Публикация

Защо бебето е нервно и не спира да плаче?

Защо бебето е нервно и не спира да плаче?

Метеоризмът се явява една от най-ранните форми на нарушение в храносмилането, способна да възникне у човека още в първите дни след раждането.

 

Нервността на бебето, причинена от появата на колики, е свързана в повечето случаи и с наличието на съпътстващ метеоризъм.

При такова състояние децата стават неспокойни, плачливи и отказват да се хранят, понякога с часове


Поради несъвършената фермента система на детския организъм, той не винаги е способен да преработва хранителните продукти, които получава, без прояви на диспепсия, колики и метеоризъм. В резултат на това в червата на кърмачетата и по-големите деца могат да се развиват процеси, които да доведат до описаните състояния.

Когато едно здраво бебе плаче в определени часове на денонощието без някаква друга видима причина - глад, мокри пелени и т.н., то вероятно има колики. Те отзвучават спонтанно след третия месец от живота на кърмачето.

 

Различни нервни разстройства и емоционални натоварвания също могат да бъдат причина за развитие на метеоризъм при децата и кърмачетата. Превъзбудената нервна система, особено в още недобре оформения организъм на детето, може да предизвика спазми на гладката мускулатура на червата.

В зависимост от степента на засягане на храносмилателните органи при децата и кърмачетата, свързано с наличието на метеоризъм, проявата на коликите може да се изрази с интензивни кратковременни или продължителни болки в коремната област. Тези усещания могат да възникнат от преразтягане на стената на червата от напрежението на натрупаните под налягате газове в просвета им.

Поради незрялост на ензимната система на детето или нарушения (вродени и придобити) в нейните функции се стига до такова състояние, че голямо количество непреработени остатъци от храна попадат в долните отдели на храносмилателния тракт. Това довежда до активизиране на процесите на гниене и подуване на корема с отделянето на големи количества газове.

Появата на колики при кърмачетата често е свързано и зависи от състоянието на храносмилателните органи на майката. И ако в нейния режим на хранене присъстват голямо количество плодове и зеленчуци, които усилват газообразуването, то от метеоризъм могат да страдат и майката, и детето.


Понякога метеоризмът съпровожда

 

съществуването на такива сериозни болести като лактазна и дизахаридазна недостатъчност, при които също се усилват процесите на подуване и гниене в тънките и дебелите черва.



Коментари