Публикация

Лекари и фармацевти с горещи въпроси около електронната рецепта

Лекари и фармацевти с горещи въпроси около електронната рецепта

Решението на Министерството на здравеопазването за пълно заместване на хартиените рецепти с електронни от 1 май 2022 г., оповестено в средата на април, предизвика масово недоволство както сред лекарските среди, така и сред пациентите. Междувременно МЗ обяви, че отлага изпълнението на това решение, но до края на годината промените в посока дигитализиране трябва да се случат. Лекари и фармацевти в Кредоуеб активно коментираха повсеместното въвеждане на електронните рецепти. 

 

От Българския лекарски съюз поискаха от здравното ведомство да преосмисли решението си, както и

да остави паралелното съществуване на електронни и хартиени рецепти

Основният мотив на лекарите е, че не могат да изписват електронни рецепти при множество ситуации като домашно посещение или оказване на спешна помощ. Бе посочено, че в нито една европейска страна няма само електронни рецепти. Има опасения, че електронната система може да не работи правилно от самото начало и това да доведе до сериозни технически проблеми. Някои лекари и лечебни заведения нямат необходимия софтуер или не умеят все още да боравят добре с него.

Същевременно решението на МЗ бе подкрепено от Българския фармацевтичен съюз. От там заявиха, че

нищо не се променя за пациента

и че няма никакъв смисъл за тях да имат хартиени рецепти. Колкото до лекарите, докато са на домашно посещение или оказват спешна помощ те можели да издават електронна рецепта през мобилния си телефон.

 

Спорът между лекари, фармацевти и МЗ, ръководено от фармацевта проф. Асена Сербезова, предизвика множество коментари от страна на медиците под публикациите в Credoweb. Част от медиците смятат, че електронните рецепти ще се отнасят за всички медикаменти, а не само за тези, заплащани по НЗОК. Лекарите основно посочват вече изброените мотиви на БЛС, докато

в мненията на фармацевтите има известно разделение

Така например пом. -фармацевтът от Варна Ниделина Петкова казва следното:

 

„Не е добро решение, ще има страшно много грешки. Ще се отказват лекарства и после останалите по-късно няма да могат да се изпълнят, ще чакат клиентите чак до другия месец, за да си вземат невзетите. И безброй други грешки ще има, може и в сигнатура електронно или количественото изписване, или т.нар. чести сторнирания. Ще отнеме доста време, защото ще трябва да се въведат и ОТС- продуктите, и всичко останало (санитарни и т. нататък) в компютърните системи, което ще бъде страшно голяма работа за електронното отчитане.“

В същото време фармацевтът от София Давид Дончев заявява:

„Само лекарства по лекарско предписание ще се изписват с електронна рецепта, ОТС лекарства или тези без лекарско предписание и хранителни добавки, за които по принцип не се изисква рецепта, може да се напишат на хартия за улеснение на пациента. Назначаването и "препоръчването" по телефона и по вайбър на лекарства по лекарско предписание е незаконно, единственият законен начин да се назначава е с рецепта! Както пише по-горе, ще може да се изписва с приложение от телефона! Т.е. за пръв път тази практика ще бъде законна!“

Д-р Атанаска Петрова, общопрактикуващ лекар от Ямбол, пита, какъв е интересът на фармацевтите:

„Защо фармацевтите държат толкова, това да се случи? И сега лекарствата се вписват в амбулаторния лист. Ще се затрудни работата с пациента. Трябва да ги има и двата начина. Ние сме лекари и това е наше изконно право, където и да сме, да помогнем на пациента и да не сме зависими от техниката.“

Д-р Огнян Иванов Шумански, специалист по Анестезиология и интензивно лечение от Козлодуй, коментира:

 

„За да се издаде електронна рецепта, е необходим електронен подпис, софтуер за връзка с НЗИС и хардуер за съответните действия. Как ще се приложи всичко това в Спешна помощ? В момента лекарите с договор с НЗОК имат подобна готовност, но само в кабинета си. А при домашно посещение? Защо всички, които имат право да пишат рецепти, лекари и фелдшери, ще се задължат да купуват електронни подписи? Знаете ли на какво ми прилича всичко това? На "задължителната" подмяна на автомобилните номера!“

Интересен е и коментарът на психиатъра от София д-р Веселин Секулов:

„Лекарската професия е древна професия! Неотменна част от нейното практикуване е предписването на лечение! Лекарят е лекар докато е жив, независимо от това дали още работи по трудов договор, или е на свободна практика, или е пенсионер. Никой няма право да отнема тази възможност на лекарите с административни актове! Точно това са решили да направят сега чиновниците от МЗ, които никога не са били до леглото на болния човек! Като лекар-психиатър, с повече от 50 годишна практика, мога да изредя множество случаи, когато рецептурната бланка /хартиен носител/ е единствения начин да се предпише лечение на пациента: спиране на тока, липса на компютър или блокаж на системата /често се случва! -последен пример Български пощи и пенсиите на пенсионерите/, липса на обхват за интернет /в отдалечени населени места-зная много такива/, домашно посещение на тежко болен, или лежащ пациент, който не може да дойде до лекарския кабинет, преглед при спешна, или специална ситуация, преглед на чужденец без ЕГН /сега има хиляди такива в България, а те също боледуват/. Не на последно място, като съдебен експерт, ще кажа, че рецептурната бланка има важна правна стойност като доказателство в съдебния процес при различни видове дела“.

Към днешна дата все още няма решение на Министерството на здравеопазването, което да се съобразява с исканията на лекарите от 1 май да не отпадат хартиените рецепти за медикаментите по каса. Как ще работят медиците, които не разполагат с необходимите технически средства след тази дата, предстои да разберем.

 

Цитатите от лекарите са публикувани без редакторска намеса.

 

Автор: Бойко Бонев

Коментари