Алергичен ринит

331 Последователи

Какво представлява?

Алергичният ринит (АР) е най-разпространеното алергично заболяване. Обикновено се появява в детството, но може да се развие и в зряла възраст. Той влияе на качеството на живот, може да влоши съпътстващите болести (астма).

 

Представлява алергично възпаление на носната лигавица, проява на свръхчувствителност на имунната система към определени алергени във въздуха.

Какво представлява алергичният ринит

 

Част е от „алергичния марш” в детска възраст – атопичен дерматит – алергичен ринит – бронхиална астма. 2/3 от децата с екзема имат прояви на алергичен ринит. 50% от децата с алергичен ринит в бъдеще развиват астма.

Как се проявява?

Най-честите признаци на АР са:

 

  • хрема (ринорея; при сезонния АР тя е водниста, а при целогодишния – слузна и непостоянна) или запушен нос;

Оптимизирана терапия на алергичен ринит за превенция на астма

  • сълзящи, сърбящи, зачервени, подпухнали очи;
  • кихане (обикновено многократно);
  • кашлица;
  • сърбеж в носа, небцето, ушите;
  • секрет, който се стича по задната част на гърлото.

Може да се появи отпадналост (заради безсъние), раздразнителност, главоболие, напрежение в синусите, промяна във вкуса и обонянието, болки в ушите, дори екземи.

 

Някои хора получават алергичен ринит само за няколко месеца, защото са чувствителни към сезонни алергени – например поленови зърна от треви, дървета, плесенни спори. Други страдат през цялата година.

Алергичен ринит - какво го причинява

„Симптомите се изострят в зависимост от вида на полените и тяхната сезонна експозиция. От битовите алергени преобладаващи са акарите, към които сенсибилизацията (повишена чувствителност) е целогодишна. Микрокърлежите са и основен компонент на домашния прах, към който много пациенти са свръхчувствителни“, пояснява доц. Светлан Дерменджиев, началник на Отделението по професионални болести с дейност по клинична алергология към УМБАЛ „Свети Георги“  – Пловдив.

Повечето хора с АР имат леки признаци, които могат лесно и ефективно да бъдат лекувани. Но при някои оплакванията могат да бъдат тежки и постоянни, причинявайки проблеми със съня, отразявайки се на работоспособността, влошаващи качеството на живот.

В повечето случаи алергичният ринит може да е придружен с алергичен конюнктивит, бронхиална астма, риносинуит

а при децата – често с възпаление на средното ухо. При тези пациенти често се срещат атопичният дерматит, уртикарията, хранителната и медикаментозната алергия, подчертава д-р Мария Иванова от Клиниката по спешна токсикология на Военномедицинската академия.

 

„Конюнктивитът се среща по-често при сезонния АР, а хроничният синуит – при целогодишния АР“, уточнява д-р Надя Сербезова, УНГ специалист.

Симптоми на алергичния ринит

От какво се причинява?

Когато имате АР, имунната ви система идентифицира безвредно вещество във въздуха като опасно за здравето. Това вещество се нарича алерген. Имунната система произвежда имуноглобулин Е (IgE) антитела, за да се предпази. Следващия път, когато влезете в контакт с алергена, тези антитела сигнализират на имунната система да освободи естествени химикали като хистамин в кръвта, за да се защити. Това предизвиква реакция, която води до симптомите на АР.

 

Специфични алергени могат да бъдат: цветен прашец, мухъл, домашен прах, косми, пърхот, слюнка от животни и други.

 

Д-р Сербезова уточнява, че инхалаторните алергени са най-честа причина за възникване на АР.

Алергени на закрито

  • микрокърлежи, намиращи се в домашния прах;
  • алергени от домашни животни - кучета, котки, хамстери, морски свинчета, мишки, плъхове, хлебарки.

Алергени на закрито

Плесените могат да бъдат открити както навън, така и на закрито.

Алергени на открито

Тук се отнасят полените. Те биват:

 

  • дървесни – топола, върба, бреза, елша, габър, бук и др.;
  • тревни – райграс, тимотейка, ежова главица, див овес и др.;
  • плевели – пелин, амброзия, щир и др.

За развитието на АР значение има също така замърсяването на вътрешното пространство, както и на околната среда.

Алергичен ринит и тютюнопушене

„Съвременният човек прекарва голяма част от времето си на закрито, като освен битовите алергени цигареният дим е един от основните замърсители. Замърсяването на заобикалящата ни среда със серни и азотни оксиди, изгорели газове, високото ниво на озон могат да са причина за изостряне на оплакванията както при болни с алергичен, така и с неалергичен ринит“, казва д-р Сербезова.

 

Д-р Диана Христова, клиничен алерголог, посочва

рисковите фактори за алергичен ринит:

  • наличие на изявено вече друго алергично заболяване (астма, атопичен дерматит);
  • генетични – кръвен родственик с алергично заболяване; 
  • мъжки пол – в ранна детска възраст момчетата по-често заболяват от алергичен ринит или астма, а при възрастните честотата на АР е приблизително еднаква за двата пола;
  • пасивно тютюнопушене през първата година от живота;
  • честотата и продължителността на контактите с алергени.

Момчетата по-често страдат от алергичен ринит

Видове алергичен ринит

Има различни класификации на това заболяване. В зависимост от продължителността на алергенната експозиция АР се дели на:

 

  • сезонен (сенната хрема);
  • целогодишен;
  • професионален.

В зависимост от степента на оплакванията и показателите за качеството на живот бива:

 

  • лек

Без нарушение на съня, на нормалните дневни активности, на спорта и свободното време, нормална работа и училище, липсват обезпокоителни симптоми,

  • умерен – тежък

Наблюдават се нарушен сън, нарушени дневни активности, спорт и свободно време, проблеми в работата и училището, наличие на обезпокояващи симптоми.

Алергичен ринит - видове

Според продължителността на симптомите АР се подразделя на:

 

  • интермитентен – появява се периодично, с продължителност на оплакванията по-малко от 4 дни в седмицата или по-малко от 4 седмици.
  • персистиращ (продължителен) – оплакванията са за повече от 4 дни в седмицата и повече от 4 седмици.

Сенна хрема (поленова алергия)

Сенната хрема - един от подвидовете на алергичния ринит. Смята се, че засяга 1 на всеки 5 души в някакъв етап от живота. Проявява се обикновено в месеците между март и септември. Тези месеци са наситени на полени, които най-често могат да причинат сенна хрема.

Честота, при кого рискът от АР е най-голям?

АР е широкоразпространено заболяване, като честотата му непрекъснато се увеличава. В световен мащаб засяга между 10 и 25% от населението. По статистически данни страдащите от АР у нас са 17 – 18%.

„Обичайното развитие и разпространение на алергичния ринит е в ученическата възраст и при младите хора. Сравнително висока е честотата на заболяването и в активната възраст“, казва доц. Дерменджиев.

 

Освен алергични, при възрастните хора се наблюдават и други причини за поддържане или възникване на симптомите – употреба на медикаменти, хормонални причини, въздействие на фактори от работната среда, експозиция на иританти (дразнители) и други.

Кога да търсите лекар

Посетете личния си лекар, ако:

 

  • имате АР и симптомите ви се влошават;

Алергичен ринит - кога да търсите лекар

  • оплакванията нарушават съня, пречат на всекидневните дейности или влияят неблагоприятно на представянето ви на работа или в училище;
  • имате друго състояние, което може да влоши протичането на АР (астма, чести инфекции на синусите).
  • лекарствата за алергия, препоръчани в аптеката, не осигуряват облекчение или причиняват досадни странични ефекти;
  • не сте сигурни на какво се дължат оплакванията ви.

Как се установява?

Диагнозата обикновено се основава на оплакванията и на всички възможни отключващи фактори, които може да сте забелязали. 

 

„Списъкът от симптоми е първата стъпка към диагнозата“, казва д-р Мариана Мандажиева, алерголог в Медицински център „Искър“ – София.

 

Детайлната анамнеза (получаване на информация от пациента или от неговите близки) има особено важно значение за поставяне на диагнозата. Важни елементи включват оценка на характера и продължителността на симптомите, възможни причини за възникване на оплакванията, отговора към прилаганите медикаменти, придружаващи заболявания, фамилната история за алергични заболявания, излагане на въздействия на околната и професионалната среда. Особено важно е да се установи дали има връзка между контакта с определени специфични алергени и появата на оплаквания – като например излагане на полени навън, плесени по време на работа на открито, контакт с определени животни, домашен прах при почистване.

Домашен прах - една от причините за алергичен ринит

 

 

Много важно е да се определи възрастта, когато са започнали първите оплаквания, да се установи дали симптомите се наблюдават през цялата година, или само през определен сезон. Трябва да се установи има ли засягане и на други органи освен на носа.

 

За да се постави диагнозата алергичен ринит, е необходимо наличие на два или повече от следните симптоми – кихане, носен сърбеж, водниста секреция, запушване на носа +/_ конюнктивит повече от 1 час в повечето дни, пояснява УНГ специалистът д-р Надя Сербезова.

 

Ако причината за вашето състояние не е съвсем ясна, може да бъдете насочени към тест за алергия.

Алергичният ринит се проверява с тест за алергия

АР се установява чрез:

  • кожно-алергичен тест;
  • кръвни тестове с алергенни екстракти за доказване на наличието на специфични IgE антитела;
  • молекулярна алергологична диагностика.

Какво представлява кожният прик тест?

Златният стандарт за диагностика е кожно-алергичното тестуване посредством прик тест (чрез убождане) с алергенни екстракти. По този начин се открива наличието на IgE антитела в кожата срещу специфичните причинители на алергията. Как се прави тестът? Върху кожата се нанася лека драскотина с помощта на игла, напоена с предполагаемия алерген. Ако човек е чувствителен към веществото, зоната ще стане червена, сърбяща и раздразнена за 15 до 30 минути. Тестването обикновено се извършва от вътрешната страна на ръката или гърба.

Кожният прик тест е безболезнен и ефективен начин да определите кои алергени причиняват вашите симптоми.

Кръвни тестове

Правят се при малки деца, в случаи на кожни заболявания на мястото на кожното тестуване (предмишница или гръб) и когато е невъзможно да се спре лечението с антихистамини.

Кръвни тестове за алергии

Молекулярна диагностика при АР

Това е скъп метод, който се прилага само в определени случаи.

 

Д-р Мандажиева обяснява, че при някои пациенти алергията протича тежко, има припокриване на няколко поленови вида, като оплакванията обхващат два или три сезона (пролет, лято и есен). Симптомите се причиняват от различни алергени, но е важно да се установи кой от тях е водещ и причинява най-изразени, най-продължителни симптоми. В тези случаи се налага извършване на молекулярна диагностика за определяне на сенсибилизация към отделни алергенни компоненти.

 

Представлява кръвен тест, който се прави само в определени лаборатории. 

 

Молекулярната диагностика не е наложителна при всички пациенти с алергия. Възможно е в отделни случаи да има само сенсибилизация (положителни тестове без симптоми), както и разминаване между кожните тестове, серумното изследване на специфични IgЕ антитела и молекулярното изследване.

„Тогава решаващ за точната диагноза е личният опит на специалиста и правилното тълкуване на резултатите и симптомите. Самоназначаването на тези тестове без консултация от алерголог може да доведе до ненужно лечение и диети, излишно безпокойство, тревожност и самовнушение за болест“, подчертава д-р Мандажиева.

Какви усложнения могат да настъпят?

Алергичният ринит може да доведе до усложнения в някои случаи. Те включват:

  • понижено качество на живот;
  • лош сън – симптомите на АР могат да ви държат будни или да затруднят заспиването. Това от своя страна може да доведе до умора и общо неразположение;

Алергичният ринит може да влоши астмата

  • влошаваща се астма. АР може да влоши кашлицата и хриповете при това заболяване;
  • влошаващ се атопичен дерматит;
  • носни полипи – необичайни, но неракови (доброкачествени) торбички с течност, които растат в носните проходи и синусите;
  • синузит – инфекция, причинена от назално възпаление и подуване, което предотвратява изтичането на секрет от синусите;
  • инфекция на ухото – при децата АР често е фактор за инфекция на средното ухо (отит на средното ухо);
  • дисфункция на Евстахиевата тръба.

Какво е лечението?

Доц. Дерменджиев уточнява, че то е индивидуализирано. Лечението на всеки пациент е съобразено както с основното му заболяване, в случая с ринита, но се отчитат и редица други фактори, като например възраст, пол, непоносимост към лекарства, наличие на придружаващи заболявания, назначено лечение по повод тези съпътстващи заболявания или операции.

Лечение на алергичен ринит

 

Съветът на доц. Дерменджиев към страдащите от алергичен ринит е да се консултират с алерголог или оториноларинголог. Колаборацията между двете специалности гарантира точното и навременно поставяне на диагнозата и очаквания добър ефект от назначеното лечение.

 

Специалистът отбелязва, че следва да се вземат предвид и някои рискови фактори от работната среда. В случая диагнозата и експертната оценка на АР следва да се извършват съвместно от специалисти по алергология и професионални болести.

 

„Много е важно да не се самолекуваме, защото можем да си навредим. Свидетел съм ежедневно на подобни случаи, в които пациентите първо сами си поставят неправилната диагноза, бъркайки я с редица други проблеми в областта на носоглътката. Други пък си „самоназначават“ лечение и това влошава състоянието им”, подчертава доц. Дерменджиев.

 

За оптимално лечение се прилагат 3 основни стратегии:

 

  • избягване на алергена;
  • медикаментозна терапия;
  • специфична имунотерапия.

Разбира се, необходимо е и правилно обучение на пациента или родителите.

Избягване на контакта с алергена

Поради широкото разпространение на външните алергени мерките за избягването им са доста трудни. Препоръчва се да не се излиза навън по време на високата поленова концентрация – през сухи, слънчеви и ветровити дни, най-вече сутрин, колкото е възможно да се държат затворени прозорците на къщите или колите по време на поленовия сезон, вземане на душ след пребиваване на открито, избягване на тревни площи, поленови филтри за колите.

Алергичен ринит - профилактика - 4 дни седмично

 

При целогодишните алергични ринити основните алергени са кърлежите (акарите) в домашния прах. Мерките, които могат да се вземат, са намаляване на влажността в къщата, добро проветряване, махане на килимите, възглавниците и дюшеците да се облицоват със специални калъфи, влажно забърсване на повърхностите, използване на акарациди веднъж на 2 – 3 месеца за килимите.

 

При установяване на алергия към домашни животни е най-добре те да бъдат отстранени. Използване на инсектициди срещу хлебарки.

 

Строго се препоръчва да се избягва експозицията на алергени от работната среда (метали, химични съединения, растителен прах, животински продукти и др.) при професионалния алергичен ринит.

 

Необходимо е да се избягват излагането на цигарен дим, силни парфюми и миризми, резки смени на температурата, замърсен въздух на обществени места.

Медикаментозно лечение

То цели да се блокира действието на хистамина, като основен медиатор на алергичната реакция, да се потисне алергичното възпаление, да се намали отокът на носната лигавица, както и да се ограничи повторната поява на оплакванията.

Медикаментозно лечение на алергичен ринит

 

За лечението на алергичния ринит се използват следните групи медикаменти:

 

  • Н1 антихистамини;
  • Глюкокортикостероиди (биват интраназални и орални);
  • Деконгестанти;
  • Кромогликати;
  • Антихолинергици;
  • Антилевкотриени.

Антихистамини – задължително лекарство в домашната аптечка

Алергиите засягат все повече и повече хора на всякаква възраст по целия свят. Наличието на антихистамини в дома може да помогне до срещата с лекаря, да спаси дори живот.

 

Н1 антихистамините са едни от основните медикаменти, които се използват за лечението на алергичния ринит. Най-голям е ефектът им върху сърбежа, кихането и секрецията, а най-малък върху възпалителния оток. Поради това, че не повлияват достатъчно отока, се комбинират с деконгестанти.

 

Антихистаминовите лекарства се предлагат с и без рецепта. Те действат, като блокират хистамина, който тялото освобождава по време на алергичен отговор. Антихистамините се предлагат под формата на таблетки, сиропи, капки за очи, спрейове за нос и инхалатори.

Антихистамини при алергичен ринит

 

Известно е че някои антихистамини могат да причинят сънливост. Четете внимателно листовката или се консултирайте с лекар. Избягвайте алкохола, особено ако ще шофирате.

 

„В съвременното лечение на алергичния ринит се прилагат новата генерация Н1 антихистамини, при които няма седативен ефект. Действието им е бързо. Дозират се еднократно през деня“, посочва д-р Сербезова.

Деконгестанти

Тези лекарства облекчават симптомите, свързани със запушения нос, подпомагат отбъбването на лигавицата. Можете да ги приемате през устата (предлагат се под формата на таблетки или сироп) или да използвате спрей за нос. 

 

Деконгестантите могат да повишат кръвното налягане и да причинят главоболие, проблеми със съня и раздразнителност. Назалните деконгестанти могат да предизвикат пристрастяване, ако се използват повече от пет дни. Не забравяйте да се консултирате със специалист, преди да  започнете прием.

Кортикостероидни спрейове за нос

Те намаляват възпалението и облекчават симптомите на АР. Страничните ефекти включват главоболие, дразнене и кървене от носа и кашлица.

Имунотерапия

Целта на това лечение е да помогне на организма да се научи да толерира алергени. Специфичната имунотерапия може да бъде подкожна, назална или сублингвална. Назначава се от алерголог. Използват се стандартизирани препарати.

 

Прилага се при пациенти, при които няма добър контрол на симптомите посредством медикаментозното лечение, или при такива, които не желаят да приемат лекарства.

Алергичен ринит при деца

При малките деца по-често се среща целогодишният АР, като обикновено е налице генетична предразположеност.

Алергичен ринит при деца

Характеризира се с подуване и натрупване на течност в крехките лигавици на носните проходи, синусите и клепачите. Симптомите могат да включват:

 

  • кихане;
  • запушен нос;
  • хрема или течащ нос;
  • сърбеж в носа, гърлото, очите и ушите;
  • кървене от носа.

При децата с целогодишен алергичен ринит също могат да се наблюдават:

  • ушни инфекции, които се повтарят;
  • хъркане;
  • дишане през устата;
  • слабо представяне в училище.

Какви са причините за АР при деца?

Най-често се дължи на:

 

  • прашец от дървета, трева или плевели;
  • прахови акари;

Причини за алергичния ринит при децата

  • плесен;
  • части от хлебарки;
  • животински пърхот;
  • тютюнев дим.

Как се лекува алергичният ринит при децата?

Лекарят ще определи най-доброто лечение за вашето дете въз основа на:

  • възрастта му;
  • неговото цялостно здравословно състояние;
  • това колко е болно;
  • колко добре то може да се справи с приема на специфични лекарства, процедури или терапии;
  • колко време се очаква да продължи състоянието;
  • вашето мнение или предпочитание.

Как се лекува алергичният ринит при децата

Симптомите на алергичен ринит може да се припокриват тези на други състояния или здравословни проблеми. Винаги се консултирайте с педиатър за диагнозата.
Възможностите за лечение на ринит могат да включват:

  • антихистамини - спрейове за нос;
  • деконгестанти;
  • лекарства за симптоми на астма;
  • инжекции.

Децата с астма са изложени на по-висок риск от ринит

Алергичният ринит е често срещан проблем, който може да бъде свързан с астма. Тази връзка обаче не е напълно изяснена от учените. Експертите смятат, че тъй като ринитът затруднява дишането през носа, за носа е по-трудно да работи нормално. Дишането през устата не затопля, филтрира или овлажнява въздуха, преди да влезе в белите дробове. Това може да влоши симптомите на астма.


При някои деца, които са с астма, контролирането ѝ може да помогне за контролирането и на алергичния ринит.

Профилактика

Ако имате алергичен ринит, не винаги е възможно да избегнете нещата, към които сте алергични. Но има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите оплакванията.

Алергичен ринит - как да се предпазим

 

  • избягвайте да докосвате лицето си и да търкате очите или носа си;
  • носете слънчеви очила, за да предпазите очите си от полени;
  • използвайте хипоалергенно спално бельо и покривки, перете редовно на 60 и повече градуса;
  • използвайте филтри за прахосмукачката и климатика, за да намалите количеството алергени във въздух;
  • дръжте домашните любимци далеч от диваните и леглата;
  • мийте ръцете си често, особено след игра с домашни любимци;
  • поддържайте дома си добре проветрен, опитайте се да се справите с конденза;
  • в сезона на полените не сушете дрехи навън.

Публикации

Може ли да се предпазим от алергиите?
МЦ Искър
МЦ Искър
22.6.2022
Може ли да се предпазим от алергиите?
Световен ден за борба с алергиите
Световен ден за борба с алергиите
...