Публикация
Спешни промени в 3 закона гарантират лечението на украински граждани тук

В спешен порядък Министерството на здравеопазването обсъди изменения в Закона за убежището и бежанците, в Закона за здравето и в Закона за здравното осигуряване, за да могат всички украински граждани със статут на временна закрила, лицата с двойно гражданство и българските граждани, които пристигат от Украйна, да получават медицинска помощ в обема и качеството, гарантирани на българските граждани.
Това стана на среща между здравният министър проф. Асена Сербезова, председателя на Надзорния съвет на НЗОК и началник на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов и председателя на Комисията по здравеопазването към Народното събрание доц. Антон Тонев, съобщиха от МЗ.
МЗ е създало организация за оказване на медицинска помощ при спешни състояния на бежанци
Към настоящия момент Министерството на здравеопазването е създало организация за оказване на медицинска помощ при спешни състояния на пристигащите от Украйна. Дейността се извършва в центровете за спешна медицинска помощ и спешните отделния на лечебните заведения, финансирани от държавния бюджет.
Необходима е точна информация за състоянието на пристигащите от Украйна със здарвословни проблеми
За да можем да бъдем максимално полезни и ефективни, от съществено значение е държавите членки да получават ясна и структурирана информация за възрастта, вида на заболяванията или нараняванията, вида на необходимата медицинска помощ – специализирана или високоспециализирана, заяви проф. Сербезова пред Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (EPSCO) по време на на извънредната неформална видеоконференция.
Това ще даде възможност за навременна и точна оценка от компетентните здравни органи относно възможността да приемат пациенти и да отговарят адекватно на техните нужди,
каза тя.
Подкрепата на ЕС е от изключителна важност
Според министъра оценката за разпределението на пациентите е сложна и се основава на редица фактори като местоположение, специфика на лечебните заведения, наличен кадрови ресурс и т.н. В този смисъл прецизна оценка най-ефективно биха могли да извършват отделните държави членки.
Излизаме от COVID криза, която изчерпа нашите здравни системи и здравни бюджети. В настоящия момент подкрепата на ЕС, в т.ч. и финансова, е от изключителна важност за държавите членки,
посочи още министър Сербезова.
В позицията на България акцент беше поставен и върху необходимостта от мерки по отношение на ваксинопрофилактиката на заболявания като морбили, туберкулоза, хепатит В и др.
Коментари