Публикация
Внимавайте при разходките - извадиха 50 кърлежа от главата на малчуган

В медиите излезе шокиращото съобщение за дете, от чиято главичка лекарите извадили над 50 кърлежа. Става въпрос за гр. София - Спешното отделение на Университетската болница "Лозенец". Детето е заведено в лечебното заведение, след като е било на разходка в столичния Южен парк . Д-р Димитър Шандурков, лекар в спешното отделение на болница "Лозенец", цитиран от БТА, сподели, че е имал още един случай на дете са близо 30 паразита, забити в тялото.
Кърлежите са изпратени за изследване в Националния център по заразни и паразитни болести.
Сезонът на кърлежите започва със затопляне на времето
Специалистите съветват, когато се излиза на разходка сред природата да се ползват репеленти, особено при децата. Облеклото да е подходящо и по възможност да няма много открити части на тялото. Да се избягват места с високо затревяване и гъсти храсти.
Членстоногите се забиват по кожата, особено по онези части, които имат окосмяване и не са никак безобидни. Известни са поне 16 заболявания, причинени от кърлежи. да доведе до развитие на опасни заболявания, като най-разпространените у нас са Лаймска болест и Марсилска треска. Възможно засягане на сърцето, ставите, периферната и централна нервна система.
Ухапването от кърлеж може да се разпознае
по черната точка, която се появява на мястото, на което се е забило насекомото. То е изпъкнало и около него има кожен обрив, който може и да липсва при неправилно изваждане на паразита или неправилно поведение след това.

Ако установим, че върху нас или върху детето ни има забит кърлеж, трябва да сме много внимателни. Не е добре да го изваждаме сами, ако наистина не сме убедени, че ще го направим по правилния начин.
Грешно изваденият кърлеж се забива надълбоко и може да доведе до по-бързо разпространение на инфекцията. Препоръчително е по най-бърз начин да се посети специалист, който да отстрани вредителят и след това да бъде изпратен за изследване. Лабораторно се установява дали той е преносител на опасни заболявания, или не.
Чуйте и съветите на инфекциониста д-р Магдалена Баймакова!
по материала работи: Албена Димитрова
Коментари