Публикация

Вижте къде е най-големият ръст на цените според новия НРД 2023-2025

Вижте къде е най-големият ръст на цените според новия НРД 2023-2025

Сериозен ръст на цените в извънболничната медицинска помощ има новия Национален рамков договор 2023-2025 г.,, съобщи БЛС. Той бе подписан днес в Министерството на здравеопазването от ръководителите на Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса.

Средното увеличение за първичната извънболнична помощ (ПИМП) е 24%

а в специализираната извънболнична помощ (СИМП) - 22%. Първичният преглед вече ще бъде на цена от 40 лв. или увеличение от 6 лева, а вторничния нараства с 2 лв. и вече ще бъде 15 лв. Новата цена на първичния преглед при педиатър е 42 лв. Ръст има с 5 лева и на прегледите по диспансерно наблюдение и вторичните прегледи по майчино здравеопазване.

 

Всички медицински дейности  в ПИМП и СИМП през годината ще бъдат преизчислени по новите цени. От 1-ви септември влиза в сила увеличението в медико-диагностичните дейности (МДД). Средният му размер е 14 на сто, като например в образната диагностика  и клиничната патология нарастването е с 20 на сто. Припомняме, че през септември 2022 г. медико-диагностичните дейности също бяха увеличени средно с 18 на сто.

В Болнична помощ цените остават без промяна

Те бяха увеличени през 2022-ра година на два пъти – средно с 25% през месец април и още с 8% за всички клинични пътеки през септември. През изминалите три тримесечия е изплащана надлимитна дейност в размер на  120 млн. лв. и  по този начин предварително е използван ресурс от увеличението на  бюджета за болнична помощ.

 

Сред новите моменти в текстовата част на проекта на НРД 2023-2025 са: да няма лимит в направленията, които личните лекари издават на диспансеризираните пациенти за специалист. Личните лекари няма да са длъжни да оповестяват на видно място личните си мобилни телефонни номера, но ще трябва да има посочен телефонен номер на лекарската практика, По отношение на санкциите  те да не се кумулират при еднотипни нарушения и при първа проверка.

 

Друга новост в текстовата част на новия договор е

болниците да могат да „прехвърлят“ до 10 процента от леглата

си от една клиника в друга от същия тип. Приемащ лекар в болница вече ще може да бъде и без специалност.

 

Тригодишният договор беше подписан в Министерството на здравеопазването от д-р Иван Маджаров- председател на БЛС, Станимир Михайлов  - управител на НЗОК и проф. Христо Хинков-министър на здравеопазването.

“Това подписване се надявам да бъде последно, защото имам намерение да предложа подписването на рамковите договори да става всяка година, както беше преди време, тъй като всяка година се приема бюджет, каза министър Христо Хинков и допълни, че ще предложи законодателни промени в тази посока.

„Надявам се и подкрепям инициативата на министъра да преминем към едногодишен рамков договор, защото тригодишен договор замразява системата за тригодишен период. Надявам се догодина да договорим значително повишение на цените на клиничните пътеки, допълни д-р Иван Маджаров.

 

Управителят на НЗОК Станимир Михайлов каза, че за него това е първият рамков договор и е положил усилия за диалогичност.

Коментари

Пари! Пари! Пари!  Къде е леченито и диагностиката за Българския пациент?

Поздравления-най-после имаме нов НРД-23-25г и се надявам да работим по-добре и да имаме по-добри резултати,но имам въпрос  към мин.Д-р Хинков;Защо прегледите на децата  при ОПЛ със специалност педиатрия се заплащат със същата цена и при ОПЛ без специалност,а това е уравниловка и демотивира педиатрите,както беше преди години?Ще се реши този проблем?Доктор Людмила Костова-педиатър от Враца-01.09.23г.