Публикация
Вижте какво дишате - в реално време

Сайт показва колко е мръсен въздухът в града и квартала ни. Проектът обхваща 26 държави и всеки може да бъде активен участник в него
Темата със замърсения въздух в по-големите градове от страната доби жизненоважна популярност. След като разбрахме, че въздухът в столицата съдържа прахови частици в десетки пъти над нормата, осъзнахме, че понятието "мръсен въздух" далеч не е бизобидно словосъчетание.
Как качеството на въздуха в София, Варна, Пловдив, големите и малки градове на България може да се измери и после да се визуализира? Как влияят засиленият трафик и производствата на нашия въздух?
Каква е замърсеността от прах и азотни оксиди в жилищните райони, а и нощно време на натоварения Орлов Мост, индустриалните зони, възловите кръстовища в столицата и страната?
отговорът на този и редица други въпроси може да намерите на сайта:
https://airbg.info/
Последвайте линковете, за да видите данните за вашия град и дали той е сред градовете с най-голямо замърсяване.
Сайтът визуализира данните благодарение на изгражданата независима мрежа от 500 сензори за фини прахови частици.
OK Lab и данните, които станциите излъчват са Open Data. Картата може и трябва да бъде доразработвана от общността.

За проекта:
Всичко започва преди две години от обществеността Щутгарт, Германия , която стартира Luftdaten.info с цел да бъде привлечено общественото внимание към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух , както и с хроничното нежелание на властите да вземат устойчиви мерки за решаване на проблема.
Днес проектът работи в над 26 държави по света и една от тях е България.
Идеята е всеки активен гражданин да бъде част от проекта и да допринесе за подобряване на екологичната обстановка в страната и в населеното място, в което живее.
Code a difference: Използвайте Вашите умения, за да подобрите средата във Вашата страна!
На сайта https://airbg.info/ всеки, освен че може да види какви са стойностите на праховите частици във въздуха на неговия град/неговия квартал, може да разбере и как да бъде активен участник в проекта - посредством изграждане на станция.
Коментари
С други думи дишаме саджи, изгорели гуми, прах от масовото застрояване на зелени терени в цялата страна! Това дишаме
С други думи - въобразяваме си, че дишаме, докато всъщност се тровим.