Акромегалия
Акромегалията е хормонално разстройство, което се развива, когато хипофизата произвежда твърде много растежен хормон (GH) през възрастта. Това предизвиква костите ви да станат по-големи, особено в ръцете, краката и лицето, и може да доведе до сериозни здравословни проблеми, ако не се лекува.
Акромегалията е рядко, но сериозно медицинско състояние, което възниква при високи нива на растежен хормон в тялото. Тя е характеризирана с прекомерен растеж на телесните тъкани, включително разширяване и уголемяване на лицевите черти и увеличаване на размера на ръцете и краката.
Какво представлява Акромегалията
Акромегалията се причинява от излишък на растежен хормон, който се произвежда от хипофизата. Нормално хипофизата произвежда GH, но при акромегалията тумори върху хипофизата или в други части на тялото произвеждат излишък на GH. Този излишък може да бъде причинен от растежен хормон, който се отделя от антериорната хипофиза, в резултат на което се наблюдава прекомерен растеж на телесните тъкани и други метаболитни дисфункции.
Причините за акромегалия могат да бъдат разделени на основен излишък на GH, ектопичен или иатрогенен излишък на GH и излишък на хормон, стимулиращ растежа (GHRH). Обикновено акромегалията се причинява от тумор на хипофизата, който секретира растежен хормон, като това води до прекомерно отделяне на инсулиноподобен фактор за растеж 1. Акромегалията обикновено се диагностицира при възрастни на възраст между 30 и 50 години, но може да засегне хора на всяка възраст.
Симптоми
Акромегалията се характеризира с бавно развитие, което може да затрудни ранната диагностика. Симптомите зависят от продължителността на състоянието и могат да варират от човек до човек. Едни от най-честите симптоми включват уголемяване на ръцете и краката, което може да се отрази на промяна в размера на пръстените и обувките, които носите.
Уголемяване на ръце и крака
Един от най-ранните и забележими симптоми на акромегалията е уголемяването на ръцете и краката. Това може да се прояви като потребителите забелязват, че техните пръстени вече не им пасват или че трябва да купуват по-големи обувки. Състоянието може да причини и уголемяване на периферните части на тялото, включително пръстите на ръцете и краката.
Последващите промени в размера на костите могат да доведат до забележимо уголемяване на физическите размери на засегнатите области. Това уголемяване може да продължи и след стабилизиране на нивата на растежния хормон, което прави този симптом постоянен при много пациенти.
Промени в лицевите черти
Промените в лицевите черти могат да включват уголемяване на устните, носа и езика, както и изпъкнала челюст. Допълнително може да се наблюдава и разширяване на чертите на лицето, уголемяване на челюстта и изпъкване на брадичката. Също така е възможно уголемяване на веждите и уширяване на зъбните интервали.
Промените в лицето могат да бъдат постепенни и често се забелязват от пациентите само след сравнение на стари снимки с нови. Тези промени могат да бъдат особено забележими, когато се сравняват снимки на лицето от профил.
Кожни промени и проблеми с косата
Може да има и кожни промени като поява на кожни етикети, удебеляване на кожата, прекомерно изпотяване и телесна миризма. Допълнителни симптоми включват болки в ставите, вероятно довеждащи до артрит, суха и груба коса, по-хрипкав глас, проблеми с щипчиви нерви и прекомерен растеж на косата.
Други симптоми
Други симптоми на акромегалия включват ставни болки и артрит, суха и груба коса, по-хрипкав глас, проблеми с щипчиви нерви и прекомерен растеж на косата. Състоянието може също да доведе до проблеми със съня като апнея по време на сън, както и до изменения в сексуалното поведение и функциониране.
Видове Акромегалия
Акромегалията може да се раздели на няколко основни типа в зависимост от причината за прекомерното производство на растежен хормон. Въпреки че всички форми на акромегалия имат общи симптоми, различните причини могат да водят до различни клинични прояви и отговори на лечението.
Първичен излишък на GH
Този вид акромегалия се дължи на прекомерно производство на растежен хормон от предната част на хипофизата. В повечето случаи, това се дължи на аденом на хипофизата, който е доброкачествен тумор, който произвежда прекомерни количества растежен хормон.
Производството на растежен хормон от тези аденоми може да бъде стимулирано от различни фактори, включително ниски нива на глюкоза в кръвта или високи нива на аминокиселини. Лечението на този вид акромегалия често включва операция за премахване на аденома, медикаментозно лечение за контрол на нивата на растежен хормон и/или радиотерапия.
Ектопичен или иатрогенен излишък на GH
Този вид е резултат от излишък на GH, който не произхожда от хипофизата, а от други части на тялото или в резултат на медицинско лечение. Ектопичните източници на растежен хормон могат да включват невроендокринни тумори в гърдите, белите дробове или панкреаса.
Ятрогеният излишък на растежен хормон може да се получи след прием на медикаменти, които стимулират производството на растежен хормон или след трансплантация на органи. Лечението на този вид акромегалия зависи от конкретната причина и може да включва хирургическо премахване на тумора или прекратяване на стимулиращото лечение.
Излишък на хормона, освобождаващ растежен хормон (GHRH)
Този вид акромегалия се характеризира с прекомерно производство на хормона, освобождаващ растежен хормон (GHRH), който стимулира хипофизата да произвежда повече GH. Прекомерното производство на GHRH може да бъде причинено от тумори в хипоталамуса или от ектопични тумори в други части на тялото.
Лечението на този вид акромегалия може да включва хирургическо премахване на тумора, медикаментозно лечение за подтискане на производството на GHRH или радиотерапия. В някои случаи, медикаментозното лечение може да бъде ефективно за контролиране на симптомите и намаляване на размера на тумора.
Кой може да се разболее?
Акромегалията обикновено се диагностицира при възрастни хора, особено при тези на средна възраст, но симптомите могат да се проявят във всяка възрастна група. Прекомерното производство на растежен хормон (GH) при деца предизвиква състояние, наречено гигантизъм, което се различава от акромегалията. Гигантизмът се случва, когато излишъкът на GH започва преди края на пубертета, когато ръстовите плочи на децата се съединяват или затварят.
Акромегалията засяга мъже и жени равномерно. Няма съществено различие в разпространението на заболяването между различните полове, което показва, че рисковете за развитие на акромегалия не са свързани с половата идентичност.
Основната причина за акромегалията е прекомерното производство на растежен хормон (GH), което най-често е резултат от доброкачествен тумор в предната част на хипофизата, наречен аденом на хипофизата. Този аденом предизвиква хипофизата да произвежда прекомерни количества GH, което от своя страна предизвиква черния дроб да произвежда прекомерни количества от хормона, наречен инсулиноподобен растежен фактор-1 (IGF-1). Този хормон сигнализира на костите и другите тъкани да растат.
Акромегалията може да предизвика или да бъде асоциирана с редица други здравни състояния, включително диабет тип 2, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, заболявания на сърдечния мускул (кардиомиопатия), артрит и полипи в червата, които потенциално могат да се превърнат в рак на червата, ако не се лекуват.
Лечение
Лечението на акромегалия варира от човек на човек и често зависи от местоположението и размера на тумора, тежестта на симптомите, възрастта и общото здраве на пациента.
Основната цел на лечението е да се регулира нивото на растежния хормон (GH) и инсулиноподобния растежен фактор-1 (IGF-1) до нормални стойности, което може да бъде постигнато чрез хирургия, лъчелечение или медикаментозно лечение
Хирургично лечение
Хирургичното премахване на тумора е основната форма на лечение, ако причината за акромегалията е тумор в хипофизата.
Успехът на операцията може да варира в зависимост от размера на тумора; по-малките тумори имат по-висока степен на успешно лечение в сравнение с по-големите.
Според статистиката, хирургичното лечение има успех при около 85% от случаите с малки тумори и между 40% и 50% при големи тумори
Лъчелечение
Лъчелечението е друга възможност за лечение на акромегалия, особено ако хирургичното лечение не е възможно или не е било успешно. Лъчелечението може да помогне за редуциране на размера на тумора и да намали производството на растежен хормон.
Медикаментозно лечение
Макар че медикаментите не могат да излекуват акромегалията, те предлагат дългосрочно, сигурно лечение и помагат за контролиране на симптомите. Целта на медикаментозното лечение е да се регулира нивото на GH и IGF-1, за да се подобрят симптомите и да се обърнат метаболитните нарушения като диабета.