Публикация

ЗАЩО ЕРГОНОМИЯТА НА РАБОТНОТО МЯСТО Е ВАЖНА?

ЗАЩО ЕРГОНОМИЯТА НА РАБОТНОТО МЯСТО Е ВАЖНА?

7 съвета за здравословна, продуктивна и ергономична работна среда

 

Какво означава ергономия?

Повечето хора са чували за ергономията и вероятно си мислят, че тя е свързана с местата за сядане или с дизайна на контролните уреди и инструментите в автомобилите, което също е вярно, но тя е и много повече от това. Ергономията се прилага при проектирането на всичко, което е свързано с хора – работни места, спорт и развлечения, здраве и безопасност.

 

“Добрата ергономия е от съществено значение за продуктивността и здравето на работната сила.” – споделят експертите на ЛОТ-КОНСУЛТ.


Последните проучвания показват, че болките в долната част на гърба са най-често срещаното увреждане, свързано с работата в света – засягащо служители от офиси, строителни обекти и в най-рисковата категория – селското стопанство.

 

Ергономията има за цел да създаде безопасни, удобни и продуктивни работни места, като отчита човешките способности и ограничения при проектирането на работното място, включително размера на тялото, силата, уменията, скоростта, сетивните способности (зрение, слух) и дори нагласите на човека.

 

Безопасната и здравословна работна среда е продуктивна работна среда. Всички предприятия, независимо от техния размер или естеството на дейността им, трябва да се стремят да създадат ергономично работно място за всички служители – това е просто необходимо за бизнеса. Лошите ергономични практики могат да доведат до по-ниска производителност и в краен случай до физически наранявания, което очевидно не е в интерес на бизнеса. Въпреки това, независимо колко добре е проектирано работното място в предприятието, всеки работодател, а и служител е отговорен за това да се увери, че има добра ергономичност на работното място.

За да бъде изградена здравословна, продуктивна и ергономична работна среда е добре да насочим фокус върху:

– Добрата работна поза

 

Независимо дали служителите работят в производствения цех или в офиса на фирмата, ергономичен приоритет номер едно е създаването на добра работна позиция на работното им място. Те трябва да могат да седят или да стоят в неутрално положение на тялото с отпусната стойка, която не изисква напрегнати ъгли или прекомерно протягане, за да изпълняват задачите.

 

Работещите в офиса трябва да седят с ръце, китки и предмишници, които са изправени, в една линия и успоредни на пода. Главата трябва да е обърната напред, без завъртане наляво или надясно, и като цяло да е в една линия с торса.

 

Най-често неправилната стойка на работното място е причината за ужасяващите болки във врата и в гърба. Все още не съществува правило за единствена правилна позиция – ключът е в разнообразието.

 

– Регулируеми столове и бюра

 

За да насърчат добрата стойка и неутралното положение на тялото, компаниите е препоръчително е компаниите да обмислят закупуването на висококачествени регулируеми столове, мебели и оборудване. Колкото повече позиции могат да се регулират, толкова повече могат да бъдат адаптирани към човека, който ги използва.

 

– Правилна височина и разстояние на дисплея

 

Мониторите и другите устройства за визуализация трябва да бъдат поставени на нивото на очите на лицето, което ги използва. Гледането на дисплея не трябва да изисква напрягане на врата или присвиване на очите.

 

Ергономията изисква от хората да не се налага да обръщат врата си наляво, надясно, нагоре или надолу, за да гледат дисплея. Този принцип важи както за лицата с конвенционален единичен монитор, така и за потребителите с голям капацитет, които използват няколко дисплея.

 

– Позиция на клавиатурата и мишките

 

Правилната конфигурация на клавиатурата и мишката е също толкова важна, колкото и стойката. Ако хората посягат към мишката под лош ъгъл или им се налага да нарушават правилото за успоредност на лактите и китките, те ще загубят неутралното си положение. Посягането към устройствата за въвеждане на данни може да доведе до прекомерна умора, а след продължително излагане – до нараняване.

 

Клавиатурите и мишките трябва да се поставят там, където могат да бъдат достигнати, без да се нарушава някое от правилата за неутрално позициониране. Освен това и двете устройства трябва да са съобразени с лицето, което ги използва. Това може да изисква регулируеми устройства или може би различни устройства за различните потребители. Ключът е в гъвкавостта.


– Намаляване на повтарящите се движения

 

В условията на предприятието повечето мускулно-скелетни смущения (МСС) се причиняват от повтарящи се движения. Дори ако човек прилага перфектни ергономични принципи, повтарянето на едно и също движение отново и отново ще предизвика стрес и в крайна сметка ще доведе до нараняване.

 

Правенето на нещо друго и извършването на различно движение – дори за сравнително кратък период от време – ще намали възможността за нараняване на натоварените тъкани.

 

Когато смяната на задачата не е възможна, хората трябва периодично да променят неутралното позициониране, което използват. Например в офис обстановка лицата могат да сменят изправеното седящо положение с изправено, наведено седящо или наклонено седящо.

 

– Настройка на околната среда

 

При обсъждането на ергономията често се пренебрегва цялостната работна среда. Подходящото осветление, температура, влажност и удобства са от съществено значение за ергономията.

 

Осветлението не трябва да предизвиква отблясъци на компютърните екрани, което означава, че много работни места трябва да бъдат оборудвани с по-меки осветителни системи. А за да се предотвратят наранявания, свързани с гръбначно-мозъчни заболявания, трябва да се избягват ниските температури.

 

– Изправяне и раздвижване

 

За работещите в офис, а хоум офис това е може би най-важният съвет в списъка – станете и се раздвижете. Веднъж на час служителите трябва да стават и да отделят няколко минути, за да се разходят по коридора, да си вземат напитка, да погледнат през прозореца – всичко, което ги кара да станат от стола.

Работната среда на съвременното предприятие е мобилна

За служителите, работещи на мобилни места, “официалната ергономия” може да не е възможна. Въпреки това дори мобилните служители трябва да предприемат стъпки за подобряване на ергономичността на временното си работно място.

 

Те трябва да търсят пространство, което им позволява да седят или стоят в неутрално положение. Да се опитат да намерят пространство с комфортна температура и подходящо осветление.

 

Работодателите и мениджърите трябва да насърчават тези ергономични техники, защото здравословна работна среда е продуктивна работна среда.

Коментари

Това май е грешка!
Ергономията е наука която изучава човешките възможности!
Дизайна е този който, прилагайки познанията в областта на Ергономията. -  Прилага наученото от нея! 
 Ергономията Анализира всички фактори свързани с някакво  въздействие върху човешкия индивид! От чисто физически, физиологични до психически и т.н. аспекти.
Механизмите могат да бъдат много сложни и взаимо-иницииращи.
Защо Един Ергоном не вземе да изнесе една лекция на БЪЛГАРСКИТЕ ОЧНИ ЛЕКАРИ включително и най-вече на тези от ТЕЛК и НЕЛК как се чувства един индивид с тежки увреждания на зрителния си орган, който след Руптура на склерата си е получил Монокулярна Мултиплопия! - Вижда множество особено преплитащи се изображения вместо едно!
И какво му причинява това увреждане, когато дори не може да предположи за какво трябва да види.
Нещо което не може да бъде видяно докато индивида с всичките си мускулчета на окото си, не се опита да деформира тази вече деформирана склера, до първоначалната нейна форма  от времето когато това око е било в нормален статус, за да почне да вижда отново едно изображение!
За да обясни на тези безхаберни медицински работници, че това е особено тежък проблем! Причиняващ особени затруднения! И изискващ много свръх усилия за да се добие някакъв полезен резултат. - Да успееш да видиш онова което трябва да видиш.
И не може да се оценява със средствата предназначени за оценка на функционалния дефицит на едно нормално око което вижда само едно единствено изображение върху своята Ретина! - Зрителната острота! Защото там механизма е неволево - автоматичен! И индивида въобще не го усеща! И е мигновен процес.
Сигурно това трябва специално да се обясни на Директора на НЕЛК Д-р Кънчо Райчев! Защото неговия Очен лекар Васил Русев, НИЩО НЕ РАЗБИРА от Това!
А също и на Експертния съвет по медицинска специалност "Очни болести" към Министъра на това Министерство! Заради отказа му да предложи на Министъра на Министерство на Здравеопазването да осигури медицинската дейност Wavefront Аберометрия за да може този статус да се визуализира, за да се Диагностицира! За да може този статус да се Официализира! И Пациента да получи адекватна оценка за тежестта на своите увреждания от страна на ТЕЛК и НЕЛК! Респективно съответстващото подпомагане за такива тежки случаи на увреждане!
А не последния да тъне в мизерия и дори да не може да си помогне сам, защото Очните лекари не били чували, Че след разкъсна рана на окото се получават деформации, които причиняват това множествено виждане! Което е възможно да се регистрира-визуализира и диагностицира единствено с помощта на PSF функцията на Wavefront Аберометъра. За който тези дори не са чували за повече от 30-се годишното му съществуване!
Защото ПРЕЗЕРВАТИВА си е ПРЕЗЕРВАТИВ!
Грешката в Природата! Си е Грешка на Природата!