Подуване на стомаха, парене, гадене и дори понякога позиви за повръщане - това са типичните симптоми на киселините в стомаха. Причините за тях са различни, а установяването на първопричината е важно, за да се назначи правилната терапия.
Киселините в стомаха не са отделна болест в повечето случаи. С тях се обозначава свръхпроизводство на стомашна киселина. Може обаче да са симптом на заболяване - гастрит, гастроезофагеален рефлукс и др.
Нарушението в храносмилането, при което има болка и повишено образуване на стомашни киселини, се нарича диспепсия. Киселините, които усещаме в стомаха и хранопровода, не бива да се бъркат с киселинността на тъканите в целия организъм или с повишената киселинност в кръвта (пикочна киселина).
Най-голямото количество стомашен сок се отделя в момента, когато поетата храна влиза в контакт със стомашната лигавица и стомахът се разтяга. Целта е да се улесни разграждане на храната, за по-лесното и ефективно усвояване. Някои храни, психични състояния и възпалителни процеси увеличават производството на повече стомашна киселина.
Стомашната лигавица отделя вещества като хормона гастрин, които стимулират образуването на стомашен сок. Нощем, когато стомахът е празен, образуването му намалява. В стомаха всеки ден се образува 2 до 3 л стомашен сок. Той съдържа вода, слузни вещества, вещества, които улесняват усвояването на витамин В12 и солна киселина. Неговата киселинност (pH) е 1 до 1,5.
Причините за появата на киселини са много. На първо място стомахът произвежда твърде много киселина. Други причини за неприятните усещания са отслабен мускул, който позволява вместо да пречи на стомашния сок да отиде към хранопровода (рефлукс), намалена самопочистваща сила на хранопровода, хиатална херния (при нея също се получава връщане на кисел сок към хранопровода).
Стрес, наднормено тегло и някои медикаменти също може да провокират симптоми. Киселините са обичайни и при бременност.
Краткосрочното повишаване на киселинността по правило не е проблем. Продължителната свръхсекреция на кисел стомашен сок обаче може да увреди лигавицата на стомаха. Киселините може да са признак или пък провокатор на следните заболявания:
Наднорменото тегло трябва да се свали с помощта на диета и спортен режим. Някои хора днес ядат от стрес, нахвърлят се на храни с много калории и малко полезни вещества като бургери, бисквити, вафли и други готови сладкиши. Намаляването на стреса може да редуцира и излишните килограми.
За лечението се използват три различни групи вещества - антиациди, Н2-блокери и инхибитори на протонната помпа (обикновено имат в името си “празол”). На пазара има също и растителни препарати за тези симптоми.
Според проучвания медикаментите успяват да облекчат значително симптомите при 45 от 100 души. Данните сочат също така, че инхибиторите на протонната помпа облекчават значително повече оплакванията и възпалението на хранопровода отколкото Н2-блокерите.
Според европейската статистика медикаментозното лечение помага на 90% от пациентите. Средно се прилага в продължение на 7 до 15 дни.
Антиацидите са полезни, когато оплакванията са спорадични и не се повтарят често. Те неутрализират киселините директно в стомаха. Н2-блокерите потискат образуването на стомашна киселина и са подходящи за хора, които често получават киселини - например два пъти седмично. Те действат, като блокират определени хормонални рецептори в клетките, които произвеждат тази киселина. Така нейното количество в стомаха намалява. Повечето лекарства от тази група се продават без рецепта.
Лекарствата от третата група - инхибиторите на протонната помпа, са подходящи при хора с особено изразени симптоми, които често се повтарят. Повечето такива медикаменти се продават без рецепта, но е препоръчително да не се самолекувате повече от две седмици с тях. Ако не настъпи трайно подобрение, най-късно след 14 дни трябва да потърсите лекар - гастроентеролог. Инхибиторите на протонната помпа се понасят добре от повечето хора и обикновено е достатъчна само една таблетка дневно. Добре е едновременно с тях да се приемат и витамини В, тъй като тези лекарства блокират процеси, свързани с усвояването на витамини В, особено на В12.
Оплакванията са често срещани при много от бременните. Тъй като употребата на лекарства е ограничена, много жени търсят съвет как да облекчат състоянието си с натурални средства. Добрата новина е, че оплакванията изчезват от само себе си след бременността. Обратното изтичане на стомашен кисел сок към хранопровода може да се предотврати, като легнете на 2-3 възглавници, вместо само на една.
Ето някои съвети от практиката:
При рефлукс лекарите говорят за гастро-езофагиална рефлуксна болест (ГЕРБ). В това състояние клапата, която затваря стомаха към хранопровода, не работи добре. Поради това в определени ситуации към него се връща стомашен сок. Рефлуксната болест е доста разпространена. Според световните статистики 15% от хората са изпитвали симптоми поне веднъж месечно, а около 7% дори всяка седмица.
При бебетата също се говори за рефлукс, но става дума за анатомична слабост, която естествено се израства с времето. Единственото, което помага, е да се помага на детето да се оригне след всяко хранене. Ако бебето е по-лакомо, не позволявайте да преяжда. След ядене го подръжте малко в изправено положение. Лечение не е необходимо при иначе здрави деца.
Най-често повтарящият се симптом при ГЕРБ е парене зад гръдната кост, придружено с болка. Някои пациенти съобщават за усещане, че част от храната се връща към хранопровода, особено в легнало положение. Парещата болка при рефлукс се усеща 30 до 60 минути след нахранване. Често се разнася към лявата или дясната част на гърдите. В други случаи тръгва нагоре по гръдния кош чак до врата. Поради това в някои случаи хората се чудят дали тези симптоми на рефлукс не са свързани със сърцето.
Връщането на стомашна киселина към гърлото и устната кухина може да засегне и гласните струни. Така с времето гласът става по-дрезгав, появява се суха кашлица, която не минава и няма инфекциозна причина за нея. Може да се увреди и емайлът на зъбите.
Наднорменото тегло, повишеното налягане в коремната кухина са част от причините за появата на рефлуксната болест. Отслабването на мускулатурата с възрастта също може да доведе до развитие на диафрагмални хернии в езофагиалната област. Те от своя страна са в основата на рефлукса.
За разлика от рефлукса при бебетата, този при възрастните изисква лечение.
Много хора прибягват до прием на хлебна сода като бърза мярка за неутрализиране на киселините. Тя обаче не дава ефект за дългосрочно справяне със заболяването ГЕРБ. По думите на д-р Асен Петров, началник на отделението по гастроентерелогия в Аджъбадем Сити Клиник, веднага след първоначалното облекчение започва повишено отделяне на солна киселина от стомаха. След пиенето на сода се образуват мехурчета СО2, които обаче носят и частици солна киселина. Тази практика спомага за поддържане на заболяването и усилва отделянето на солна киселина в стомаха.
Лечението е най-често с медикаменти. Ако при хора в млада и средна възраст се докаже аксиална диафрагмална херния като причина за ГЕРБ и ако спирането на лекарствата при тях води до възобновяване на симптомите, може да се приложи лечение с операция. Новите лапароскопски техники позволят бързо, ефективно и с минимално травма дефектът да бъде коригиран.
Лекарствата, които се изписват при рефлукс, са от групата на инхибиторите на протонната помпа. Те блокират донякъде секрецията на киселина в стомаха. Тези медикаменти се използват отдавна в медицината и са проверени в практиката. Обикновено имат в името си “празол”.
Целта на терапията с лекарства е да постигне определена киселинност на рефлуктата в хранопровода. По думите на д-р Асен Петров трябва да се постигне pH4 в продължение на 10-16 часа, за да има лечебен ефект. По този начин се дава шанс на лигавицата в хранопровода да се възстанови и често симптомите намаляват или дори изчезват.