Смислени ли са идеите в новия модел за реформа на МЗ?

Участници

Мнения

Смислени ли са идеите в новия модел за реформа на МЗ?

Участници

Мнения

Споделете:

avatar
маг.-фарм. Дебора Ирма Мартиньон

Фармация

28 яну 2019 17:51

Крайно необходимо е електронно здравеопазване..електронна рецепта и досие,най-честно е осигуровките на всеки да отиват в негова лична сметка,солидарна система за мен е ако на мой близък или приятел не му стигат за операция или процедура да може държавата да вземе от моята карта с мое съгласие...

avatar
Илияна Ангелова 28 юни 2021 10:52

avatar
Анонимен
24 фев 2022 16:32

54875478пплоъ

avatar
д-р Костадинка Евтимова

Акушерство и гинекология

20 яну 2019 17:36

Смятам,че трябва да има различни степени на здравно осигуряване,различни пакети.Човек сам да прецени колко и за какво да плаща.Солидарната система не е адекватна и е неприемлива за много хора.

На основния въпрос ""СМИСЛЕНИ ЛИ СА ИДЕИТЕ В НОВИЯ МОДЕЛ ЗА РЕФОРМА НА МЗ?, моят категоричен отговор е НЕ. Аз не видях идеи, а едно предложение без ясни дефиниции, как ще се изразходват парите, получени от допълнителното осигуряване. Единственото което разбрах е "Дайте по 12лв допълнително, ама ако се разболеете по-тежко, ще доплащате". 

Аз, като гражданин на тази държава, не 12лв, а 100лв допълнително бих давал щом става въпрос за здраве, но при условие, че има ясен план за подобряване на здравеопазването, който да включва цялостно модернизиране на държавните болници, поне в по-големите общини,и във всички областни градове. Това, което искам да чуя и видя е, че с тези пари държавните болници ще се преврънат в красиви здания, че ще се закупи модерна медицинска апаратура, че ще се създадат всички необходими условия за работа на мед. персонал. Искам да знам, че ако детето ми се разболее, мога да разчитам на адекватна денонощна мед. помощ, а не да се вайкам и чудя какво да правя, и дори да искам да си платя, но да няма на кого. Искам ча чуя новина, че в България ще се изгради в най-кратки срокове  високотехнологична болница, в която ще се извършват всякакви по сложност операции и лечения. Искам да видя, че се прави всичко възможно да се съдадат условия младите лекари и мед.сестри да искат да останат да работят в България, да им се осигуряват специализации и всичко каквото е необходимо за тяхното развитие. Само, че не чух нищо подобно, дори намек.

"Къде са течовете в здравната система?" - Течовете започват от директорите на болници, надолу по веригата и стигат до обикновената санитарка. 



avatar
Анонимен
9 окт 2018 21:01

Не съм медицинско лице, но имам наблюдение като пациент, вкл в чужбина. Абсолютно категорична съм, че прегледите се правят формално, целта е да се вземат парите. Всеки ми предлага да подписвам амбулаторен лист, та дори да съм взела направление, защото когато съм ходила за изписване на лекарства, личният лекар не е имал..т.е. той отчита два прегледа, без дори едно кръвно да е премерил - един път при изписването на лекарства в рецептурната книжка, втори път - когато има направление и само ми го е подал, а аз съм загубила втори ден в разкарване. Не разбирам и защо специалистът, който изписва лекарства, не принтира и рецепти по каса, а се налага ходене при личен лекар и т.н и т.н....

Друг момент е контролът с калибровката и консумативите на лабораториите. В един случай примерно една лаборатория измерва B12 над 1400, в друга под нормата 200...Масова практика.. Смятам, че голяма част от проблемите, ще бъдат решени със здравната карта. Всичко ще стане проследимо, сега е абсурна работа на всякъде. Ще ви разкажа, един репортаж, който гледах по фр новини, свързано с дистанционната консултация при личен лекар, което е пестене на време в големите фирми. Влизаш в една кабина, пригодена за целта,  чекираш се със здравната карта, която ти отчита преглед. На екрана си във връзка с лекаря, който те разпитва, след което той ти казва, къде да се постави слушалката, която отчита съответно и всичко това за минути.. Защо например, след като се налага преглед, а няма бюджет лекаря, да не го платя, след което да предявя рембурсиране..Хиляди неща са за корекция и най-вече ПРЕВЕНЦИЯ..., и да не са търговски дружества болниците, как е възможно от едно легло за година в кардиоинвазивната медицина, да се изисква 360000 лв за година, ами това обяснява масовото поставяне на стендове..., Друг момент е покриването с медицински услуги на малките населени места... Познавам лекар в Пловдив, който има над 2000 пациенти и не може да натисне бутон на компютъра, като за всичко чака сестрата. Представете си, как се информира за новостите в медицината, да не говорим, че масово не се чете, не се информират за новостите, а пациентите са доста информирани вече, четат на няколко езика младото поколение...

avatar
д-р Христо Бинев

Нервни болести / Неврология

9 окт 2018 16:13

В самото начало на здравна реформа беше обосновано съществуването на Здравна каса, като основната и функция трябваше да бъде да заплащане на труда на лекарите. Всички видяхме през какви политически и всякакви други метаморфози преминаха нещата за да се стигне до настоящото положение. Радвам се че вече има национален консенсус по отношение неудовлетвореността от настоящата здравна система. Нужен е още един консенсус - за реално и адекватно остойностяване на лекарския труд. Всички други компоненти освен него са получили някакво остойностяване единствено той - лекарския труд не фигурира в никакви разценки.  Не можем да градим здравна политика и да правим реформи без реално остойностяване на здравните потребности елемент от които е лекарския труд. Не се ли случи това всяка една реформа ще си остане само едно преливане от пусто в празно без никакъв реален ефект. Също така не виждам защо вместо да се силим до преоткриваме топлата вода  със собствен български модел както беше досега, да не вземем някой готов модел от други европейски държави. А иначе най-кратко казано направените предложения за промени се състоят в следното - как да накараме да се плаща повече за по-малко здравни услуги.

avatar
д-р Светозар Гъмзов дм

Хирургия

2 окт 2018 11:36

Какво да се коментира!? Навремето Богдан Хмелницки, хвърляйки Украйна под полски ботуш казва знаменитото "Шкода Ховорити". Та така и от нас се иска да си чешем езиците, без да знаем нищо. Не се прави така. Все откриваме колелото и топлата вода. За какви реформи говорим, когато не се знае кое колко струва? Пак ли черната котка в тъмната стаичка ще ловим? Нека се държим различно от онези 85% на професор Христов! Има няколко простички неща, нека направим тях и после да започваме. Първо - кое колко струва. Знае се, че да бъде направена ноктопластика при козметолог - дерматолог в Германия е 1000 Евро. Знае се също, че каси много. Как работят? Ми пращат двама и за половин година ще разберат. Второ - нека не се правят клептократични проекти, т.е. краденето да се забрани! Трето - лекарства, защо ми е мен здравно осигуряване, след като ще си шаря като арабин в аптеките? Рецепта - електронна или обикновена, плаща се от Каса а аз плащам 10 лева потребителска такса. Тва е. Който няма рецепта - молим шари си сто процента и то за марлички, мехлемчета за пети и клечки за уши, четки за зъби и дамски пособия. Другото - през лекаря, всяка жаба да си знае гьола, а не аптекаря да назначава лечение, което е недопустимо! После нека се проиграят варианти, видя се, че всички пари в кацата не става, има застрахователни институции изкарали без фалит две войни, да се поучим и от застраховките живот. Вярвам, че това поставя и застраховането на световно ниво, а не разни мускулести разбойници да вършеят както им падне. Вижте как работи то, животозастраховането в Граве, Алианц и задокеански застрахователи и ето, с един куршум няколко заека - нормално застрахователно дело, нормално здравно осигуряване, нормална трудова експертиза, която няма да се прави от побъркани от мизерия лекари в мизерни ТЕЛК - ове, а от лекарите към застрахователните компании. И всеки ще си самоограничава клептоманиите, щото.....! И много други неща, които да бъдат приложени без побългаряване, в противен случай нищо няма да се получи и пак ще бъде търсена формулата за ... топлата вода!

avatar
CredoMedia: in focus 1 окт 2018 16:21

Мнението за предложените промени на проф. Георги Михайлов, онкохематолог и бивш директор на НСБАЛХЗ, а сега депутат от БСП: Търсят се нови отговори в лекарствената политика и за реално остойностяване на медицинските дейности. https://www.credoweb.bg/publication/109762/nuzhno-e-realno-ostoynostyavane-na-meditsinskite-deynosti" target="_blank">https://www.credoweb.bg/publication/109762/nuzhno-e-realno-ostoynostyavane-na-meditsinskite-deynosti>

avatar
Илияна Ангелова 27 сеп 2018 17:12

Вчера здравният министър Кирил Ананиев представи идеите за промени в здравния модел в два варианта.  Може да видите с подробности какво предвиждат двата модела, а също и презентацията на Ананиев, тук: https://www.credoweb.bg/publication/109677/zdravniyat-ministar-slozhi-na-masata-2-modela-za-reforma-na-sistemata" target="_blank">https://www.credoweb.bg/publication/109677/zdravniyat-ministar-slozhi-na-masata-2-modela-za-reforma-na-sistemata>

avatar
Илияна Ангелова 27 сеп 2018 17:17

Интервюта и коментари на водещи наши експерти може да намерите в темата "Здравна политика" https://www.credoweb.bg/topics/general/zdravna-politika/1159" target="_blank">https://www.credoweb.bg/topics/general/zdravna-politika/1159>

avatar
Вяра Елинска 25 сеп 2018 10:54

защо трябва да ходя при личният на село при личният лекар за направление губене на моето време и не мога да се възползвам от прегледи за здравето си от 5 г. насам важна и е работата

avatar
Анонимен
25 сеп 2018 10:56

какво всъщност плащаме незнае никои и по какав начин се лекуваме

avatar
д-р Румяна Тодорова

Кожни и венерически болести

25 сеп 2018 10:45

На поставените въпроси не може да се отговори по принцип. Не са представени никакви разчети. Застрахователите не са участвали в изработването на реформата. Не сме чули те какво ще покриват. На потребителите на здравни услуги до момента никой не е обяснил какво точно покрива НЗОК. Пациентът на практика заплаща за всичко. Лекарите предпочитат пациентите да заплащат кеш и не желаят да работят с НЗОК, особено добрите и търсени специалисти. Контролът на НЗОК и ИАМО на практика липсва. Няма информационна система- в самата НЗОК, а да не говорим, че между НЗОК и застрахователите напълно липсва. Все пак обществените пари трябва да бъдат проследявани! Как ще се заплаща на лекарите? Сигурни ли сме, че въпреки допълнителната вноска няма да бъдат искани отново пари от пациента от страна на самите изпълнители? Още десетки въпроси могат да бъдат зададени. Най- лесно е да се поискат допълнително пари. Не виждам никакво обяснение как ще се подобри достъпът, как ще се покриват лекарствата и медицинските изделия, особено скъпо струващите. Липсват ми един куп мотиви.

avatar
Анонимен
23 сеп 2018 18:14

 Приемлива ли е идеята, НЗОК да покрива само до 700 лв. лечението на един пациент в болница, а останалите пари да идват от друг осигурителен фонд? Кое е приемливо ? Миналата година ми се проведе лечение за поне 10 000 лв.  Аз от къде да ги извадя студент на 23 години. Аз имам втори осигурителен фонд и докато съм работна влизат по 25 лв в него, ако не съм не влизат. така че какви са тея абсурди! 

Баща ми, който почина през 2007 г. имаше едно изречение: "Парите винаги са много за този, който ги дава и малко за този, който ги взема."

avatar
д-р Жана Тодорова

Педиатрия

22 сеп 2018 16:34

Става въпрос за пари в здравеопазването, а те са толкова мизерни, че това го няма никъде по света, Тези 2 милиарда в здравната каса за година на 7 милиона правят 285 лева на година за човек-кажете, това за прегледи ли са, за изследвания ли, за болнично лечение или за лекарствата на бабите или за ваксините на децата! Сравнението -7 милиарда в Словения за 2 милиона души-по 3 500 евро или 7 000 лева! Когато цифрите говорят и боговете мълчат! И защо аз като лекар си плащам здравните осигуровки, а държавните служители не?! И да продължваме ли да изброяваме! И кога сте видели ефективна стачка на лекяари и сестри?! И смятат ли че ще остане жив лекар или сестра в България?! И не смятате ли колеги че ни чака линч-от политици, държава и пациенти?! Това са риторични въпроси, и отговорът не е нужен!  Какви течове?!  първо-на гърба на българския лекар и медицинска сестра се хранят собствениците на много частни болници и клиники, много политици и прочие. Ако процентът на заплащане на лекар се увеличи, и се намали процента, който взема лечебното заведение, ако 5 пъти се увеличат вноските в касата, ако се увеличи заплащането на извършените дейности 5 пъти, ако пациента отиде и директно си плати в касата, а не в болницата,- ще се спре недоволството. А кой ще плаща за неосигурените- за това да отговарят политиците и държавата-може би те-както ние се трудим безвъзмездно, така и те ще дарят пари безвъзмездно-този въпрос не е към нас, но.. някой трябва да плати!

Вижте всички коментари...
avatar
д-р Жана Тодорова

Педиатрия

26 сеп 2018 00:06

Кой ще контролират? Ако ще са няколко баби лекарки и дядовци лекари-да се простят със здравеопазването! Проблемът освен в липсата на пари е и в липсата на кадри. Контролния орган няма да лекува болния, политиците също. Държавата ни в момента се крепи като такава само на шепата лекари, ако ги няма поне за час-няма държава. Може с месеци и години да отложиш образование, За 30 минути може и без полиция, ама без лекар си за 30 минути в биологична смърт. Лекарите не растат по клоните и в световен мащаб има недостиг, а ние сме на дъното и не можем да си позволим така безцеремонно и с ниско заплащане да ползваме най-скъпата услуга. Точно за пари е проблема и то не с известно количество пари, а с много пари ще се реши. 

Д-р Тодорова, съгласна съм с повечето неща, които казвате. Само не съм сигурна дали проблемът ще се реши дори и с много пари, ако същите не се ползват с разум, а се прахосват или крадат. Освен това, на човек годишно се падат повече от 283 лв, имайки предвид, че не всеки ползва медицински услуги всяка година (жив пример са трима от четиричленното ми семейство). Хората с възможности пък изобщо не ходят по мъките (да висят с часове за направления и т.н.), а направо си плащат частни прегледи при избрани специалисти (които в повечето случаи също не си причиняват главоболията да работят с НЗОК).  На всичкото отгоре в бюджета на Здравната каса за 2017 г. е отчетен излишък от 10 162 100 лв. Това пък как става изобщо не знам. :) 

avatar
д-р Светла Маркова

Акушерство и гинекология

10 окт 2018 16:33

Контролът от страна на здравната каса е един мит .Ще поясня защо Хората ,които работят там са изобщо некомпетентни.Те само като папагали разглеждат документите и ако липсва запетайка или подпис глобяват ,защото са им казали ,че трябва парите излезли от касата да се връщат обратно.Изработените пътеки са толкова глупаво конструирани ,че ние работещите в болниците се питаме, защо в тях са поставени толкова излишни изследвания,които нямат никакво отношение към същността на заболяването,към процеса на лечението и спокойно може и без тях .Например при пациентка с нисък хемоглобин касата изисква изследването да се повтори след 2 дни ,когато и господ да слезе не може така бързо да коригира резултата.В този случай лекарят слуша и изпълнява глупостите на касата и се пита аз каква длъжност изпълнявам.Задавам въпрос на проверяващите и те най-нагло ми отговарят ,така е защото има лобита на амб лекари .Ето господа за какво става въпрос !Нещата са изпуснати още  със   създаването на пътеки, на каса и на всичкото отгоре заплатата на лекаря зависи от търг дружество!!!!Едни от пътеките са по 250-300лв ,а други по8000 ,по 12000лв.  Какво да коментираме???

Това, което Управителят на НЗОК каза ме накара сериозно да се замисля. Наистина той засегна някои проблеми, които биха възникнали, но според него ползите са повече от недостатъците и затова всички трябва да плащаме повече. Ще говоря отново от личен опит, но той ми е най-пресен. В момента, както споделих, имам здравна застраховка. Тя не покрива всички рискове, а само част от тях. И няма вноска която е само 12 лева, а всички са по-високи. Толкова мога да си позволя. Но, ако трябва да се осигуря за всичко, вноската би била доста по-висока. Мисълта ми е, че ако прехвърлим всичко на тези да речем в идеалния случай 12 лв, много скоро ще се окаже, че парите пак не са достатъчни и трябва да се плаща още и още и още.

Позволих си да разсъждавам повече по темата с монополите: 
https://www.credoweb.bg/publication/109613/v-balgariya-ima-nyakolko-mrasni-dumichki-i-edna-ot-tyah-e-monopol" target="_blank">https://www.credoweb.bg/publication/109613/v-balgariya-ima-nyakolko-mrasni-dumichki-i-edna-ot-tyah-e-monopol>

avatar
Анонимен
21 сеп 2018 16:56

https://www.nhif.bg/page/3" target="_blank">https://www.nhif.bg/page/3 ;В случай, че някой се интересува....