Участници

SafeValue must use [property]=binding:  (see http://g.co/ng/security#xss)

Смислени ли са идеите в новия модел за реформа на МЗ?

Участници

маг.-фарм. Дебора Ирма Мартиньон

фармация

28 яну 2019 17:51

Крайно необходимо е електронно здравеопазване..електронна рецепта и досие,най-честно е осигуровките на всеки да отиват в негова лична сметка,солидарна система за мен е ако на мой близък или приятел не му стигат за операция или процедура да може държавата да вземе от моята карта с мое съгласие...

д-р Костадинка Евтимова

Акушерство и гинекология

20 яну 2019 17:36

Смятам,че трябва да има различни степени на здравно осигуряване,различни пакети.Човек сам да прецени колко и за какво да плаща.Солидарната система не е адекватна и е неприемлива за много хора.

Димо Петков Петков

19 окт 2018 18:54

На основния въпрос ""СМИСЛЕНИ ЛИ СА ИДЕИТЕ В НОВИЯ МОДЕЛ ЗА РЕФОРМА НА МЗ?, моят категоричен отговор е НЕ. Аз не видях идеи, а едно предложение без ясни дефиниции, как ще се изразходват парите, получени от допълнителното осигуряване. Единственото което разбрах е "Дайте по 12лв допълнително, ама ако се разболеете по-тежко, ще доплащате". 

Аз, като гражданин на тази държава, не 12лв, ...
Вижте повече

Анонимен

9 окт 2018 21:01

Не съм медицинско лице, но имам наблюдение като пациент, вкл в чужбина. Абсолютно категорична съм, че прегледите се правят формално, целта е да се вземат парите. Всеки ми предлага да подписвам амбулаторен лист, та дори да съм взела направление, защото когато съм ходила за изписване на лекарства, личният лекар не е имал..т.е. той отчита два прегледа, без дори едно кръвно да е премерил - един път... Вижте повече

д-р Христо Бинев

Нервни болести / Неврология

9 окт 2018 16:38

В самото начало на здравна реформа беше обосновано съществуването на Здравна каса, като основната и функция трябваше да бъде да заплащане на труда на лекарите. Всички видяхме през какви политически и всякакви други метаморфози преминаха нещата за да се стигне до настоящото положение. Радвам се че вече има национален консенсус по отношение неудовлетвореността от настоящата здравна система. Нужен... Вижте повече

д-р Владимир Денчовски

Социална медицина и здравен мениджмънт

2 окт 2018 12:05

Нека не откриваме колелото - просто прилагаме Сингапурския модел. Всичко в болницата има цена, а плащането е чрез карта. От всеки зависи как ще се осигурява - само в една или в няколко институции. 

д-р Светозар Гъмзов дм

Хирургия

2 окт 2018 11:36

Какво да се коментира!? Навремето Богдан Хмелницки, хвърляйки Украйна под полски ботуш казва знаменитото "Шкода Ховорити". Та така и от нас се иска да си чешем езиците, без да знаем нищо. Не се прави така. Все откриваме колелото и топлата вода. За какви реформи говорим, когато не се знае кое колко струва? Пак ли черната котка в тъмната стаичка ще ловим? Нека се държим различно от онези 85% на п... Вижте повече

CredoMedia: in focus

1 окт 2018 16:21

Мнението за предложените промени на проф. Георги Михайлов, онкохематолог и бивш директор на НСБАЛХЗ, а сега депутат от БСП: Търсят се нови отговори в лекарствената политика и за реално остойностяване на медицинските дейности. https://www.credoweb.bg/publication/109762/nuzhno-e-realno-ostoynostyavane-na-meditsinskite-deynosti" target="_blank">https://w... Вижте повече

Илияна Ангелова

27 сеп 2018 17:12

Вчера здравният министър Кирил Ананиев представи идеите за промени в здравния модел в два варианта.  Може да видите с подробности какво предвиждат двата модела, а също и презентацията на Ананиев, тук: https://www.credoweb.bg/publication/109677/zdravniyat-ministar-slozhi-na-masata-2-modela-za-reforma-na-sistemata" target="_blank">https://www.credo... Вижте повече

Илияна Ангелова

27 сеп 2018 17:17 Редактиран

Интервюта и коментари на водещи наши експерти може да намерите в темата "Здравна политика" https://www.credoweb.bg/topics/general/zdravna-politika/1159" target="_blank">https://www.credoweb.bg/topics/general/zdravna-politika/1159>

Вяра Елинска

25 сеп 2018 10:54

защо трябва да ходя при личният на село при личният лекар за направление губене на моето време и не мога да се възползвам от прегледи за здравето си от 5 г. насам важна и е работата

Анонимен

25 сеп 2018 10:56

какво всъщност плащаме незнае никои и по какав начин се лекуваме

д-р Румяна Тодорова

Кожни и венерически болести

25 сеп 2018 10:45

На поставените въпроси не може да се отговори по принцип. Не са представени никакви разчети. Застрахователите не са участвали в изработването на реформата. Не сме чули те какво ще покриват. На потребителите на здравни услуги до момента никой не е обяснил какво точно покрива НЗОК. Пациентът на практика заплаща за всичко. Лекарите предпочитат пациентите да заплащат кеш и не желаят да работят с НЗ... Вижте повече

Анонимен

23 сеп 2018 18:14

Приемлива ли е идеята, НЗОК да покрива само до 700 лв. лечението на един пациент в болница, а останалите пари да идват от друг осигурителен фонд? Кое е приемливо ? Миналата година ми се проведе лечение за поне 10 000 лв.  Аз от къде да ги извадя студент на 23 години. Аз имам втори осигурителен фонд и докато съм работна влизат по 25 лв в него, ако не съм не влизат. така че какви са те... Вижте повече

г-жа Румяна Илиева

23 сеп 2018 12:15

Баща ми, който почина през 2007 г. имаше едно изречение: "Парите винаги са много за този, който ги дава и малко за този, който ги взема."

д-р Жана Тодорова

Педиатрия

22 сеп 2018 16:34

Става въпрос за пари в здравеопазването, а те са толкова мизерни, че това го няма никъде по света, Тези 2 милиарда в здравната каса за година на 7 милиона правят 285 лева на година за човек-кажете, това за прегледи ли са, за изследвания ли, за болнично лечение или за лекарствата на бабите или за ваксините на децата! Сравнението -7 мили... Вижте повече

Вижте всички коментари...

д-р Жана Тодорова

Педиатрия

26 сеп 2018 00:06

Кой ще контролират? Ако ще са няколко баби лекарки и дядовци лекари-да се простят със здравеопазването! Проблемът освен в липсата на пари е и в липсата на кадри. Контролния орган няма да лекува болния, политиците също. Държавата ни в момента се крепи като такава само на шепата лекари, ако ги няма поне за час-няма държава. Може с месеци... Вижте повече

г-жа Румяна Пекова

27 сеп 2018 12:33

Д-р Тодорова, съгласна съм с повечето неща, които казвате. Само не съм сигурна дали проблемът ще се реши дори и с много пари, ако същите не се ползват с разум, а се прахосват или крадат. Освен това, на човек годишно се падат повече от 283 лв, имайки предвид, че не всеки ползва медицински услуги всяка година (жив пример са трима от четиричленното ми семейство). Хората с възможности пък изобщо не... Вижте повече

д-р Светла Маркова

Акушерство и гинекология

10 окт 2018 16:33

Контролът от страна на здравната каса е един мит .Ще поясня защо Хората ,които работят там са изобщо некомпетентни.Те само като папагали разглеждат документите и ако липсва запетайка или подпис глобяват ,защото са им казали ,че трябва парите излезли от касата да се връщат обратно.Изработените пътеки са толкова глупаво конструирани ,че ние работещите в болниците се питаме, защо в тях са поставен... Вижте повече

г-жа Румяна Илиева

21 сеп 2018 17:08

Това, което Управителят на НЗОК каза ме накара сериозно да се замисля. Наистина той засегна някои проблеми, които биха възникнали, но според него ползите са повече от недостатъците и затова всички трябва да плащаме повече. Ще говоря отново от личен опит, но той ми е най-пресен. В момента, както споделих, имам здравна застраховка. Тя не покрива всички рискове, а само част от тях. И няма вноска к... Вижте повече