Публикация
Транскатетърна аортна клапна имплантация чрез трансаортен хирургичен достъп

Липсата на подходящ трансфеморален достъп за транскатетърно аортно клапно протезиране сам по себе си не е противопоказание за извършване на процедурата, а напротив, трябва да служи като стимул за търсене и използване на нови и алтернативни съдови достъпи. Това се казва в нов научен доклад на екип от Клиника по кардиология, Клиника по сърдечна хирургия, Клиника по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Св. Екатерина“ София. В последния брой на списание „Българска кардиология“ на Дружеството на кардиолозите в България, лекарите представят клиничен случай на 80-годишна пациентка със симптоматична високостепенна аортна стеноза и известна исхемична болест на сърцето, по повод на която е
проведена предходна кардиохирургична реваскуларизация
Болната е високорискова за конвенционално кардиохирургично аортно клапно протезиране (SAVR) предвид наличната коморбидност и напредналата ѝ възраст, поради което при нея е предприета стратегия за транскатетърна аортна клапна имплантация (TAVI). От екипа съобщават, че наличната подлежаща генерализирана атеросклероза е създала трудности при избора на подходящ съдов достъп за процедурата.
Лекарите смятат, че
трансфеморалният достъп е предпочитаният подход при TAVI
поради малката си инвазивност. При пациенти, при които той не е възможен поради стеноза или тортузионност на съда, в съображение влизат алтернативните подходи. Този клиничен случай е пример за пациент с тежка периферносъдова патология, ангажираща почти всички съдове, тежка ЛК систолна дисфункция, ограничаваща TA достъп, и наличен функциониращ аортокоронарен байпас, създаващ технически затруднения при TAo достъп. При пациента успешно е имплантирана self-expandable клапна протеза чрез TAo достъп и хибриден интервенционално-опертивен подход при тясна колаборация от страна на интервенционални кардиолози и кардиохирурзи, в резултат на което е постигнат задоволителен хемодинамичен резултат с подобрение на функционалния клас сърдечна недостатъчност.
Целия клиничен случай можете да видите в сп. „Българска кардиология“.
Коментари