Публикация
Актуализират фармако-терапевтичното ръководство по акушерство и гинекология

На сайта на Националния съвет по цени и реимбурсиране е публикуван за обществено обсъждане Проект на Наредба за приемане на фармако-терапевтично ръководство по акушерство и гинекология.
Той е изготвен на основание чл. 259, ал. 1, т. 4 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Причините за разработване на проектонаредбата
са свързани с необходимостта от определяне на лекарствената терапия. Проектът съдържа терапевтични схеми и алгоритми на лечение и мониторинг на пациентите с лекарствени продукти. Изграден е на базата на най-новите теоретични познания за биологията на патологичния процес при отделните нозологични единици, съвременните диагностични възможности и терапевтични подходи.
През 2020 г. бяха разработени и публикувани на сайта на Българското дружество по акушерство и гинекология (БДАГ) Препоръки относно диагностиката и лечението на най-честите патологични отклонения при бременни и гинекологично болни жени. През 2021 г. беше утвърден нов Стандарт по медицинската специалност акушерство и гинекология. Това налага съдържанието на фармако-терапевтичното ръководство по акушерство и гинекология от 2015 г. да бъде осъвременено и съобразено с препоръките и с новия стандарт, се посочва в мотивите към проекта.
Цели
Основна цел е гарантиране достъп на пациентите до съответстващо на европейските стандарти лечение с лекарствени продукти и осигуряване на ефективен механизъм за системно и планирано оценяване, наблюдение и непрекъснато подобряване на качеството на медицинските услуги.
Проектът цели да осигури високо качество на дейностите по лекарственото лечение в обхвата на медицинската специалност, чрез изисквания за спазване на поредността на линиите терапия и терапевтичните схеми. В резултат на прилагането на изискванията на настоящия нормативен акт ще се постигне също така осигуряване на висококвалифицирана ранна оценка, адекватна специфична лекарствена терапия и проследяване на болните със заболявания, включени в обхвата на лечение по медицинската специалност „Акушерство и гинекология“, изтъкват от здравното министерство.
Проектът на фармако-терапевтично ръководство е структуриран в 21 раздела
- Аборти;
- Преждевременно раждане;
- Повръщане през ранна бременност;
- Хипертензивни нарушения през бременността. Прееклампсия;
- Моларна бременност;
- Хемолитична болест;
- Преждевременно отлепена прикрепена на нормално място плацента;
- Предлежаща плацента;
- Раждане и следродилни кръвотечения;
- Хеморагичен шок в акушерството;
- Пуерперален мастит;
- Следродов ендометрит/ ендомиометрит;
- Диагностика и лечение на стерилитет при жената;
- Асистирана репродукция;
- Дисфункционални маточни кръвотечения;
- Инконтиненция при жената;
- Възпалителни заболявания на женската репродуктивна система;
- Тазова възпалителна болест;
- Токсо-инфекциозен шок в гинекологията;
- Ендометриоза;
- 21. Миома на матката.
Очаквани резултати
Очакваният резултат от прилагането на проектонаредбата е въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите. Спазването на алгоритмите за лечение е гаранция за висок терапевтичен отговор при широкия кръг от пациенти.
Резултатите от прилагането на фармако-терапевтично ръководство са свързани с постигане на най-важната цел - осигуряване на пациентите високо качество на лечение чрез прилагане на единни и обосновани принципи, правила и критерии за предписването и прилагането на лекарствени продукти в обхвата на медицинската специалност „Акушерство и гинекология“ и единни качествени и количествени показатели за ефективността на прилаганата терапия.
Финансови средства, необходими за прилагането на нормативния акт
Приемането на нормативния акт няма да окаже пряко и/или косвено влияние върху държавния бюджет.
Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз
Проектът не е свързан с въвеждане на изисквания на европейското законодателство, поради което не е необходимо изготвяне на анализ за съответствие с правото на Европейския съюз. Настоящият проект ще бъде съгласуван с експертния съвет по медицинска специалност „Акушерство и гинекология“ в периода на обществено обсъждане.
Обществената консултация продължава до 12 септември
Адрес за изпращане на становища и предложения: antonia.toncheva@ncpr.bg
Коментари