Публикация
Алергичните ринити – сълзите на пролетта
Предпазване от контакт с алергените е най-добрата, но и най-трудно постижимата профилактика, затова специалистите препоръчват предварителен прием на противоалергични препарати
1 500 000 българи страдат от алергичен ринит, като през последните 20 години броят на страдащите се е удвоил.
Науката не е категорична относно причините, довели до силното разпространение на алергиите през последните години. Сред основните фактори, които причиняват алергии са:
- наследственост;
- замърсявания;
- стрес;
- хранене.
Според една от класификациите, алергичният ринит бива три вида:
- сезонен алергичен ринит (сенна хрема);
- целогодишен алергичен ринит;
- професионален алергичен ринит.
Тъй като сезонният алергичнен ринит често се причинява от полени, симптоматиката се появява още през ранна пролет. Симптомите на алергичен ринит са:
- увеличена секреция от носа;
- сълзене на очите;
- тъмни кръгове под очите;
- кихане;
- сърбежи;
- намалена концентрация и работоспособност.
Според поленовия календар, през февруари, март и април започват цъфтежа си едни от най-алергизиращите растителни видове в България: сем. Брезови, сем. Кипарисови, Ясен, Дъб, Бук, както и някои представители на сем. Житни.
Въпреки широкото разпространение на сенната хрема, много хора не знаят, колко инвалидизираща може да бъде тя.
"Членовете на семейството, личните лекари, дори и самите пациенти могат да определят сенната хрема просто като кихане, но за около 10% от страдащите тя се превръща в истинско страдание", казва професор Steven Durham от клиника Royal Brompton в Лондон.
Най-лошото е, че сенната хрема засяга младите, активни хора по време на работа и училище. Проучвания показват, че тя може да е причина за 70% по-лоши резултати на изпити, посочва лондонският специалист.
Сенната хрема обаче засяга не само младите. Все по-често този вид алергия развират и възрастните - 30, 40 и 50-годишни хора. Половин милион нови случаи "на средна възраст" са прогнозирани през следващото десетилетие. От тях, мнозина дори не подозират, че имат алергия, а смятат, че страдат от постоянна настинка, обяснява професор Steven Durham.
Ранното профилактиране е от особена важност. Специалистите препоръчват няколко седмици преди очакваната поява на дразнителите да се прилагат антихистаминови препарати, които облекчават и намаляват симптомите на алергичния ринит.
Източници: Webmd, Medicinenet; The Guardian
Коментари