Публикация

Всеки четвърти българин спортува поне веднъж седмично. Достатъчно ли е?

Всеки четвърти българин спортува поне веднъж седмично. Достатъчно ли е?

55% извършват физическа дейност най-малко веднъж месечно

24% или близо 1 милион българи спортуват редовно поне веднъж седмично. Броят им бележи значителен ръст спрямо 2022 година (20%). Активно спортуват предимно младите хора между 15 и 29 г. Близо 2 милиона българи посочват, че са физически активни поне веднъж месечно. Това показват данните от проучването за физическите навици на българина - MultiSport Index на IPSOS България, проведено в края на 2023 г. по поръчка на Бенефит Системс България[i]. Резултатите бяха представени на 23 януари 2024 г. от Алиция Любенов, маркетинг мениджър на Бенефит Системс България и Христина Николова, IPSOS България. Сред участниците бяха нутриционистът Ева Александрова и кинезитерапевтът Златин Петков.

 

Изследването включва количествени данни и качествена част – 5 дълбочинни интервюта с експерти: кардиолог, ендокринолог, кинезитерапевт, психолог и нутриционист. Според данните общо 55% от българите извършват физическа дейност или спортуват поне веднъж месечно. Делът им се запазва от 2022 г., но според анализа на експертите тази честота е недостатъчна, за да окаже положителен ефект върху здравето.

 

45% от анкетираните споделят, че извършват физическа активност по-рядко от веднъж месечно, а основните причини за това са липсата на интерес към спорта (63%) и липсата на време (39%). По мнението на експертите процентът неактивни хора е твърде голям, а стресът и забързаният начин на живот се превръщат в оправдание.

 

Според експерти физическа активност веднъж месечно е положителна тенденция, но

крайно недостатъчна

Проблемът се корени в липсата на изградени навици и информираност,

особено при поколенията над 40 години. Поколението 15-30 годишни е добре информирано, осъзнато по отношение на личното здраве и разбиращо ползите в дългосрочен план. “Въпреки това, процентът млади хора с нетипични за възрастта проблеми, следствие от липсата на движение и спорт, е по-голям през последните години. Примери за такива последствия са: диагноза дискова херния на млада възраст, наднормено тегло, затлъстяване и рисковите фактори, които носи то като отключване на диабет”, сподели кинезитерапевтът Златин Петков.

 

Според общото мнение на участниците в качественото проучване мотивацията за движение се появява, когато физическите проблеми я налагат. Това е свързано с липса на социална среда, която да мотивира, неразбиране на нуждата от превенция, липса на информираност по отношение на личното здраве, отлагане посещението на специалист до последния възможен момент и липса на желание за отказване от вредните навици.

 

Достатъчна ли е мотивацията?

Според експертите, мотивацията е тази, която поставя началото на спортни активности. Мотивацията може да ни заведе в залата, но не и да ни задържи трайно. За целта ни е нужна цел, съставена от малки цели и постигането на резултати е това, което превръща намерението в дълготраен навик.

Какви са тенденциите

Делът на хората, извършващи редовно физическа активност, постепенно се увеличава през последните години – от 29% през 2019 г. до 42% през 2023 г. Това са предимно хора в активна възраст, работещи, високообразовани и с малко по-високи доходи спрямо общото население на България.

 

Резултатите от проучването показват:

  • Повишен интерес към колоезденето (18%) и ходене пеша/разходка (61%).Експертите обясняват това с достъпността, възможността за практикуване със семейство и благоприятното влияние за физическо и психическо здраве.
  • Спортът е модерен при младите, което е предпоставка за изграждане на постоянни навици в дългосрочен план.
  • Фитнесът остава най-популярен сред активно спортуващите (14%), а 68% от спортуващите българи предпочитат да спортуват с приятел, партньор, дете.
  • Продължава да се увеличава делът на редовно спортуващите, които следват определен хранителен режим, като през 2023 г. са почти 6 на всеки 10 активно спортуващи.

Специалистите описват хранителните навици на хората в България като недостатъчно здравословни в общия случай, включващи доста обработени храни, мазнини и бързи въглехидрати.

“Търсейки оптималното тегло, понякога хората залитат към модерни диети, които обещават бързи резултати, но не водят до дълготраен ефект и могат да отключат здравословни проблеми в бъдеще. Добре е човек да си даде достатъчно време, за да изгради устойчиви навици, които да се превърнат в здравословен начин на живот", заяви Евдокия Александрова.

 

Друга тенденция се наблюдава при използването на технологиите като част от спортната програма на българите. В сравнение с предходните проучвания, през 2023 г. ползването на мобилни приложения, подпомагащи тренировката, се увеличава до 39%. Експертите се обединяват около тезата, че технологиите при спортуване имат ползи за мотивацията към повече физическа активност, създават състезателен елемент, а и са полезни от медицинска гледна точка.

Ролята на работодателите  за спорта и здравето на служителите

Според проучването служителите имат силна нужда работодателят да се ангажира със здравето и физическата активност в компанията. За 42% спортът като придобивка е мотиватор за повече движение. 4 от 10 анкетирани са чували за карта MultiSport. Този дял продължава да се увеличава с всяка изминала година и през 2023 г. достига 42% разпознаваемост на бранда. Картата е най-популярна сред младите жители на големите градове, най-вече на столицата, където 4 от 5 отговарят положително.

“Основният извод от проучването е, че вървим в правилната посока, но предстои още много работа. Вярвам, че всички участници в обществения живот трябва да обединим усилия за повишаване на спортната и двигателна култура на българина, и съм щастлива, че в нашата работа виждаме позитивна тенденция сред работодателите. Наш основен приоритет като социално отговорна компания е да насърчаваме активния начин на живот. Ще продължим да подкрепяме  нашите партньори и заедно да създаваме повече възможности за спорт и движение в името на общата кауза.“, сподели Алиция Любенов, маркетинг мениджър на Бенефит Системс България.

 

 

 

Повече за Бенефит Системс България

Бенефит Системс България ООД стартира дейност на българския пазар през 2015 г. Компанията дава възможност на корпоративните си клиенти да предоставят карти MultiSport на своите служители като част от пакета им с мотивационни придобивки. С картата могат да се посещават обекти за спорт и релакс, които са част от партньорската мрежа на организацията. Чрез картата работодателите имат още един инструмент за мотивация на служителите, спортните центрове могат да привлекат нови клиенти, а притежателите имат възможност да избират между голямо количество занимания в удобно за тях време. Следвайки амбицията си да мотивира хората да спортуват, от 2019 г. насам Бенефит Системс България организира кампанията “Ден на маратонката”.

Теренната работа в омнибусното проучване е извършена в периода 13-23 октомври 2023 г. Интервютата са проведени с помощта на таблети сред 1000 респонденти от градски и селски райони, мъже и жени на възраст между 15 и 69 години. Респондентите са от 6-те статистически района в страната.
Качественото проучване включва 5 дълбочинни интервюта с експерти (кардиолог, ендокринолог, кинезитерапевт, психолог и нутриционист) и техният анализ по теми, свързани с физическата активност и спорта, обездвижването и заболяванията в следствие на заседналия начин на живот.

Коментари

Привет на всички!Интересна тема.Да , найстина е малко да се тренира веднъж седмично.Добре дозирана тренировката се превръща в основна компонента от начина на живот и правилна посока в развитието на личността.Не е достатъчно веднъж седмично.Зная го от опит.Добре дозирана тренировката действа и лечебно,но не трябва да забравяме и възстановяването и то по декади,изискващо повече време при по-възрастните хора.Поздрави!