Публикация

Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев навърши 10 години

Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев навърши 10 години

Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев отбеляза 10 години от създаването си. За тези 10 години един от големите успехи на Сдружението е, че Болестта на Бехтерев вече е станала много по-разпозваема не само сред пациентите и лекарите, но и сред обществото.

Поради многото кампании, проекти, информационни материали и срещи, които направихме през всичките тези години, както на регионално, така и на национално ниво, хората много по-лесно разпознават диагнозата Бехтерев, както и рисковете, ако човек се забави с посещението при ревматолог.

Това каза председателят на Сдружението Живко Янков в презентацията си по време на семинара по повод годишнината.

Целите на Сдружението са защита на правата и интересите на хората, диагностицирани с Бехтерев,

разпространяване на информация, популяризиране на Сдружението, интеграция за преодоляване на дискриминацията, обучение на ревматолози, осигуряване на социални конктакти между хората с Бехтерев, осигуряване на 100% държавно финансиране на терапиите, превенция и ранна диагностика, каза Янков.

Живко Янков - председател на Сдружението

Сред най-важните цели на Сдружението е осигуряване на 100% държавно финансиране на биоподобните медикаменти, за които и към момента НЗОК плаща 75% от цената им.

 

В своято презентация, здравният икономист Аркади Шарков заяви, че благодарение на навлизането на биоподобните медикаменти до 2020 г. се очаква в ЕС да се увеличи достъпа до терапии за пациентите средно с 55%.

Спестявания за публичните бюджети само за 8 от страните-членки на ЕС са 35 млрд. евро. Очаквани спестявания за публичните бюджети на страните членки на ЕС - до 2020 г. са 78 млрд. евро,

каза той.

 

По думите му обаче, за да се случи това и у нас е нужно да се създадат финансови стимули към лекуващите лекари, болници и отделение, така че да започнат да предписват биологичните и биоподобните медикаменти с предимство пред конвенционалната терапия. „Това би допринесло както за по-добрия достъп до терапии на пациентите, така и за намаляване на огромните разходи на НЗОК за лекарства“, категоричен беше Шарков.

 

Д-р Попов от болница „Люлин“ пък подчерта, че целта на неговото лечебно заведение е да улесни достъпа на хора, диагностицирани с Бехтерев, до рехабилитация. Директорът на СБР Баня, Карловско пък разказа за новите придоливки в лечебното заведение, които ще подбрят качеството на живота на пациентите с 90 и над 90% ТЕЛК.

 

Съвмести инициативи на Сдружението и CredoWeb: "Изправи се срещу болестта на Бехтерев", "Раздвижи се срещу болестта на Бехтерев".

Коментари