Публикация
Българският фармацевтичен съюз разработи уникална интернет платформа мАптека
Българският фармацевтичен съюз разработи уникална интернет платформа „мАптека” В нея е обединена информацията от няколко институционални регистри и предоставя информация за достъпа до лекарства и фармацевтични услуги на територията на цялата страна
Единствената
по рода си у нас интернет платформа „мАптека” – карта на аптеките и
дрогериите обединява информация и регистри от няколко институции –
Министерството на здравеопазването, Изпълнителна агенцията по
лекарствата, Регионалните здравни инспекции, Националната
здравноосигурителна каса и Българският фармацевтичен съюз /БФС/. Това
заяви проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз и
вицепрезидент на Фармацевтичната група на Европейския съюз по време на пресконференция за представянето на платформата. Той поясни, че тя ще е обществено достъпна на интернет адрес и ще се използва от пациенти, фармацевти, медицински специалисти, институции и бизнес.
„мАптека” предоставя бърза и обобщена информация по зададени критерии за географското разположение на аптеките по области, общини и населени места, включително денонощни и работещи с НЗОК, дрогерии, магистър-фармацевти и различни статистистически данни. Чрез различни инструменти пациентите могат по всяко време на денонощието да намерят най-близката до тях аптека, в която се приготвят лекарства или се продава инсулин, обясни авторът на проекта и главен секретар на БФС магистър-фармацевт Светослав Крумов. За момента информацията ще се актуализира периодично, като крайната цел е след създаване на единен регистър за аптеките информацията да е актуална 7/24. Платформата ще представя още, данни за ръководителя на аптеката, работното й време, и ще визуализира района и местонахождението й. Електронният регистър на БФС, в който са вписани всички магистър-фармацевти имащи право да практикуват у нас, също ще бъде свързан с уеб платформата.
„мАптека” може да бъде използвана като инструмент при изготвянето на Национална аптечна карта. Националната аптечна карта ще включва политики за стимулиране и ограничения при разкриването на аптеки с цел осигуряването на равномерен достъп до лекарства, фармацевтични услуги и грижи за населението. Българският фармацевтичен съюз е готов да участва в подготовката й, както е заложено в проекта за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, обясни проф. Илко Гетов.
Съпоставка на данните при обработка на информацията от регистрите на институциите със средноевропейските показатели показва, че страната ни е на едно от челните места по брой аптеки, но на едно от последните, по достъп до фармацевтична услуга. Достъпът до фармацевтична услуга се определя не от броя на аптеките, а от обема дейности, които те осигуряват и магистър-фармацевтите, които ги извършват.
|
Средностатистически показатели за европейските страни[1] |
Национални данни за България |
Брой на населението, обслужвано от 1 аптека |
4450
|
1806
|
Брой магистър-фармацевти в една аптека |
2,6 |
1,5 |
[1] PGEU Annual Report 2014
Коментари