Публикация

Здравните медиатори помагат на ромите за достъп до лекар

Здравните медиатори помагат на ромите за достъп до лекар

Днес в ИСУЛ стартира новата учебна година за медиаторите, още 34 човека ще бъдат обучени


Днес, 19.03.2018 г., в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", официално бе открита новата учебна година за здравните медиатори от цялата страна. В България мрежата на здравните медиатори продължава да се увеличава и през тази година още 34 човека ще бъдат обучени от преподаватели от Факултета по обществено здраве към Медицински университет-София, медицински специалисти и екипа на Националната мрежа на здравните медиатори.

 

На събитието присъстваха

секретарят на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (НССЕИВ) към Министерския съвет Росица Иванова, директорът на Дирекция „Промоция и профилактика на болестите и зависимостите“ към Министерство на здравеопазването д-р Тонка Върлева, зам.-председателят на Общото събрание Факултета по обществено здраве (ФОЗ) към МУ-София проф. Мариела Деливерска, зам.-деканът по научната дейност на ФОЗ към МУ-София проф. Невена Цачева, проф. Веселин Борисов от ФОЗ, Анина Чилева от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), ръководителят на мисията на Световната здравна организация (СЗО) в България д-р Скендер Сила, доц. Михаил Околийски – експерт в офиса на СЗО за България, председателят на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ проф. д-р Ивайло Търнев, председателят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков, програмният координатор „Здраве и ранно детско развитие“ в Национална мрежа за децата Мила Ташкова, представители на Столична РЗИ и РЗИ София област, Агенция по заетостта, Столична община, ГлаксоСмитКлайн, медицински специалисти, неправителствени организации и здравни медиатори.

 

Обучението се организира за седма поредна година

от Националната мрежа на здравните медиатори в партньорство с Факултета по обществено здраве към МУ-София. Новообучените здравни медиатори ще работят и по експертния проект „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“, който стартира в България през 2010 г. и се разшири в пет европейски държави – България, Румъния, Словакия, Унгария и Сърбия. Целта му е да създаде устойчива мрежа от здравни медиатори в тези държави, които да допринесат за ограничаване и профилактика на инфекциозните и полово предаваните болести и намаляване на нивата на детската смъртност сред уязвимите групи. Партньорите от различните държави споделят своите добри практики, обменят опит във връзка с подобряването на достъпа до здравни грижи и работят за осигуряване на устойчивост на медиаторските програми в тях.  

 

Само за последните няколко месеца Националната мрежа на здравните медиатори получи две международни отличия за своята дейност. На 15 март 2018 г. проектът "Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика" спечели престижните европейски награди на Eye For Pharma, които отличиха усилията на GSK и Националната мрежа на здравните медиатори в категория „Най-ценно сътрудничество“. Тази награда се дава за отбелязан положителен напредък в отношенията между обществото, пациентите и социално-значимите заболявания, като отличават лидерството във фармацевтичната индустрия. Победители тази година са компании, които инвестират в иновация, стойност и резултати, които водят до дългосрочен, устойчив успех.

 

Също така, на 27 ноември 2017 г. европейският комисар по здравето и безопасността на храните Витенис Андриукайтис удостои Националната мрежа на здравните медиатори с второ място сред неправителствените организации, участвали в кандидатстването за обявената няколко месеца по-рано от Европейската здравна платформа (EU Health Policy Platform) Европейска здравна награда 2017 – „Насърчаване на имунизациите“. Европейската здравна награда има за цел да отличи неправителствени организации за инициативи, които допринасят за подобряване на общественото здраве и имат потенциала да бъдат пренесени и в други държави.

 

И през тази година новите попълнения сред здравните медиатори са избрани чрез конкурс

 

 проведен в съответната община. Основни критерии за избора им са да имат завършено средно образование, да принадлежат към общността, в която ще работят, да познават добре проблемите на общността и да са съпричастни към тях, да владеят езика/езиците на общността. Новите здравни медиатори ще работят в общините Сандански, Петрич, Варна, Велико Търново, Елена, Златарица, Хайредин, Кюстендил, Луковит, Радомир, Искър, Карлово, Пловдив, Завет, Нова Загора, Столична, Ботевград, Мъглиж, Раднево, Попово, Димитровград, Свиленград, Никола Козлево, Върбица, Тунджа, Болярово, Кърджали и Монтана. През 2018 г. с бюджет, осигурен от държавата, в България ще работят общо 230 здравни медиатори в 117 общини.

 

В рамките на обучителната програма

здравните медиатори ще имат възможността да се запознаят с нормативната база и системата на здравни услуги в България, правата и задълженията на пациентите, както и да получат информация относно основни заболявания (превенция, профилактика и  лечение). Фокус в обучението е поставен още върху ваксинопредотвратимите заболявания, майчиното и детско здраве, семейното планиране, работата на терен.  

 

След преминаване на обучението, здравните медиатори ще работят по различни здравни програми и проекти за ограничаване и профилактика на инфекциозните и полово предаваните болести, намаляване нивата на  детската смъртност, с основен фокус – уязвимите групи от ромски произход. Те ще подпомагат работата на Регионалните здравни инспекции, общопрактикуващите лекари и общините в провежданите от тях кампании в сферата на здравеопазването.

 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на CredoWeb. Изтеглете го безплатно от Google Play или App Store

Коментари