Публикация
Препоръки на АТА 2015 за радиойодтерапия при диференцирания рак на щитовидната жлеза

Епидемиологични изследвания на Американския регистър за наблюдение, епидемиология и резултати /American Surveillance, Epidemiology, and End Results – (SEER) показва, че папиларният карцином на щитовидната жлеза /ПКЩЖ/ представлява 88% от всички диференцирани карциноми на ЩЖ /ДКЩЖ/ и само 9% е фоликулярният карцином на ЩЖ. Това определя фокусът не презентацията основно върху насоките на АТА за поведение към ПКЩЖ. Много големи ретроспективни проучвания в САЩ, Китай, Южна Корея, Бразилия, Англия, и др. регистрират 200% нарастване на ДКЩЖ през последните четири десетилетия. То се дължи основно на по-ниско агресивния ПКЩЖ, без да се увеличава смъртността. Главното обяснение на това явление е свръх-диагностициране, поради навлизане на високо-прецизни образни и диагностични методи – ехография, тънко-иглена аспирационна биопсия и ПЕТ СТ. Те откриват, респективно лекуват малки индолентни ПКЩЖ под 2 см.
Последният SEER 9 анализ, обаче показва и нарастване на честотата, заедно със смъртността на дисеминарния ДКЩЖ /с 2.9% годишно/, което интерпретират със засилване интензивността на фактори на средата:
- Затлъстяване;
- Тютюнопушене;
- Качество на храната и др.
Индивидуализирано поведение е подходът за диагностика и лечение на ДКЩЖ чрез оценка на риска за рецидив, дисиминация и смъртност.
Презентацията, която можете да видите отдолу, демонстрира стратегията за радиойодлечение като част от мултидисциплинарния терапевтичен подход, базиран на последните препоръки на АТА, съгласувани с тези на ЕТА и други световни стандарти.
Коментари