Публикация
Учените разработват лепенка, която да следи нивата на кръвната захар
При повишаване на кръвната захар на хора болни от диабет, лепенката ще трябва да освобождава необходимите дози инсулин
Д-р Зен Гу, професор по биомедицинско инженерство и автор на изобретението, решава да намери начин да имитира бета-клетките в организма ,които функционират не само като фабрики и складове за инсулин, но и като сензори, улавящи всяка промяна в нивата на кръвната захар. В началото на експеримента, екипът от учени създава изкуствено мехурче, което използва хиулуронова киселина и двенитроимидазол. При тяхната комбинация се създават нови молекули, които се свързват по естествен път в нови микроструктури, всяка от тях около 100 пъти по-малка от дебелината на човешки косъм. Те имат форма на мехурчета. Учените инжектират във всяко от създалите се мехурчета, инсулин и ензими, които усещат глюкозата
Като комбинират тези две съставки, експертите създават нови молекули, които естествено се събират и свързват в милиони структури, подобни на балончета - „интелигентни инсулинови наночастици“. Всяка от тях е с размер, 100 пъти по-малък от дебелината на човешки косъм.Изследователите търсят начин да добавят материала, който да усеща нивата на захарта и да освобождава инсулина. Той намира място в редица микроигли, които влизат в наночастиците и са създадена от различна, малко по-твърда форма, от която са изработени.
Накрая повече от сто микроигли биват поставени върху силициева лента. Поставянето на тази лепенка не е болезнено, твърдят учените.
Коментари