супресирана от стресовите хормони, които се изръсват след тежка тренировка.

Какви са дългосрочните  ефекти на физическото натоварване върху имунната  система?

На практика същите. Леките до средно тежки натоварвания усилват имунитета (неспецифичния) и това е описано в тази статия (виж тук) (виж тук). Атлети, които хронично се подлагат на големи натоварвания като маратони, ултрамаратони и др. показват хронична супресия на имунната система и податливост към инфекции на гордните дихателни пътища.

 

И така, на този етап науката потвърждава тезата, че умереното физическо натоварване води до закаляване и показва, че хроничното пренатоварване и стресиране на организма намалява съпротивителните му сили.

 

Оригиналната статия е публикувана в блога ми тук: http://physiobg.com/%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82/

Коментари

Мартин Монов
4 ное 2019 11:01

3 от посочените 4 линка не работят в следното изречение:
"Те твърдят, че след интензивно физическо натоварване съществува един “отворен прозорец” от 1-3 часа, в който адаптивния клон на имунна система (клетъчен и хуморален) са с намалена дейност (виж тук) (виж тук) (виж тук) (виж тук)."
Добре е да се поправят.

случва се понякога сайтовете да правят промени и старите адреси към които са линковете спират да съществуват. това са чужди сайтове. авторът на статията в Кредоуеб няма вина. 

Мартин Монов
6 ное 2019 12:23

Разбирам това. Също така е невъзможно да се проверяват всички статии постоянно за счупени линкове. Обръщам внимание на автора, ако е възможно да поправи линковете. Още повече, че това е запис и в неговия блог.
Благодаря.

Милен  Цветанов
20 ное 2017 11:40

Забелязал съм, че когато съм болен, но не се залежавам оздравявам винаги по-бързо, отколкото, ако постоянно съм си в къщи. Затова според мен разпространеното схващане, че като е болен човек трябва постоянно да лежи и почива е доста неадекватно.