Публикация
Ранно овладяване на кардиометаболитния синдром

Кардиометаболитният риск има някои ключови характеристики, които са важни за определяне на клиничния подход. Определя се като съвкупност от фактори и маркери, които сочат индивидуално повишена вероятност от кардиоваскуларни заболявания: миокарден инфаркт, периферна артериална болест и диабет тип 2. Метаболитният синдром и инсулиновата резистентност са главен рисков фактор за появата на диабет тип 2 и кардиоваскуларни заболявания.
В медицината все повече се поставя акцент върху ранно разпознаване и адекватно лечение с цел предотвратяване на усложнения. Кардиометаболитният синдром се характеризира с дислипидемия, повишено кръвно налягане, високи стойности на глюкоза в кръвта, протромботично състояние и провъзпалително състояние. В напредналата форма се открива и клинична хипергликемия (диабет тип 2). Синдромът може да се определи като мултифакторен сърдечно-съдов риск. Дори към момента да не е налице диабет, относителният риск за атеросклеротични сърдечносъдови заболявания и инциденти се удвоява.
(Източник: https://academic.oup.com/jcem/article/92/2/399/2566756 )
Генетични дефекти в инсулиновите сигнални пътища и митохондриална дисфункция
Урбанизацията, нарастващото затлъстяване и заседналият живот се сочат като основна първопричина за метаболитния синдром. Разбира се, има и други фактори като генетични дефекти в инсулиновите сигнални пътища, различни нарушения на мастната тъкан, митохондриална дисфункция, полигенна вариабилност при някои индивиди и определени етнически групи, напредване на възрастта, ендокринна дисфункция и някои лекарства.
Водещи ендокринолози у нас поставят акцент върху ранната диагностика и лечение на предиабета. Това би позволило да се проведе адекватно лечение, съпроводено с промени в начина на живот и хранене, да се предотврати развитието на болестта и свързани с нея усложнения.
„Известно е, че при захарен диабет тип 2 наследствената предиспозиция е много по-изразена. Знае се, че това е не само генетична предразположеност, но и епигенетична патогенетична схема, при която условията на живот, в които се намира конкретният индивид, включително интраутеринните условия (най-често родителите също имат проблеми с теглото и с кръвната захар), увеличават риска за развитие на ЗД тип 2. Традициите на хранене в дадено семейство също са много съществен фактор. Има пациенти, които от предиабет, след адекватна промяна в начина на живот и съответно лечение, се връщат към нормална гликемия и не развиват диабет. Диабетът е системно заболяване от самото начало, защото дори и в ранните стадии се намират промени във всички органи и системи и никоя не е пощадена.“ Това посочва проф. Здравко Каменов в един от своите коментари като модератор на дискусията „Предиабет – критичният момент в превенцията на ЗД тип 2“.
Микронутриенти за по-добър контрол на кръвната захар

В терапията на предиабета имат място някои важни нутриенти като хром, магнезий, абсцисиева киселина и др. Проучвания сочат, че приемът на абсцисиева киселина допринася за добрия контрол на кръвната захар, като подобрява нейното усвояване в скелетните мускули и мастната тъкан с инсулин-независим механизъм.
Включването на продукти или добавки с хром към диетата при пациенти с кардиометаболитен синдром подобрява артериалното налягане – по-специално понижава диастоличното, като освен това стимулира обмяната на глюкозата в организма.
Множество проучвания са посветени на ползите от магнезия за общото здраве и по-специално за хора с предиабет, диабет, по-възрастните и бременните жени. Научни данни обясняват връзката между магнезиевата суплементация и гликемичния контрол. Патофизиологията на метаболитния синдром увеличава екскрецията на магнезий чрез хиперинсулинемия, хипергликемия и глюкозурия. Комбинацията от тези фактори редуцира бъбречната тубулна реабсорбция, като по този начин загубата на магнезий нараства. Хиперинсулинемията, характерна за предиабета, също се свързва с хипомагнезиемия.
Екодиаб е специално създадена формула, ориентирана към потребностите на пациентите с метаболитен синдром и предиабет. Продуктът се произвежда в Италия и е с гарантирано високо качество. Добавката съдържа абсцисиева киселина от гроздови семки (сорт Vitis vinifera) ≥ 50µg и също допринася за подобряване на глюкозния толеранс и липидемията - основни предизвителства за хора с предиабет. В състава й са включени още хром, магнезий в подходящи за предиабета дозировки.
Достатъчно е да се приема по 1 капсула дневно. Няма описани странични ефекти при тази доза, нито пък взаимодействия с лекарствени продукти. Екодиаб се препоръчва и при млади пациенти с метаболитен синдром - 18-44 годишна възраст.
Автор Илияна Ангелова
Коментари