Публикация
Проект за ново ръководство по очни болести

Министерството на здравеопазването публикува на сайта си за обществено обсъждане ново фармако-терапевтично ръководство за лечение на очни болести.
Проектът на ръководството е изготвен в изпълнение на изискванията в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина
Медицинската специалност по „Офталмология“ обхваща познанията, техническите умения и преценки, необходими за адекватна диагностика и лечение на болестите на зрителния анализатор.
Причините за разработване на проекта
на фармако-терапевтично ръководство са свързани с необходимостта от определяне на лекарствената терапия на заболяванията на зрителния анализатор и локалните прояви в очите при други общи заболявания, на критериите за оценка на резултата от прилаганата терапия и алгоритмите за лечение с лекарствени продукти.
Проектът съдържа терапевтични схеми и алгоритми на лечение на очните заболявания с лекарствени продукти. Изградено е на базата на най-новите теоретични познания за биологията на патологичния процес при отделните нозологични единици, съвременните диагностични възможности и терапевтични подходи, се посочва в мотивите към проекта.
Фармако-терапевтичните ръководства са част от терапевтичната стратегия, гарантирана от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, с цел прилагането на единен терапевтичен подход при аналогични клинични случаи.
Цели на нормативния акт
С проекта на ръководството се цели да се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на очните болести, както и на критериите за оценка на ефективността на прилаганата терапия. Основна цел е гарантиране достъп на пациентите до съответстващо на европейските стандарти лечение с лекарствени продукти и осигуряване на ефективен механизъм за системно и планирано оценяване, наблюдение и непрекъснато подобряване на качеството на медицинските услуги.
Проектът цели да осигури високо качество на дейностите по лекарственото лечение в обхвата на медицинската специалност чрез изисквания за спазване на поредността на линиите терапия и терапевтичните схеми.
В резултат на прилагането на изискванията на настоящия нормативен акт ще се постигне също така осигуряване на висококвалифицирана ранна оценка, адекватна специфична лекарствена терапия и проследяване на болните със заболявания, включени в обхвата на лечение по медицинското направление очни болести, изтъкват от МЗ.
Проектът на фармако-терапевтично ръководство е структуриран в десет раздела
С него се регламентират основните принципи на лечение на:
- Болести на конюнктива;
- Болести на корнеята и склерата;
- Увеити;
- Болести на лещата;
- Глаукома;
- Болести на ретината и стъкловидното тяло;
- Болести на орбита и придатъци;
- Невроофталмология;
- Детска офталмология;
- Очна травма.
Очакваният резултат
от прилагането на проекта на фармако-терапевтично ръководство е въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите с очни заболявания. Спазването на алгоритмите за лечение е гаранция за висок терапевтичен отговор при широкия кръг на пациенти.
Резултатите от прилагането на фармако-терапевтично ръководство са свързани с постигане на най-важната цел – осигуряване на пациентите високо качество на лечение чрез прилагане на единни и обосновани принципи, правила и критерии за предписването и прилагането на лекарствени продукти в обхвата на медицинската специалност „Очни болести“ и единни качествени и количествени показатели за ефективността на прилаганата терапия.
Приемането на ръководството няма да окаже пряко и/или косвено влияние върху държавния бюджет. Проектът не е свързан с въвеждане на изисквания на европейското законодателство, поради което не е необходимо изготвяне на анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.
Настоящият проект не е съгласуван с експертен съвет по медицинска специалност или медицинска дейност по чл. 6а, ал. 1, т. 1 от Закона за здравето. Съгласуването на проекта ще се извърши в периода за обществено обсъждане.
Период на обществената консултация: 09.04.2019 г. до 08.05.2019 г.
Адрес за изпращане на становища и предложения: antonia.toncheva@ncpr.bg
В проекта и мотивите към него може да се запознаете в прикачените файлове.
Коментари