Публикация

Проф. Георги Попов: Лаймската болест може да се сбърка с дерматит или алергична реакция

Проф. Георги Попов: Лаймската болест може да се сбърка с дерматит или алергична реакция

Лаймската болест може да се сбърка с дерматит или алергична реакция, а в напреднал стадий - с тежко неврологично заболяване. Това каза в интервю за БНР проф. д-р Георги Попов - началник на Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ „Софиямед“.


По думите му големият брой кърлежи тази година се дължи на първо място на промяната в климата:

„Тази пролет и началото на лятото беше доста влажно, с високи температури. Именно тази влажност и топлина създават добри условия за развитие на кърлежите“.

Според него

подобрената здравна култура сред българите

е допринесла за по-голяма диагностика на лаймската болест. Той подчерта, че заболяването не е животозастрашаващо:


„Тази болест не е така остра, животозастрашаваща, тежка. Тя е бавна, мързелива, с времето симптомите се натрупват, но в началото те са дискретни и човек не им обръща внимание“.

Болестта протича еднакво и при деца, и при възрастни

каза проф. д-р Георги Попов. При децата обаче трудностите са повече при диагностиката и лечението, отколкото в трудното протичане на заболяването.
Специалистът отбеляза още, че заболяването е лечимо във всичките му фази.


Марсилската треска също е разпространена, но не в такава степен като лаймската болест“, посочи още той. В предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“ проф. д-р Попов обясни какви са симптомите на тази болест и за какво трябва да се следи.


И в България има случаи и на Западнонилска треска, каквито информации дойдоха и от Гърция. Това заболяване е недостатъчно добре диагностицирано у нас, смята докторът. По думите му леките форми протичат с грипоподобна симптоматика.


Типичните за лятото вируси се завръщат с пълна сила, отбеляза още проф. д-р Георги Попов.

Коментари