Публикация
Дискутирана тема: оптимизацията на референтния интервал на ТСХ - ключ към диагностиката и персонализирания подход в лечението на тиреоидните дисфункции

ТСХ като най-ефективен биохимичен маркер за диагностика на субклиничните тиреоидни дисфункции
Тиреостимулиращият хормон (ТСХ) е най-често използваното ендокринно изследване в практиката и без съмнение най-чувствителния скринингов тест за диагностика на тиреоидните дисфункции, при условие че няма хипофизно или хипоталамично нарушение. Според актуалните експертни препоръки (2012 год.) терапия е показана ако серумното му ниво е ≥10 mIU/L или <0.1 mIU/L. Но дали е необходимо лечение на дискретния излишък (ТСХ 0.1–0.4 mIU/L) или дефицит на тиреоидни хормони (ТСХ < 10 mIU/L) е въпрос без еднозначен отговор, тясно свързан с проблема за оптималния референтен диапазон на ТСХ. От последния зависи кои пациенти са с високо нормален или ниско нормален ТСХ и какви прицелни стойности се избират за субституираща терапия с левотироксин. Популационно-базираното проучване NHANES III (National Health and Nutrition Examination Survey) разкри, че обичайните референтни стойности на ТСХ при 95% от общата популация (20 - 85 год.) без тиреоидни нарушения са между 0.45 и 4.12 mIU/L. Важен момент е, че разпределението на ТСХ в този диапазон не е статистически равномерно, което до голяма степен се обяснява с различния йоден внос, възрастта на избраната популация и други фактори, които ще бъдат разгледани. Понеже не са отчитани скритите автоимунни дисфункции, независимо че тиреоидните автоантителата са били негативни, по-късно за по-голяма акуратност е добавена и ехография на щитовидната жлеза.
След 2002 год. водещите професионални организации излязоха с препоръки за снижаване на горния праг на референтния интервал на ТСХ до 3.0 mIU/l, даже до 2.5 mIU/l и прицелни нива за лекуваните с левотироксин между 1.0 и 1.5 mIU/l. През 2007 год. бяха редуцирани и нормативите на ТСХ при бременни. Въпреки това, много лаборатории игнорираха експертните указания и продължиха да дават горна граница до 4.5 – 5.5 mIU/l. Какви бяха аргументите довели да оптимизиране на норматива за ТСХ? Съществен такъв е етническият и регионален фактор – например, горният праг у афро-американците е 3.6 mIU/L, докато за европейците и латино-американците той е по-висок (4.2 mIU/L). Освен това същият пряко зависи от възрастта, например за старческия период е до 7.5 mIU/L (97.5-ти персентил). Последното е особено важно с оглед потенциалните опасни рискове от приложение на левотироксин на тази възраст. Полът също играе роля като повечето данни сочат, че жените имат сигнификантно по-висок ТСХ от този при мъжете. Проблемът става още по-комплициран, защото се установи че индивидуалните вариации на ТСХ се движат в по-тесен интервал отколкото тези за общата популация. За Т3, Т4 и ТСХ те са с около 50% по-ниски от популационния и не съвпадат с него. Вeроятна причина е генетично детерминираната нагласа на хипоталамо-хипофизно-тиреодната ос, която освен това се влияе и от епигенетични фактори.
Имат ли клинично значение вариациите на тиреоидната функция в еутиреоидния диапазон?
Тази тема е актуална и дискутирана защото редица проучвания разкриха, че флуктуациите на тиреоидната функция в референтния диапазон на ТСХ имат негативни ефекти върху здравословното състояние. Тъй като тиреоидните хормони играят ключова роля в енергийната обмяна, липидния, глюкозния метаболизъм и съдовия интегритет, щитовидните дисфункции влошават прогнозата на редица коморбидни състояния като диабет, бъбречна недостатъчност, метаболитен синдром и сърдечна недостатъчност. Това е основание да се препоръчва скрининг на ТСХ при ново диагностициран диабет тип 1 и сърдечна декомпенсация.
Множество крос-секционни и лонгитудинални изследвания показаха, че вариациите на ТСХ в референтния интервал корелират с наднормено тегло, затлъстяване и индекс на телесна маса (ИТМ). По-високи нива се срещат често у по-старите индивиди, предимно у жени, като те корелират позитивно с висцералния обезитет. Според проучването Women Health Initiative Sudy жените в постменопаузалния период имат завишен риск от коронарно-съдова болест и миокарден инфаркт ако ТСХ >7.0 mU/L.
При диабет тип 2, без наличие на тиреоидно заболяване, по-висок ТСХ, но в референтни стойности, се намира предимно у жени с висцерално затлъстяване и хипертриглицеридемия. В млада и зряла възраст супранормалното покачване на ТСХ (4.5–9.9 mIU/L) носи риск за диастолна дисфункция, дислипидемия и ендотелна дисфункция - с добро повлияване от левотироксин, доказано от рандомизираните контролирани проучвания. Експертните препоръки подкрепят лечението на субклиничния хипотиреоидизъм при пациенти с атеросклеротично сърдечно-съдово заболяване и сърдечна недостатъчност.
Практически важни резултати бяха получени от метаанализ на вариациите на тиреоидната функция, колебаеща се около референтния интервал, върху сърдечно-съдовите, костните и метаболитни резултати. Високо нормалните нива на ТСХ са показвали връзка с атерогенния липиден профил, хипертонията, ИТМ, метаболитния синдром и фаталните коронарни инциденти. Резултатите разкриват асоциацията на високо нормалния ТСХ с негативните сърдечно-съдови и метаболитни ефекти. Установи се, че целият спектър на хипотиреоидизъм - от горно граничен ТСХ до леко и силно повишен, корелира със съответните метаболитни рискови фактори, сърдечно-съдовите събития и смъртността. Особено внимание заслужава благоприятният ефект на левотироксина върху лошия липиден профил и ендотелната дисфункция при пациенти с ТСХ между 2.5 и 4.5 mIU/L. Има данни, че еутиреоидните индивиди с по-високи концентрации на свободния тироксин (СТ4) и нормален ТСХ, по-често имат предсърдно мъждене. Това е в унисон с данните от други проучвания, които констатират че по-високият ТСХ в референтни граници снижава риска за мозъчен инсулт, факт който налага по-нататъшни изследвания върху клиничните последици свързани с разликите в нормативните интервали на тиреоидната функция. От друга страна, коморбидитетът също модулира нивата на ТСХ - един пример е болестта на Alzheimer, където пулсаторната и денонощна секреция на ТСХ са силно снижени.
За отбелязване е, че при някои физиологични и патологични състояния интерпретацията на нормалния диапазон на ТСХ не винаги е лесна, даже е затруднена. Най-специфичният пример се отнася за тиреоидната функция по-време на бременност. Физиологично при бременни ТСХ намалява през първия триместър, последвано от постепенното му възстановяване до преконцепционните нива. Обратното, СТ4 се повишава през първия триместър, а през третия СТ4 обичайно е долно граничен или даже по-нисък от стандартния (преди забременяване) референтен диапазон. Тези промени налагат оптимизиране на нормативите за ТСХ и СТ4, които да са адекватни за диагностиката на тиреоидните дисфункции през този период. В повечето центрове фиксираните стойности на TSH са 2.5 mU/L за първи триместър и 3.0 mU/L за втори и трети триместър. Нормалните нива за преконцепция също бяха снижени и препоръчителната стойност е <2.5 mU/L, защото субклиничният хипотиреоидизъм, особено автоимунният, е рисков за инфертилитет и аборти. Има данни, че жените с идиопатичен инфертилитет са с по-висок горно граничен ТСХ, в сравнение с контролната популация, което поставя въпроса за лечение, когато ТСХ е високо нормален.
Някои автори обаче основателно изтъкват, че при възприемане на по-ниски интервали за ТСХ при бременни нараства риска за хипердиагностика и необосновано лечение. Например, ако не се отчита етническата специфика на тиреоидните параметри може да се стигне до диагностични грешки, в зависимост от това дали се приема оптимизирания или етнически-специфичния диапазон. Тези аргументи насочват към преосмисляне и ново дефиниране на адекватни нормативи на тиреодините хормони в хода на бременността.
Възрастови особености на референтния интервал на ТСХ
Покачването на ТСХ с възрастта се счита за физиологично и субституиращата терапия с тиреоидни хормони е неуместна, когато той е < 7 mIU/L. Нивата му у лицата >75 год. са по-високи ( до 6.0-7.5 mU/L), без съществени отражения върху тези на свободните хормони. В старческата възраст едва при покачване на ТСХ >7.5 mU/L, СТ4 се понижава <10 pmol/L, докато при млади (20-29 год.) СТ4 започва да се понижава при по-нисък праг на ТСХ >4.5 mU/ L. Този феномен е приложим за възрастните и тези в старческа възраст (75-89 год), при условие че е изключена автоимунната генеза. Интересно е, че по отношение на последната досега няма данни за неблагоприятни ефекти, освен ако няма изявен хипотиреоидизъм.
Причините за по-високия ТСХ в старческа възраст вероятно са обусловени от намалената му биоактивност, нарушено гликозилиране, промяна на регулаторната нагласа на хипоталамо-хипофизно-тиреоидната ос и снижена активност на дейодиназа 2. Проучванията Leiden 85+ разкриха реципрочна взаимовръзка между възрастовия спад на тиреоидната активност и дълголетието, вероятно като адаптивна реакция спрямо намалената експресия и чувствителност на ТСХ рецепторите. Беше установен единичен нуклеотиден полиморфизъм на ТСХ-β гена и ТСХ рецепторния ген, отговорни за по-високия ТСХ. Хипотезата, че по-голямата продължителност на живот корелира с по-висок ТСХ и по-ниски тиреоидните хормони тепърва трябва да намери по-нататъшно потвърждение.
За възрастта >75 год. лечението на субклиничния хипотиреоидизъм винаги трябва да се съобразява със сърдечно-съдовия статус и съответните нормативи за ТСХ. При тези пациенти, когато ТСХ ≤10 mU/l обикновено се избягва хормонална терапия. В проучването Cardiovascular Health Study не се потвърди хипотезата, че повишението на ТСХ при индивиди >85 години има отношение към влошаване на когнитивната функция и смъртността от сърдечно-съдови причини, както се е допускало по-рано. Също така терапията с левотироксин не е регистрирала благоприятен или протективен ефект върху когнитивните процеси. Необходими са по нататъшни проучвания, които биха хвърлили светлина върху генетичните механизми включени в регулаторната нагласа на хипоталамо-хипофизно-тиреоидната ос и връзката им с предразположението към дислипидемия, затлъстяване, коронарно-съдова боест, предсърдно мъждене и костни фрактури в напреднала възраст.
Рационална интерпретация на факторите повлияващи референтната граница на ТСХ
Съвременната тенденция към усъвършенстване на анализите на ТСХ и тиреоидните автоантитела допринесе за по-ефективното оптимизиране на референтните стойности на ТСХ. Вече се изтъкна, че тиреоидната активност се понижава с възрастта, което има благоприятен адаптивен ефект върху енергийния баланс и продължителността на живот. Горната референтна граница на ТСХ се покачва почти двойно от 3.0 – 3.5 mIU/L за 20 годишна възраст до 7.5 mIU/L за лицата >75 год. В регионите с йоден дефицит обаче, липсва положителната корелация ТСХ/ възраст, а една от причините е, че не са изключвани индивидите с автономно функциониращи тиреоидни възли. Установено е, че в йод дефицитните области латентният хипертиреоидизъм засяга около 15% от старческата популация. Обратното, йодната профилактика също модулира референтните стойности на ТСХ, които би трябвало да се коригират спрямо тези с йоден недостиг. От друга страна, оптимизираната горна граница на ТСХ - 3.0 mIU/L, препоръчвана от ендокринологичните организации, би била адекватна при условие, че тиреоидните антитела не са повишени. 30% от индивидите, чиито стойности са >3.0 mU/L (високо нормални) сравнително често имат скрити автоимунни тиреоидни дисфункции. При ТСХ ≥2.0 mIU/L и позитивни анти-тиреопероксидазни антитела (ТПО-Ат), съществува реален риск за еволюиране на субклиничния в изявен хипотиреоидизъм. Според актуалните указания при ТСХ <10 mU/l и липса на ТПО-Ат, въпреки наличие на симптоматика, лечението с тиреоидни хормони не е задължително. Някои автори обръщат внимание, че горният праг на ТСХ не е тъждествен с терапевтичния праг за започване на лечение с левотироксин.
Ако се използват по-ниските граници на ТСХ (2.5–3.0 mIU/L), вместо стандартните (4.0–4.5 mIU/L), около 20% от популацията би била с латентен хипотиреоидизъм, който би бил пропуснат със стандартния норматив. Макар и оскъдни, засега данните от големите проспективни проучвания върху евентуалните ползи от лечението с тиреодните хормони при пациенти с долно или горно гранични стойности на ТСХ са неубедителни и противоречиви по отношение сърдечно-съдовите, метаболитните и костни рискови фактори. Тук трябва да си зададем практическият въпрос – какъв подход да възприемем, когато пациентите са с високо- и/или ниско нормален ТСХ? На първо място е необходима персонализирана преценка на лабораторните тестове, преди да се реши дали нивата на ТСХ са патологични; трябва да се имат предвид фактори като пол, възраст, медикаменти, съпътстващи заболявания и качество на живот. Рационално е назначаване на последващи анализи за да се изясни дали има тенденция към динамика на хормоналните нива. При субнормален ТСХ (0.1–0.4 mIU/L), за потвърждаване или отхвърляне на субклиничен хипертиреоидизъм, изследването се повтаря след 2 месеца, тъй като последният е състояние с перманентен субнормален ТСХ. При констелация - горно граничен или супранормален ТСХ + нормални СТ4 и /или СТ3, се препоръчва повторното им измерване след 2-3 месеца, но едновременно с ТПО-Ат.
Макар и в по-редки случаи, наличието на мутантни изоформи на ТСХ води до отчитане на фалшиво негативни или позитивни резултати, в зависимост от антителната характеристика на имуноанализа. Прегледът на най-често използваните лабораторни методи за определяне на ТСХ, най-вече на автоматизираните платформи, разкрива съществени различия в препоръчваните референтни стойности на производителите, особено по отношение горната граница (от 3.5 до 5.5 mIU/L). Традиционно те се възприемат безрезервно в практиката, без съобразяване с модулиращите фактори върху референтния интервал.
Периферните параметри, отразяващи биологичното действие на тиреоидните хормони – липиди, кръвно налягане, костни маркери и сърдечно-съдови параметри, също могат да помогнат за преценката дали стойността на ТСХ е необичайна или патологична. Едва тогава, например при горно граничен ТСХ, би било уместно назначаване на левотироксин, особено ако има сърдечно-съдови рискови фактори. Препоръчителният подход при асимптоматичните пациенти с високо- и ниско нормален ТСХ е проследяване на евентуалното прогресиране или изява на горните рискови фактори. Комбинацията – ниско нормален ТСХ и високо нормален СТ4 е рискова за отключване на предсърдно мъждене, намалена костната плътност и фрактурен риск. При по-възрастните тиреоидната функция трябва да се нормализира чрез тиреостатици, в случай че се намерят ниско нормални нива на ТСХ, свързани със субклиничен хипертиреоидизъм на фона на предсърдно мъждене и /или сърдечна недостатъчност. При жени в менопауза субклиничният хипертиреоидизъм, наред с другите патогенетични фактори, е утежняваща причина за остеопороза, затова тиреостатичното лечение при тях би било оправдано.
В заключение, можем да обобщим че точното дефиниране на горната референтната граница на ТСХ е трудно постижима цел. Тя е като „подвижна мишена”, която се модулира от множество причини и фактори, които разгледахме по-горе. Емпиричното въвеждане на по-ниския норматив (0.3–3.0 mIU/l) има компромисен характер и то е оправдано и рационално, най-вече в случаите когато тиреоидните дисфункции са с автоимунна генеза или са налице значими рискови фактори. В обобщен вид на таблица 1 са представени различните референтни стойности и горен праг на ТСХ, разгледани в настоящата статия.
Таблица 1. Референтни стойности на ТСХ (mIU/L)
Обща по популация (без прецизиране на автоимунни причини, йоден дефицит, възраст и др.): 0.45 - 4.12 mIU/L
Производители на най-често използваните анализи за ТСХ: 0.3 - 5.5 mIU/LОптимизиран горен праг препоръчан от експерти (след 2002 год.):
0.3 – 2.5 (3.0) mIU/L
Оптимизирана горна граница за бременни (без етническа специфика):преконцепция и I триместър < 2.5 mIU/L; II и III триместър < 3.0 mIU/L
Горна граница в старческа възраст( >75 год.) <6.0 - 7.5 mIU/L
Основни акценти1. Статистическото разпределение на ТСХ в стандартния референтен диапазон не е от нормалния тип.
2. Горният праг на ТСХ е зависим от имуноаналитичния метод и не трябва да се приема безрезервно. Препоръките за намаляването му до 2.5 – 3.0 mIU/L трябва да са обосновани от гледна точка на здравното и икономическо въздействие.
3. ТСХ в старческата възраст (>75 год) е до два пъти по-висок в сравнение с младата възраст. Лансира се хипотезата, че човешкото дълголетие се характеризира с по-висока секреция на ТСХ.
4. Препоръчваните горни прагове на ТСХ - до 2.5 mU/L за преконцепция и първия триместър на бременността и до 3.0 mU/L за втория и третия, също не трябва да се възприемат безусловно, а персонализирано.
5. Високо нормалните стойности на ТСХ (>3.0 mU/L) по-често кореспондират със скрити автоимунни тиреоидни дисфункции и йоден дефицит. Тези случаи носят реален риск за еволюиране до изявен хипотиреоидизъм, в сравнение с индивидите чиито автоимунни маркери са негативни.
Библиография
1. Ahi S, Amouzegar A, Gharibzadeh S et al. The association between normal range TSH and lipid profile. Horm Metab Res 2017 49:424-429. 2. Baumgartner C, da Costa BR, Collet TH et al. Thyroid function within the normal range, subclinical hypothyroidism, and the risk of atrial fibrillation. Circulation. 2017 136:2100-2116. 3. Biondi B. The normal TSH reference range: what has changed in the last decade? J Clin Endocrinol Metab 2013 98:3584–3587. 4. Chaker L, Baumgartner C, den Elzen WP et al. Thyroid function within the reference range and the risk of stroke: an individual participant data analysis. J Clin Endocrinol Metab 2016 101:4270-4282. 5. Chen Y, Chen Y, Wang N et al. Thyroid stimulating hormone within the reference range is associated with visceral adiposity index and lipid accumulation product: a population-based study of SPECT-China. Horm Metab Res 2018 50:29-36. 6. Clerico A , Trenti T, Aloe R et al. A multicenter study for the evaluation of the reference interval for TSH in Italy (ELAS TSH Italian Study). Clin Chem Lab Med 2018 [Epub ahead of print]. 7. De Groot L, Abalovich M, Alexander EK et al. Management of thyroid dysfunction during pregnancy and postpartum: an Endocrine Society Clinical Practice Guideline. J Clin Endocrinol Metab 2012 97:2543–2565. 8. Fontes R, Coeli CR, Aguiar F et al. Reference interval of thyroid stimulating hormone and free thyroxine in a reference population over 60 years old and in very old subjects (over 80 years): comparison to young subjects. Thyroid Res 2013 6:13. 9. Giandalia A, Russo GT, Romeo EL et al. Influence of high-normal serum TSH levels on major cardiovascular risk factors and visceral adiposity index in euthyroid type 2 diabetic subjects. Endocrine 2014 47:152-60. 10. Hadlow NC, Rothacker KM, Wardrop R et al. The relationship between TSH and free T4 in a large population is complex and nonlinear and differs by age and sex. J Clin Endocrinol Metab 2013 98: 2936–2943. 11. Jansen S. W, Akintola A, Roelfsema F et al. Human longevity is characterised by high thyroid stimulating hormone secretion without altered energy metabolism. Nature/ Scientific Reports 2015 5:11525. 12. Korevaar T. The upper limit for TSH during pregnancy: why we should stop using fixed limits of 2.5 or 3.0 mU/l. Thyroid Res 2018 11:5. 13. Lewandowski K. Reference ranges for TSH and thyroid hormones. Thyroid Res 2015 8(Suppl 1): A17. 14. Orouji Jokar T, Fourman LT, Lee H et al. Higher TSH levels within the normal range are associated with unexplained infertility. J Clin Endocrinol Metab 2018 103:632-639. 15. Spencer CA, Hollowell JG, Kazarosyan et al. National Health and Nutrition Examination Survey III: Thyroid-Stimulating Hormone (TSH)-Thyroperoxidase Antibody Relationships Demonstrate That TSH Upper Reference Limits May Be Skewed by Occult Thyroid Dysfunction. J Clin Endocrinol Metab 2007 92:4236–4240.
Коментари