Публикация
Синдром на щракащото бедро

Какво е щракащо бедро, кое го причинява и как да го овладеем.
Причината да чувате пукане, щракане и други подобни на тях звуци в тазобедрената става при определени движения се нарича синдром на щракащото бедро. Усещането за прищракване най-често се причинява от бедрено сухожилие или мускул, плъзгащи се по костта - сухожилието или мускулът изпънат и стегнат преминава над костна издатина.
Експертите смятат, че 5-10/100 от населението имат щракащо бедро без никакви други симптоми или болки и не е необходимо лечение. Въпреки това, за малък брой хора е не само досадно, но също може да се придружава от болка и изисква лечение.
Как пукащото бедро причинява болка?
Хората най-често чувстват болка, ако:
- мускулното или сухожилното щракане се раздразни или възпали. Поради многократно повтаряне с течение на времето, този процес може да доведе до мускулно или сухожилно увреждане и болка.
- щракането доведе до бедрен бурсит. Сухожилието или мускулът може да раздразни близко стояща бурса.( възглавничка, пълна с течност, структура, която обикновено намалява триенето между костите и меките тъкани) Това дразнене може да доведе до възпаление на бурсата, състояние, наречено бедрен бурсит.
Кой е изложен на риск от този синдром?
Пукащото бедро може да засегне всеки, но някои хора са изложени на по-висок риск:
- Спортистите, които редовно използват крайни диапазони на движение на бедрата им, като танцьори, футболисти, както и хора, които практикуват бойни изкуства (например карате).
- Младите хора, които претърпяват бурен растеж, може да изпитват допълнително натоварване върху мускулите и сухожилията.
- Хората, които са имали тазобедрена или колянна операция.
- Хората, които са имали драстично увеличение на активността в кратък период от време.
Човек със синдром на щракащото бедро обикновено може да щрака на воля. Той или тя може да направи щракане с конкретно движение, като изправяне от седнало положение, ходене, ритане или завъртане на крака.
Има три вида на синдром:
- Вътрешно щракане на бедрото, което се причинява в областта на слабините.
- Външно щракане на бедрото, което се причинява на външната страна на бедрото.
- Вътреставно щракане на бедрото, което се причинява в рамките на самата тазобедрена става.
Вътреставно пукане на бедрото се различава от външното и вътрешното. Не се дължи на сухожилие, мускул или бурса, а на механична пречка в тазобедрената става. Вътреставно пукане на бедрото често е придружено от намаляване на обхвата на движение.
Знаейки какъв тип синдром имате, ще помогне за планът на лечение.
- Вътрешено бедрено пукане
Хората със синдром на вътрешно пукащо бедрото може да изпитат:
- Щракане, когато бягат, когато бедрото се разпъва от сгъната позиция на повече от 90 градуса, като например при ставане от седнало положение или когато извъртят бедрото навън от тялото.
- Бедрено щракане, придружено от остра, внезапна болка в предната част на бедрото, дълбоко в слабините.
- Болка, която се влошава с дейност, повтаряща причината на дразнене на сухожилието.
- Постепенно начало на болезнени симптоми - болката може да започне като леко раздразнение и да се влоши през следващите седмици или месеци.
Вътрещното щракане е най-често срещаният тип на щракащото бедрото. Той е свързан с болезнено възпаление на бурсата разположен в предната част на тазобедрената става.
2. Външно бедрено пукане
Хората със синдром на външно щракащо бедро може да забележат:
- Пукането обикновено се случва по време на бедрена флексия и екстензия, като например, при изкачване на стълби, когато играят голф или извършват тежко натоварване..
- Пукането е придружено от остра, внезапна болка при външната страна на бедрото.
- Усещане за нестабилност(все едно кракът ще се откачи) или все едно е счупен.
- Болка, която се влошава с дейност, като повтори дразнене причинява сухожилието да се възпаляват.
Често болезнената външна част на бедрото се свързва с трохантерен бурсит или илиотибиален банд синдром.
- Вътреставно бедрено щракане
Проблем в самата тазобедрена става може да предизвика този трети вид щракащо бедро.
- Увреда на ацетабуларния лабрум(здрава гъвкава хрущална връзка обвиваща бедрото) Една увреда може да причини усещане за пукане, както и болки в областта на слабините. Проучвания установяват, че ацетабуларните увреди представляват 80% от вътреставното щракащо бедро.
- Нараняване на ставния хрущял, който покрива повърхността на костите, където те се срещат една с друга. Този хрущял намалява триенето между костите на ставата и може да се повреди внезапно от травматично увреждане или с течение на времето от артрит.
- Отделяне на частица в областта на бедрото,прекъсват нормалната биомеханика на ставата и предизвикват схващане или пукане. Например, след травма, фрагмент от мека тъкан или кост може да се откъснат и да получите блокаж в самата става.
Вътреставно щракащо бедро може да се развие внезапно, причинено от падане или друга травма. То често е съпроводено от усещане за ограничен обхват на движение в бедрото.
Хората, които изпитват синдрома с болезнените симптоми трябва да се консултират с лекар. Медицински специалист може да даде точна диагноза и да подпомогне лечението за облекчаване на болката и свеждане до минимум възможностите за бъдещо увреждане на ставите.
Лечение :
За да се диагностицира синдрома на щракащото бедро и да се започне лечение, трябва да се изключат останалите възможни причини за симптомите:
- Артрит, дегенерация на тазобедрената става, която може да причини болка и ограничение на движението.
- Парестетична мералгия, причинява болка и скованост на бедрото.
- Тумори в областта на бедрото, които може да променят биомеханиката на бедрото.
- Синовит на тазобедрената става, която причинява подуване и симптоми, които понякога имитират тези на щракащото бедро.
Консервативно лечение:
- Почивка. Хората с пукащо бедро са съветвани да избягват движенията, които предизвикват пукане или щракане. Почивката ограничава дразненето и позволява на засегнатото сухожилие, мускул или бурса да се лекува.
- НСПВС и COX-2 инхибитори. Прием на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) или СОХ-2 инхибитори за ограничен период от време, може да облекчи възпалението и бедрената болка.
- Физиотерапия. Физиотерапевт може да намали напрежението и да насърчи излекуването в мускулите и сухожилията, които причиняват външно и вътрешно щракане на бедрото. Той може да използва:
- Стречинг. Хората с външен тип щракане може да се възползват от разтягане на илиотибиалната лента. Хората с вътрешен тип щракане, може да се възползват от разтягане на тазобедрените флексорите.
- Масаж. Точно както разтягането може да разхлаби сухожилия и мускули, дълбокият масаж на тъканите или тригерните точки може да помогне за намаляване на напрежението в мускулите и намаляване на симптомите.
- Увеличаването на физическата грамотност на един спортист, подобряване на стойката и промяна на формата може да се отрази на биомеханиката на бедрото и да доведе до подобряване на симптомите.
- Ултразвук.
- Йонофореза. Въвеждане на лекарствено средство през кожата с помощта на електричество. Може да се препоръча йонофореза на пациент, който не търпи инжекции или иска да избегне инжекции.
- Стероиди инжекции.
Оперативно лечение:
В някои случаи лекарят може да предложи операция за облекчаване симптомите Какъв тип хирургия е препоръчителна ще зависи от основната причина за щракане на бедрото.
- Освобождаване на илиотибиалната лента.
- Освобождаване на сухожилието на мускул илиопсоас.
- Артроскопски бедрен дебридман.
- Поправка на ацетабуларния лабрум.
Тези операции имат своите предимства и рискове. Всяка операция е избираема, което означава, че пациентът може да претегли плюсовете и минусите и да реши дали да се подложи на нея.
Коментари